Miejsca w Gdańsku – 21 miejsc, które warto zobaczyć

M

Cześć Przyjaciele!

Każdy z nas żyje szybko i powierzchownie. Brakuje czasu, by przez chwilę odsapnąć, nie wspominając o odkrywaniu własnego miasta. Niektórzy z Was znają z grubsza Gdańsk, inni wiedzą więcej, ale rzadko sięgają i pamiętają o zasobach miasta.

A tych zasobów, pięknych miejsc i nietuzinkowych widoków jest cała masa!

W niniejszym artykule, znajdziesz ledwie garstkę. Choć to już więcej, niż widzisz na co dzień.

Jeśli chciałbyś więcej, zapraszam niżej na stronę na FB. Dodatkowo pamiętaj, że na blogu jest niemal 600 wpisów! Jest z czego wybierać i co czytać.

21 miejsc w Gdańsku, którym się nie oprzesz

1. Park Reagana

Zacznijmy od Parku Reagana, który jest największym Gdańskim parkiem i jednym z najładniejszych. Możliwości spędzenia tutaj czasu jest bez liku, ale co najważniejsze, jest pięknie o każdej porze roku.

2. Park Oliwski

Park Oliwski kryje wiele magicznych, klimatycznych zakątków. Co krok napotkasz piękne założenia ogrodowe, miłe zaułki, otwarte przestrzenie, ciekawe drzewa. Spacer parkiem to samo piękno.

3. Kolonia Abegga

Osiedle ceglanych domków robotniczych na terenie obecnego Wrzeszcza, tuż obok Al. Grunwaldzkiej, między “Galerią Bałtycką” a Kinem “Żak”. Przejdź się tymi uliczkami, poczuj piękno dawnego osiedla robotniczego, piękno cegły, która świetnie współgra z zielenią.

4. Dolina Radości

Piękne, naturalne, pełne spokoju i cudnych krajobrazów miejsce. Oliwska Dolina Radości, otoczona morenowymi wzgórzami, to jedno z tych miejsc, które trzeba odwiedzić, by zobaczyć jak Gdańsk jest krajobrazowo piękny.

5. Dom Technika NOT

NOT odwiedziłem w ramach festiwalu “Open House Gdańsk”. Z zewnątrz oglądany wielokrotnie budynek, we wnętrzu ukazał swe modernistyczne piękno. Gdańsk to również takie miejsca.

6. Przekop Wisły

Trasa nad Przekopem Wisły jest wspaniała widokowo! Pamiętasz numer 4 i Dolinę Radości? Zwróć proszę uwagę, jak bardzo zmienia się otoczenie, jak Gdańsk jest interesujący pod kątem położenia.

7. Ulica Akwenowa

Ulica na końcu Gdańska – to określenie pasuje tutaj jak ulał. Wysadzona dorodnymi drzewami, ulokowana na samym krańcu miasta, dająca poczucie wolności przy jeździe rowerem. Piękne miejsce.

8. Ulica Długa

Była ulica na końcu Gdańska, jest zatem ulica w środku Gdańska. Najważniejsza, jedna z najpiękniejszych. Spacer Długą to oczywistość, ale kto z mieszkańców wciąż dostrzega jej piękno?

9. Nowy Port – falowiec

Nowy Port w całości jest ciekawą dzielnicą Gdańska, ale to co od pewnego czasu najbardziej mi się podoba, to widok z “falowca”. Gęsta zabudowa, ulice, tramwaj, dalej fragment portu i Zatoka Gdańska. Pięknie!

10. Staw na Kokoszkach

Pięknie położony, na południe od ulicy Kartuskiej i Fabrycznej. Jeśli jesteś w okolicy, widzisz same magazyny i zakłady pracy, korki na ulicach, możesz przejść przez las i trafić w to miejsce. Jest bosko!

11. Gdańskie ZOO

Ogród Zoologiczny w Gdańskiej dzielnicy Oliwa to nie tylko wybiegi, pawilony i jakże egzotyczne gatunki zwierząt, ale również po prostu piękne miejsce. Usytuowanie pośród morenowych wzgórz, pozwala oglądać widoki jak niżej.

12. Ujście Potoku Oliwskiego

Jeden z wielu przepięknych Gdańskich obrazków. Kiedy staniesz na mostku nad potokiem, usytuowanym wzdłuż promenady, zobaczysz widok jak niżej. Potok Oliwski przepływa przez plażę w Jelitkowie, dalej mamy oczywiście piękne morze.

13. Nabrzeże Wisłoujście

Piękno Gdańska to również rejony typowo portowe. Nabrzeża, magazyny, kanał, przepływające statki. Nabrzeże Wisłoujście pozwala na spokojnie przyjrzeć się portowej odsłonie miasta.

14. Wzgórza i zabudowa

Piękno Gdańska, któremu nie potrafię się oprzeć, to rozlokowane na wzgórzach osiedla i dzielnice. Tego typu pięknych widoków mamy mnóstwo. Poniżej spojrzenie z Siedlec na Suchanino.

15. Górki Zachodnie

Kolejne “jedno z piękniejszych” miejsc w Gdańsku. Ujście Wisły Śmiałej i widok na plażę ciągnącą się od Górek Zachodnich po Stogi.

16. Oliwskie lasy i wzgórza

Punkt widokowy na wzgórzu nad Doliną Marnych Mostów, w pobliżu Góry Schwabego. Jak widać niżej, przecudny krajobraz tej części miasta z Zatoką Gdańską w tle.

Oliwa

17. Most Wapienniczy

Mostek, z którego urzekająco prezentuje się Główne Miasto nad Motławą. Wieczorem robi się szczególnie pięknie.

18. Ostróżek

Obszar między Lipcami a Św. Wojciechem, nazwany tam na wikiimapii. Piękne zielone górki, dalej Żuławskie pola, genialne miejsce i śliczne widoki!

19. Plaża na Przymorzu

Piękne krajobrazy Gdańska? Musi być zatem widok piasku i morza 🙂 Szczególnie polecam wybrać się względnie wcześnie, np godzinkę po wschodzie słońca. Ludzi niewiele, sama natura i piękno.

20. “Forty”

Pięknie położony park na terenach “pofortecznych”. Szczególnie ujmuje i urzeka alejka na zdjęciu niżej z widokiem na Bazylikę Mariacką.

21. Stocznia

Widok z Żurawia M3. Ten jakże nietuzinkowy i ciekawy punkt widokowy, dostępny jest w sezonie. Przepiękny, jakże inny, ale cudny krajobraz stoczniowego miasta.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Mógłbym pokazywać kolejne i kolejne cudowne, piękne i ciekawe miejsca w Gdańsku. Jeśli macie ochotę na więcej, dajcie znać 😉

Tymczasem dziękuję za wizytę na blogu i zachęcam do lajkowania strony 7 zdjęć z Gdańska na FB.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

  • Dziękuję za piękny spacer ..żyje w Gdańsku od urodzenia ..zawsze mówię, przedeptałam wszystkie ulice …
    Ale jest jeszćze tyle do zobaczenia i przedeptania …ale nie teraz pora …czekam na wiosnę..na lepszą aurę iwszystkie kąty i zakątki bedą moje.
    DZIEKUJE I POZDRAWIAM ..

    • Dzień dobry 🙂

      Bardzo się cieszę, że wpis się podoba! Warto już teraz na spokojnie planować miejsca i trasy zwiedzania, by na wiosnę ruszyć. 😉

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa