Jesienny Gdańsk – 7 moich ulubionych miejsc na spacer

J

Cześć Przyjaciele!

Mamy jeden z dwóch moich ulubionych miesięcy – październik. Połączenie pięknych miejsc w Gdańsku, kolorów jesieni oraz słońca, to prawdziwa uczta dla oczu.

Jesień potrafi być piękna. Przekonamy się? 🙂

W niniejszej notce, wymieniłem 7 ulubionych miejsc na jesienny spacer w Gdańsku. Korzystajcie i Wy Przyjaciele!

1. Stogi i Górki Zachodnie

Od kilku lat moim “numerem jeden” jest las oraz plaża między Stogami i Górkami Zachodnimi. Spokój dużego kompleksu leśnego, tereny nad wodą, nie oblegane obecnie plaże, natura i dzikie fale. Do tego wyjątkowa jesienna aura. Nawet kiedy jest pochmurnie, kocham tam spacerować.

2. Park Jaśkowej Doliny i okolica

Górny Wrzeszcz mógłbym odkrywać zawsze. Ponad stuletnie kamienice i wille, punkty widokowe, polana, klimatyczne uliczki. Jesienią ulice Matejki, Sobótki lub Jaśkowa Dolina nabierają piękniejszych barw. Również Park Jaśkowej Doliny, zachęca do pełnego spokoju spaceru z widokami.

3. Grodzisko

Począwszy od Góry Gradowej, aż do mokrej fosy, ciągnie się wyjątkowy teren, łączący zespół dawnych fortyfikacji z obszarem rekreacyjnym. Wiele klimatycznych zielonych zakątków, punkty widokowe, ceglane mury. Jesienią Grodzisko przywdziewa wspaniałe szaty, które warto pójść zobaczyć.

4. Dolina Radości i Dolina Czystej Wody

Oliwskie doliny raczą harmonią, złożoną z zieleni, wody, wzgórz i ciszy. Zawsze świetnie tam spacerować, ale jesienią? Jesienią jest genialnie. Powietrze lekkie, ludzi mniej, więcej spokoju i ładu. Serio warto złapać trochę jesiennego oddechu w Oliwie.

5. Rezerwat “Dolina Strzyży”

Obszar Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, obejmuje wiele urokliwych miejsc. Jednym z nich jest dolina Strzyży. Podobnie jak w przypadku poprzedniego punktu, spacer lasem, nad Strzyżą, pośród różnokolorowych liści, zaspokaja tę część nas, która pragnie kontaktu z naturą.

6. Dolina Potoku Oruńskiego i okolica

Dolina Potoku Oruńskiego, Park Oruński, punkt widokowy przy zbiorniku wodnym “Stara Orunia”, ścieżka nad Kanałem Raduni – wszystkie te miejsca są blisko siebie i jesienią robią wspaniałe wrażenie! Warto połączyć je wszystkie w jednym spacerze, racząc się piękną doliną, najbardziej krajobrazowym z Gdańskich parków, ciesząc oczy szpalerem dorodnych drzew nad Kanałem Raduni oraz podziwiając krajobraz z punktu widokowego.

7. Park Reagana

Największy Gdański park poleca się na spacery o każdej porze roku, jednak jesienią jest w moim odczuciu najlepiej. Pejzaże ujmują urodą, park dysponuje wieloma ciekawymi zakątkami. Do tego blisko mamy plażę, która również o tej porze roku daje inne wrażenie, o czym napisałem TUTAJ.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję wszystkim za lekturę tego wpisu. Liczę, że macie swoje ulubione miejsca na jesienne spacery, a jeśli nie, to wybierzecie któreś z powyższych. 😉

Oczywiście to tylko przykłady, bowiem takich miejsc jest wiele więcej. Wzgórza Świętego Wojciecha, Park Ferberów w Lipcach, zbiorniki retencyjne, Aniołki, Wyspa Sobieszewska, cmentarze itd. itp. Jest w czym wybierać.

Jeśli macie ochotę poznać lepiej Gdańsk, zobaczyć jego mniej znane odsłony, zapraszam do obserwowania 7 zdjęć z Gdańska na FB.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa