Która z Gdańskich dzielnic jest najbardziej zielona?

K

Cześć Przyjaciele!

Zastanawialiście się, która z wszystkich Gdańskich dzielnic jest najbardziej zielona? Gdzie jest największy procentowy udział zieleni? W jakiej dzielnicy jest największy powierzchniowo las?

Postanowiłem to sprawdzić! We wpisie wymieniam 4 najbardziej zielone dzielnice w Gdańsku.

Działałem na podziale dzielnic z wikimapii (strona mapy TUTAJ), obszary zielone liczyłem na retro mapach (strona mapy TUTAJ). Mam tutaj na myśli takie tereny jak lasy, parki, rezerwaty przyrody, ogródki działkowe i łąki. Rzecz jasna są to przybliżone obliczenia, aczkolwiek można na ich podstawie określić, która z dzielnic jest zielona, która zaś niekoniecznie.

Numer 1 – Oliwa

Bezapelacyjnie, numerem jeden jeśli chodzi o udział zieleni w stosunku do całej dzielnicy, jest Oliwa. Wg. moich obliczeń, właśnie Oliwa może poszczycić się największą połacią lasów (1500 ha) w obrębie jednej dzielnicy. Do tego ZOO, Park Oliwski. Prócz tego, wiele z Oliwskich ulic jest pięknie zadrzewiona. Udział zieleni wynosi 80 %.

Numer 2 – VII Dwór

VII Dwór, podobnie jak Oliwa, sąsiaduje i ma w swych granicach lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Tutaj tak samo udział zieleni wynosi 80 %. Jednakże dzielnica jest wiele mniejsza oraz nie ma tak gęstej zieleni przyulicznej, stąd drugie miejsce.

Numer 3 – Brętowo

Brętowo od zawsze uważałem za bardzo zieloną dzielnicę Gdańska. Tutaj podobnie jak w powyższych dzielnicach, zieleń stanowią lasy (495 ha). Udział zieleni wynosi aż 68 %.

Numer 4 – Górki Zachodnie

Górki Zachodnie to kolejna zielona, pięknie położona dzielnica. Tutaj udział zieleni wynosi 54 %. Spacery wśród zieleni i nad wodą? Właśnie tam!

A dodatkowo…

Dodatkowo pragnę wspomnieć o trzech kolejnych dzielnicach, które nieco mniej zielone, aniżeli pierwsza czwórka (założyłem, że wymienię te powyżej 50 %), ale również warte odnotowania.

42,7 % zieleni mają Stogi, z czego większość to lasy (420 ha). Niewiele mniej zieleni, licząc oczywiście procentowo, ma Jasień. Owa dzielnica ma 41,2 % udziału zieleni. Tutaj główną rolę odkrywają łąki (142 ha) i działki (83 ha). Również spory obszar zieleni, bo 34,4 % zieleni mamy w Osowej, gdzie jest głównie las oraz działki.

Warto również dodać, że w takim zestawieniu Wyspa Sobieszewska, mimo 1000 ha lasów i rezerwatów, ma 30 % zazielenienia. Wszystko przez fakt, iż jest to duży obszar. Ponadto, sporą część zajmują pola. Podobnie jest na Oruni lub Olszynce.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za lekturę kolejnego artykułu i wizytę na blogu! 🙂 Mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś ciekawego.

Gdańsk jest w dużej mierze zielonym miastem. Dużo lasów, parków, działek, łąk i rezerwatów sprawia, że w niemal każdej dzielnicy jest gdzie odetchnąć od zgiełku.

Zaglądajcie na facebook’a i polubcie mój fanpage 7 zdjęć z Gdańska 🙂

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa