7 świetnych punktów widokowych w Brętowie (projekt dzielnicowy)

7

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w „projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował co czwartek przez 2 lub 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np w Nowym Porcie nie ma).

Drugą dzielnicą, której się przyjrzymy, jest Brętowo!

W niniejszym artykule, zajmiemy się siedmioma naturalnymi punktami widokowymi w tej dzielnicy Gdańska.

Pokazałem Wam również Wrzeszcz, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi, Św. Wojciech i Lipce, Jasień, Młyniska i Letnicę, Chełm i Wzgórze Mickiewicza, Łostowice, Osową, Kokoszki, Przeróbkę, Wisłoujście, Olszynkę, Rudniki i Matarnię, Zakoniczyn, Zaspę, Strzyżę, VII Dwór, Szadółki, Rębowo, Żabiankę, Jelitkowo, Biskupią Górę, Nowe Ogrody i Fort Góry Gradowej, Stare Przedmieście, Dolne Miasto, Długie Ogrody, Główne Miasto, Stare Miasto, Ołowiankę i Wyspę Spichrzów. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Zapraszam do lektury!

Poniżej na mapie, zaznaczyłem punkty widokowe na terenie Brętowa opisane poniżej

1. Widok z polanki za ul. Waldorffa

Gdy kończy się ulica i domy, wchodzimy w ścieżynkę wiodącą wśród zieleni. Po krótkiej chwili, po prawej stronie, rozciąga się świetny widok na Piecki-Migowo i osiedle Nowiec.

Pokazałem to miejsce na blogu np TUTAJ.

2. Widok ze schodów na osiedlu Nowiec

Tym razem spoglądamy z okolice z przeciwległego wzgórza. Krajobraz obejmuje właśnie m.in. okolicę ul. Waldorffa i wypełniony jest zielenią.

Pokazałem to miejsce na blogu w ramach TEJ “miejskiej podróży”.

3. Widok ze wzgórza Cieniawa

Wzgórze nad ul. Słowackiego i działkami “Leśny Stok”. Sam doszedłem do tego miejsca, co opisałem TUTAJ, od strony Niedźwiednika. Jesienny krajobraz przywiódł mi na myśl odwiedzone kilka miesięcy wcześniej Bieszczady.

4. Widok z Byczego Wzgórza

Bycze Wzgórze jest chyba najlepszym miejscem, aby rozejrzeć się po dzielnicy. Widok od osiedla Nowiec po Niedźwiednik! Dodatkowo z drugiej strony widoczny Wrzeszcz i Stadion Energa.

Pokazałem to miejsce na blogu, np w ramach “miejskiej podróży” z Martą (Palcem po mapie, stopą po ziemi). Do zobaczenia TUTAJ.

5. Widok nad stacją PKM “Brętowo”

Z samej stacji kolei metropolitalnej są ładne widoki, ale wyżej jeszcze lepsze. To fragment żółtego trójmiejskiego szlaku, zwanego również “widokowym”. Pasuje jak ulał, ponieważ widok jest serio ZACNY.

Pokazałem to miejsce na blogu w ramach TEJ “miejskiej podróży”.

6. Widok z ulicy Leśna Góra

Warto przejść się w górę ulicy Leśna Góra, znaleźć widok jak niżej. Moim zdaniem jeden z ciekawszych w całym Gdańsku!

7. Widok przy ul. Góralskiej 39

Plac zabaw przy bloku pod tym adresem jest doskonałym punktem widokowym. Przede wszystkim szeroki krajobraz Brętowa z jego pagórkami, widocznymi w oddali Pieckami-Migowem. Z kolei po lewej stronie widok na Wrzeszcz i Bałtyk. Cudo.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Za tydzień przedstawię trasę zwiedzania Brętowa.

Dołącz do społeczności bloga, klikając poniżej “lubię to” i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa