Rowerem przez Gdańsk #1 – 7 pięknych miejsc na trasie Kokoszki – Oliwa

R

Cześć Przyjaciele!

Przepiękna pogoda zachęciła mnie w tym tygodniu do podróży rowerem.

Pomyślałem, że zrobię nową serię artykułów pt. “Rowerem przez Gdańsk”. Jeśli tylko odbędę ciekawą podróż rowerem po Gdańsku i odwiedzę więcej niż jedno lub dwa interesujące miejsca, zamieszczę taką relację na blogu.

Jedną z tras, jaką przejechałem, była trasa z Kokoszek do Oliwy. Poniżej możecie zerknąć na ową trasę na mapie, zaś dalej już w punktach, opisałem poszczególne miejsca.

Zapraszam Was w podróż rowerem z Kokoszek do Oliwy i 7 pięknych miejsc!

1. Potok Jasień

Pierwszym miejscem na mojej trasie była Dolina Strzyży, choć jechałem przy Potoku Jasień. Dokładniej odcinek między zbiornikami retencyjnymi “Jasień” i “Nowiec II”. Od dawna lubię ten fragment Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, choć w tym roku szczególnie doceniam piękno gdańskiego krajobrazu. Bo Gdańsk to nie tylko morze, ale również morenowe wzgórza, doliny, potoki, widoki.

2. Zespół Młyński Górny w Brętowie

Zostajemy nad Strzyżą. Przy ulicy Potokowej jest kolejny zbiornik retencyjny o nazwie “Górne Młyny”. Dość dawno zaaranżowano piękne miejsce z kołem wodnym, altanką i ławeczkami. Piękna miejscówka na odpoczynek podczas jazdy rowerem.

3. Zieleń i widok na przedłużeniu ulicy Waldorffa

W pierwszym punkcie wspomniałem o morenowych wzgórzach i widokach. W Gdańsku odkryłem masę naturalnych, często mało znanych punktów widokowych. Jednym z nich jest górka na przedłużeniu ulicy Waldorffa w Brętowie. Krajobraz mocno wypełnia zieleń, świetnie widać Piecki-Migowo, osiedle Nowiec i inną zabudowę.

W tym miejscu trzeba się liczyć z tym, że nie ma specjalnie wygodnej ścieżki, ławek czy oświetlenia. To dziki teren, więc można spotkać chociażby dziki.

4. Zbiornik Retencyjny “Srebrniki”

Jeden z największych zbiorników retencyjnych w Gdańsku. Ma 3,5 ha powierzchni, największą tego typu (pływającą) fontannę w Gdańsku. Położony tuż obok stacji PKM “Niedźwiednik”, Al. Żołnierzy Wyklętych a od północy i południa otoczony lasami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

5. “Wzgórze Joanny”

“Wzgórze Joanny” to pokazany szerszej publice XV punkt widokowy z programu “Spojrzenie na Gdańsk”. Zacny to widok na Strzyżę, Oliwę i Przymorze, aczkolwiek odkryłem go już w 2015 roku, co opisałem TUTAJ w ramach mojej pierwszej “miejskiej podróży”.

6. Osiedle Garnizon

Osiedle Garnizon jest najlepszym pod wieloma w Gdańsku. Budowane już kilkanaście lat, choć to nie dziwi, gdyż do zagospodarowania było/jest 27 ha powierzchni. Z jednej strony, odnowiono wiele ze starych ceglanych budynków koszar, z drugiej postawiono już kilka kwartałów nowej zabudowy. Są to mieszkania, ale również biura, a do tego wiele restauracji, sklepów, klub muzyczny. Osiedle jest takim małym miasteczkiem, które wciąż żyje. Warto zwrócić uwagę na otwarty charakter tego miejsca, ładne przestrzenie publiczne, zieleń. Świetne miejsce, a przecież nadal jest sporo do zabudowania.

7. Staw V Młyna

Staw na Potoku Oliwskim w Oliwie był ostatnim miejscem na mojej trasie. Nad stawem zobaczycie zabytkową zabudowę. Pozwala nieco uciec od hałaśliwej Al. Grunwaldzkiej i zawiesić wzrok na pięknie. Takich miejsc w Gdańsku jest wiele.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za lekturę wpisu i odwiedziny na blogu. To przykładowa trasa, jaką każdy z Was może przejechać rowerem. A jeśli nie lubicie rowerów, macie możliwość odwiedzić owe miejsca z osobna.

Zapraszam serdecznie na swój fanpage 7 zdjęć z Gdańska (klik)

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa