7 świetnych punktów widokowych we Wrzeszczu (projekt dzielnicowy)

7

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował co czwartek przez 2 lub 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np w Nowym Porcie nie ma).

Pierwszą dzielnicą jest Wrzeszcz!

Pokazałem Wam również Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi, Św. Wojciech i Lipce, Jasień, Młyniska i Letnicę, Chełm i Wzgórze Mickiewicza, Łostowice, Osową, Kokoszki, Przeróbkę, Wisłoujście, Olszynkę, Rudniki i Matarnię, Zakoniczyn, Zaspę, Strzyżę, VII Dwór, Szadółki, Rębowo, Żabiankę, Jelitkowo, Biskupią Górę, Nowe Ogrody i Fort Góry Gradowej oraz Stare Przedmieście, Dolne Miasto i Długie Ogrody. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Co ważne! Możecie zobaczyć pierwszy wpis z “projektu dzielnicowego” – 7 ciekawych miejsc/obszarów we Wrzeszczu, do którego lektury zapraszam TUTAJ.

W niniejszym artykule, zajmiemy się siedmioma naturalnymi punktami widokowymi w tej dzielnicy Gdańska.

Zapraszam do lektury!

1. Widok z Szubienicznej Góry

Jeden z ciekawszych, nie tak mocno obleganych punktów widokowych we Wrzeszczu i całym Gdańsku. Zobaczycie stąd, co jasne, Wrzeszcz: połączenie morenowych wzgórz z zabudową, z której szczególnie wyróżniają się wyższe bloki mieszkalnie, biurowiec “Neptun”, gmach Politechniki. Dalej dojrzycie Zaspę i Przymorze, a za “morzem” bloków i innej zabudowy, prawdziwe morze – Bałtyckie.

Lokalizacja miejsca na mapie – KLIK

2. Widok z Góry Jana

Pierwszy z czterech punktów widokowych w Parku Jaśkowej Doliny. Cytując samego siebie: “Nowa oś widokowa prowadzi wzrok od położonej u podnóża wzgórza willi przy ul. Sobótki i kamienic przy Jaśkowej Dolinie, poprzez „Dolarowiec”, „Quatro Towers” i „Neptun”, blokowisko na Zaspie, aż po Bałtyk. Kiedy przyjrzeć się dokładniej, wprawne oko wypatrzy bloki na Przymorzu, statki na Zatoce Gdańskiej, półwysep Helski, oraz wiele innych budynków tworzących ów miejski krajobraz”.

Lokalizacja i więcej zdjęć do zobaczenia TUTAJ.

3. Widok nad tzw. “Kaczym Dołkiem”

Drugi z czterech punktów widokowych w Parku Jaśkowej Doliny. Świetne miejsce z widokiem na zabudowę Wrzeszcza i morze w tle.

Lokalizacja na mapie TUTAJ, więcej zdjęć do zobaczenia TUTAJ.

4. Widok z Królewskiego Wzgórza

Trzeci z czterech punktów widokowych w Parku Jaśkowej Doliny. To znany wielu “ślimak” na Królewskim Wzgórzu. Tym razem nie jest to aż tak szeroki krajobraz, ale tak czy inaczej warto tutaj wejść.

Lokalizacja na mapie TUTAJ, więcej zdjęć do zobaczenia TUTAJ.

5. Widok ze wzgórza nad Podleśną Polaną

Ostatni z czterech punktów widokowych w Parku Jaśkowej Doliny, znajduje się nad Podleśną Polaną. W moim odczuciu widok jest stąd najciekawszy! Połać zabudowy Wrzeszcza i Zaspy z Zatoką Gdańską w tle.

Lokalizacja miejsca na mapie TUTAJ.

6. Widok z Byczego Wzgórza

Bycze wzgórze ulokowane jest we Wrzeszczu, jednak rozciąga się stąd świetny widok na Brętowo, zatem przy pokazywaniu w ramach projektu Brętowa, również pokażę Bycze Wzgórze.

Krajobraz obejmuje sporą połać pięknie ukształtowanego terenu, z kolei z drugiej strony wypatrzycie co nieco Wrzeszcza.

Lokalizacja na mapie TUTAJ.

7. Widok z górki nad PKM “Brętowo”

Podobnie jak w przypadku Byczego Wzgórza, to miejsce administracyjnie leży we Wrzeszczu, choć widać stąd tylko Brętowo, zatem pokaże je również w ramach projektu przy pisaniu o Brętowie.

A krajobraz macie niżej. Cudownie jest iść lasem i trafić na taki pejzaż, no nie? 😉

Miejsce usytuowane jest na szlaku żółtym PTTK, nazywanym również “Wzgórzami Trójmiasta”.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Za tydzień przedstawię trasę zwiedzania po Wrzeszczu.

Dołącz do społeczności bloga, klikając poniżej “lubię to” i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa