Jak poprowadzić spacer po Siedlcach, by zobaczyć najciekawsze miejsca? (projekt dzielnicowy)

J

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Piątą dzielnicą są Siedlce!

Co ważne! Możecie zobaczyć dwa poprzednie (TUTAJ i TUTAJ) artykuły o Siedlcach.

W niniejszym artykule, opisałem propozycję trasy zwiedzania Siedlec. Łączy ona większość z miejsc, które widzieliście w poprzednich artykułach, pozwalając dobrze zapoznać się z dzielnicą.

Pokazałem Wam również Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi, Św. Wojciech i Lipce, Jasień, Młyniska i Letnicę, Chełm i Wzgórze Mickiewicza, Łostowice, Osową, Kokoszki, Przeróbkę, Wisłoujście, Olszynkę, Rudniki i Matarnię, Zakoniczyn, Zaspę, Strzyżę, VII Dwór, Szadółki, Rębowo, Żabiankę, Jelitkowo, Biskupią Górę, Nowe Ogrody i Fort Góry Gradowej, Stare Przedmieście, Dolne Miasto, Długie Ogrody, Główne Miasto, Stare Miasto, Ołowiankę i Wyspę Spichrzów. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Zapraszam na spacer po Siedlcach!


W pierwszej kolejności spójrzcie na mapkę, na której zaznaczyłem trasę i ważniejsze miejsca

Wyjątkowa ulica i wyjątkowa zabudowa

Nasz spacer zaczynamy na ul. Wyczółkowskiego, biegnącej w górę między wzniesieniami. Na jednym z nich ulokowana jest ulica Ojcowska. Aby do niej dotrzeć, swoje trzeba podejść, w końcu po lewej stronie, zauważymy charakterystyczną zabudowę wspomnianej wyżej ulicy. Spacer tutaj to ciekawe przeżycie ze względu na charakter i klimat miejsca. Docierając do jej końca, skręcamy w prawo, znajdując schody, prowadzące do ul. Skarpowej.

Winna Góra i schody z widokiem!

Schodzimy w dół do Skarpowej, skręcając w prawo w ul. Wieniawskiego i po chwili ponownie w prawo (cały czas będąc na Wieniawskiego). Za blokiem pod adresem Zakopiańska 30, wchodzimy na dróżkę, prowadzącą na Winną Górę (patrz mapa). Przyglądamy się pięknej panoramie miasta, po czym schodzimy z powrotem do Wieniawskiego i udajemy w lewo, spacerując obok działek. Po chwili napotkamy rozwidlenie dróg, wybieramy ścieżkę po lewej, za którą mają miejsce schody z świetnym widokiem na zabytki Gdańska i morze w tle. Aby zobaczyć taki pejzaż, niemal na samej górze, obracamy się.

Górka nad ul. Kartuską

Pokonując schody, wchodzimy na ul. Zakosy. Tak jak ulica bierze zakręt w prawo, my idziemy w lewo, szukając ścieżki przez krzaki. Mkniemy na zachód, wzdłuż płotów posesji, docierając do miejsca z widokiem na Chełm.

Szkódka i Kościół Św. Franciszka z Asyżu

Kolejnym etapem wędrówki jest zejście z górki do ul. Kartuskiej i spacer do ul. Goszczyńskiego. Przechodzimy Goszczyńskiego, Zagórną i Bądkowskiego, oglądając ciekawe budownictwo, wracając tym samym do ul. Kartuskiej. Kartuska prowadzi pod Kościół Św. Franciszka z Asyżu, za którym rozpoczyna się ulica Szara.

Placyk Malczewskiego

Przy kamienicach i blokach, dochodzimy do ul. Kościelnej, przy której ma miejsce Placyk Malczewskiego. Tutaj można odpocząć, zjeść, przetrawić to co już za nami. Następnie wchodzimy do góry ul. Pobiedzisko.

Ulice z widokami

Na wysokości ul. Pana Tadeusza, tyle że po lewej stronie, są schody. Te zaprowadzą nas na ul. Za Zboczu. Ulicą na Zboczu idziemy do samego jej końca, do ul. Bystrzyckiej. Jak pewnie pamiętacie, z Bystrzyckiej są super widoki, dojdziemy do nich, ale najpierw skręcamy w ul. Popradzką. Na jej końcu, znajdujemy piękny krajobraz z Al. Armii Krajowej na pierwszym planie i centrum miasta w tle. Wracamy na ul. Bystrzycką, idąc na prawo, w kierunku Kartuskiej. Warto oglądać się na prawo, bowiem nagle pokazuje się widok na chociażby Kościół Św. Katarzyny. W tym miejscu kończymy nasz spacer przez Siedlce.

Małe podsumowanie

Trasa nie jest wybitnie długa, ma bowiem około 7 km, aczkolwiek należy brać pod uwagę różnice wysokości poszczególnych miejsc. Łącznie mamy około 125 metrów podejść i tyle samo zejść, zatem może być ciężko.

Myślę, że dzięki tej trasie, lepiej poznacie Siedlce. To przedewszystkim ciekawie ukształtowana dzielnica, oferująca wiele naturalnych punktów widokowych.

Już niedługo będę opisywał i pokazywał kolejne dzielnice. Bądźcie czujni 😉

Kilka (ważnych) słów na koniec

Aby być na bieżąco z nowymi artykułami na blogu, zachęcam do dołączenia do społeczności bloga. Możecie to zrobić, klikając niżej “lubię to”.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa