Widokowy szlak spacerowy

W
CZEŚĆ PRZYJACIELE!

Wczoraj (11 lipca 2019 roku), udałem się na trzecią tegoroczną miejską podróż. Trasę przygotowałem już 3,5 roku temu, kiedy to zebrałem ok. 60 ciekawych miejsc w Gdańsku i pogrupowałem na 16 spacerów/przejażdżek rowerem.

ZABIERAM WAS NA SPACER PRZEZ KILKA GDAŃSKICH DZIELNIC, GDZIE ZOBACZYCIE M.IN.:

-> urzekającą zieloną ścieżkę

-> wieże Ratusza i Bazyliki Mariackiej z nietypowego miejsca

-> klimatyczną zabudowę Suchanina

-> totalnie ukryty zakątek z widokiem

-> ciekawy i widokowy szlak spacerowy

oraz jeszcze więcej!

CO WAŻNE, CZYTASZ drugą Z DWÓCH CZĘŚCI CAŁEJ MIEJSKIEJ PODRÓŻY. Pierwszą przeczytasz klikając TUTAJ (klik).

Jestem pewien, że po lekturze tego wpisu oraz odwiedzeniu tych miejsc, zmienicie zdanie o Gdańsku.

Zapraszam w podróż 🙂

Czubińskiego i Myczkowskiego

Wróciłem z powrotem do ul. Czubińskiego, zajrzałem na Myczkowskiego, przy której stoją bloki o charakterystycznym, estetycznym malowaniu, oraz Raciborskiego, przy której zobaczymy domki szeregowe.

Prawdopodobnie najlepszy punkt widokowy na Suchanino

Całkiem blisko swój początek ma ul. Nobla, która z jednej strony zabudowana jest domkami, zaś z drugiej, dzięki położeniu wyżej względem biegnącej w dole Morenowej, jest na całej niemal długości świetnym punktem widokowym. A mamy z tego miejsca świetny krajobraz Suchanina – w dole domy wzdłuż Morenowej, dalej zanurzona w zieleni zabudowa w okolicy ul. Bethovena oraz górujące nad wszystkim 10-piętrowe bloki. Z takiej perspektywy najlepiej widać, dlaczego tak ważne jest estetyczne malowanie bloków.

Niejako “piętro wyżej” ulokowana jest ul. Poli Gojawiczyńskiej, spacer wzdłuż bloków urozmaica widok na Suchanino, który odkryłem dwa lata temu w czasie TEGO (klik) spaceru z Martą.

 

Widokowy szlak spacerowy

Moim celem wciąż był Wrzeszcz, aczkolwiek miejska podróż najczęściej nie równa się najkrótszej drodze, zatem skierowałem się za Jaśkową Doliną na ul. Kruczkowskiego i Magellana. Wszedłem do lasu i kierowałem oznaczeniami żółtego trójmiejskiego szlaku, dzięki któremu dotarłem na górkę przy stacji PKM Brętowo, skąd rozpościera się szeroki zielony krajobraz dzielnicy, od której nazwę wzięła stacja.

Możliwości widokowe kilku Wrzeszczańskich ulic

Spacer wzdłuż torowiska PKM-ki to kilka miłych chwil w miejscu, do którego raczej mało kto zagląda. Przez ul. Ogrodową i Srebrniki, doszedłem do ul. Leśny Stok, jednakże moim celem było obczajenie kilku innych ulic.

Współczesna, Zabytkowa, Gotycka, to ulice znajdujące się na wzniesieniu, chciałem sprawdzić ich możliwości widokowe. Nie zawiodłem się, bowiem z ul. Zabytkowej można wypatrzeć bloki na Przymorzu oraz Zatokę Gdańską w tle. Spacer skończyłem na Podleśnej Polanie, skąd udałem się na tramwaj i wróciłem na Chełm.

Kilka (ważnych) słów na koniec

W czasie miejskiej podróży przeszedłem ok. 14 km, zrobiłem 90 zdjęć, a całość zajęła mi około 3 h. Kiedy nie robię wypraw po mieście, widzę coraz mniej, a każdy taki spacer otwiera oczy na to, co mamy u siebie w mieście. A ta świadomość, wywołuje uśmiech na twarzy.

Zapraszam również na fanpage 7 zdjęć z Gdańska na FB.
 


 
Nie zapominajcie, że opublikowałem już kilkadziesiąt relacji z miejskich podróży po Gdańsku. Wystarczy, że klikniecie TUTAJ (klik).
Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa