7 miejsc, które warto odwiedzić we Wrzeszczu (projekt dzielnicowy)

7

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo, opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 kolejne tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np w Nowym Porcie nie ma).

Pierwszą dzielnicą jest Wrzeszcz!

Pokazałem Wam również Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi, Św. Wojciech i Lipce, Jasień, Młyniska i Letnicę, Chełm i Wzgórze Mickiewicza, Łostowice, Osową, Kokoszki, Przeróbkę, Wisłoujście, Olszynkę, Rudniki i Matarnię, Zakoniczyn, Zaspę, Strzyżę, VII Dwór, Szadółki, Rębowo, Żabiankę, Jelitkowo, Biskupią Górę, Nowe Ogrody, Fort Góry Gradowej, Stare Przedmieście, Dolne Miasto i Długie Ogrody, Główne Miasto, Stare Miasto, Ołowiankę i Wyspę Spichrzów. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

W niniejszym artykule, zajmiemy się siedmioma miejscami bądź obszarami, które warto odwiedzić w danej dzielnicy.

Zapraszam serdecznie do lektury!

Trzymajcie mapkę z lokalizacją opisanych niżej miejsca. Lokalizacja punktów widokowych jest we wpisach, podlinkowanych w podpunkcie drugim.

1. Jaśkowa Dolina

Jaśkowa Dolina stanowi, po pierwsze, połączenie pięknej architektury willowej i pałacowej z zielenią, zaś po drugie, świetnie przechodzi z iście miejskiej ulicy w pełną uroku i spokoju. Spacer Jaśkową Doliną jest jedną z ważniejszych aktywności w celu poznania Wrzeszcza. Na początek polecam lekturę TEGO artykułu na portalu trojmiasto.pl

2. Punkty widokowe w Parku Jaśkowej Doliny

W Parku Jaśkowej Doliny, znajdziecie cztery zaaranżowane w ostatnich latach punkty widokowe. Każdy opisałem osobno, lista i odnośniki są niżej. Możecie zrobić spacer po wzgórzach, oglądając piękne widoki na Wrzeszcz i Zatokę Gdańską.

3. Okolica ulicy Matejki

Spacer po ulicy Matejki i okolicy, to możliwość oglądania pięknych, zabytkowych domów. Klimatyczne uliczki zaskakują szczególnie, kiedy nie mieliśmy okazji ich wcześniej oglądać.

4. Park w Królewskiej Dolinie

Ukryty, mniej znany, zabytkowy park, zajmuje nieco ponad 2 ha. Dzieli się, podobnie jak Park Oliwski, na część Francuską i Angielską. To wyjątkowo czarujące, ciekawe miejsce, do którego warto jest dotrzeć.

5. Ulica Wajdeloty i okolica

Wajdeloty to jedna z ładniejszych ulic we Wrzeszczu i całym Gdańsku. Niewiele osób spodziewa się tak uroczego miejsca poza ścisłym centrum miasta, a jednak. Piękne kamienice, wyremontowana ulica, drzewka, ławeczki, kawiarnie i knajpki sprawiają, iż warto spędzić tutaj czas. Również okoliczne uliczki mają swój urok.

6. Osiedle Kolonia Rzeszy

Osiedle zaprojektowane przez Alberta Carstena i realizowane od 1907 roku. Trafiając na ulicę Kochanowskiego bądź Klonowicza, odkryjecie fascynującą, trochę bajkową architekturę. Taki “mały świat” w wielkim mieście.

7. Politechnika i okolice

Wrzeszcz to Politechnika, a Politechnika to przepiękny, neorenesansowy gmach, który po prostu trzeba zobaczyć. Więcej o Politechnice napisałem TUTAJ. A będąc przy Politechnice, warto przejść się po osiedlu Abegga, znajdującym się tuż obok.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu.

Za tydzień, przedstawię 7 punktów widokowych we Wrzeszczu, zaś za dwa tygodnie trasę zwiedzania po Wrzeszczu.

Oczywiście między tym publikuje tak jak zawsze 🙂

Dołącz do społeczności bloga, klikając poniżej “lubię to” i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa