Cześć Przyjaciele!
Wielu z nas zna Gdańsk tylko powierzchownie. Miejsca “ikony”, okolice swojego miejsca zamieszkania lub pracy.
To zbyt mało…
Z tego powodu, już po raz piąty, mam dla Was kilka mało znanych (przeciętnej osobie, nie miejskim “świrom” ;)), a pięknych miejsc w Gdańsku.
Jestem pewien, że miasto przed każdym kryje swoją tajemnice, być może jedno z tych miejsc stanie się Twoją?
Ważna sprawa! Jak przeczytałeś wcześniej, to już piąty wpis z tej serii. Jeśli nie czytałeś czterech poprzednich, są niżej. Zaglądaj bez skrempowania 😉
- Cztery rzadko uczęszczane, a piękne miejsca w Gdańsku
- Cztery rzadko uczęszczane, a piękne miejsca w Gdańsku #2
- Cztery rzadko uczęszczane, a piękne miejsca w Gdańsku #3
- Cztery rzadko uczęszczane, a piękne miejsca w Gdańsku #4
Zapraszam do lektury i czterech miejsc!
1. Ulica Kutnowska
Kutnowska biegnie nad Martwą Wisłą na Górkach Zachodnich. Daleko jest jej do miejsc tłumnie odwiedzanych, co oczywiście jest jej zaletą! Spacer między ceglanymi domami a rzeką, na której suną jachty i łódki, zieleń, kwiaty, spokój za którym tęskni każdy mieszczuch. Tego wszystkiego zaznacie na Kutnowskiej.
2. Ulica Przełom
Usytuowana na wschodnim krańcu Górek Zachodnich ulica Przełom, biegnie od pętli autobusowej na północ do ul. Stogi i na południe, równolegle do Wisły Śmiałej, aż nad Martwą Wisłę. Szczególnie polecam wybrać się na sam jej koniec, bowiem stojąc nad wodą, można ujrzeć z dość bliska Stocznie
“Wisła”.
3. Diabełkowo
Rejon na styku Wrzeszcza i Suchanina, można rzec – rajska enklawa. Przy ulicach Wileńskiej i Grodzieńskiej stoi około 30-tu uroczych, malowanych na biało domów. Co ciekawe, ich budowę zlecił hitlerowski związek narodowy Deutsche Arbeitsfront, a domy powstały dla jego członków. Budowane pod koniec lat 30-tych i na początku lat 40-tych, a zaprojektowane przez architekta Otto Schrodera. Z jednej strony miejsce wiąże się z bardzo ciężkim okresem nie tylko dla Gdańska, jednocześnie obecnie to jedno z ładniejszych miejsc w Gdańsku.
4. Kolonia Rzeszy
Zupełnie inna część Wrzeszcza, ponownie skryta, na uboczu, a jakże ciekawa! Osiedle robotnicze powstawało tutaj od 1907 roku aż do końca lat 20-tych. Spacer ulicami Kochanowskiego lub Klonowicza może mocno zaskoczyć niektórych z Was.
Lokalizacja powyższych miejsc na mapie Gdańska
Kilka (ważnych) słów na koniec
Dziękuję za wizytę na blogu 🙂 Zachęcam do odwiedzania opisanych miejsc, co możecie robić po kolei lub przy okazji większych miejskich podróży.
Zapraszam serdecznie do polubienia 7 zdjęć z Gdańska na FACEBOOK’u, gdyż tam czeka na Was więcej Gdańska, dodatkowo nie nikogo nie ominie informacja o nowym poście na blogu.
Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!