7 zaskakujących miejsc w Gdańsku do zobaczenia we wrześniu (bądź każdym innym miesiącu)

7

Cześć Przyjaciele!

“Miejski świr” to osoba, która interesuje się miastem bardziej, niż przeciętnie. Czyta, spaceruje, fotografuje, fascynuje się, uczy historii, słucha wykładów, zna miasto bardzo dobrze i jednocześnie wciąż odkrywa coś nowego.

Jestem “miejskim świrem”. Od 12 lat. Właśnie w 2009 roku zacząłem swoją przygodę ze świadomym poznawaniem Gdańska.

12 lat! Dziesiątki tysięcy zdjęć. Setki miejsc i spacerów. Wciąż ewoluujące podejście do miasta. Głębsza i wnikliwsza wiedza.

A mimo tego, cały czas odkrywam nowe miejsca i widoki.

Wy również możecie! Z racji tego, zapraszam Was na serię artykułów, w których pokażę zaskakujące, niebanalne miejsca w Gdańsku.

Pierwsze dwa takie artykuły, opublikowałem w maju i lipcu. Znajdziecie je TUTAJ i TUTAJ

W niniejszym artykule przykładowe ciekawe i niebanalne miejsca w Gdańsku do odwiedzenia we wrześniu (jak i każdym innym miesiącu)

1. Nabrzeże Retmanów

Nabrzeże Retmanów usytuowane jest nad Martwą Wisłą vis-a-vis Przeróbki. Z jednej strony widok na Most Siennicki i budynki w centrum miasta, z drugiej most kolejowy i wantowy im. Jana Pawła II. Dojdziecie tutaj od strony ulicy Litewskiej.

2. Poranek na plaży na Stogach

Druga propozycja to szybka pobudka i przejażdżka na plażę na Stogi. Ciężko jest wstać rano, ale poranek w tak pięknym miejscu wszystko wynagradza. Dodatkowym plusem jest fakt, że prócz Was prawdopodobnie nikogo nie będzie.

3. Górka nad Południową Obwodnicą Gdańska

Wzniesienie ulokowane na południe od POG w pobliżu Traktu Św. Wojciecha jest terenem trudno dostępnym, ale za to jak już ktoś tam wejdzie, znajdzie chwile spokoju. Znajdziecie tam również miłe krajobrazy. Więcej o tym miejscu napisałem TUTAJ.

4. Punkt widokowy Luneta Cafarellego

Ten nieco skryty punkt widokowy zlokalizowany jest blisko ulic Lubuskiej, Pohulanki i Kolonia Studentów (na mapce narysowałem trasę dojścia z ulicy Lubuskiej). Miejsce niepozorne, a dające oglądać panoramę Siedlec i Suchanina oraz fragmentu Śródmieścia. Więcej o tym miejscu napisałem TUTAJ.

5. Radunia

W Św. Wojciechu równolegle do siebie płynie Kanał Raduni i rzeka Radunia. Nad Kanałem wiedzie wygodna droga, zatem częściej tam spacerujemy lub jedziemy rowerem. Tymczasem warto podejść nad rzeczkę i odkryć nowe piękno okolicy.

6. Wieża nabieżnikowa w Oliwie

Około 20-metrowa wieża nabieżnikowa służyła do naprowadzania lądujących samolotów na lotnisku we Wrzeszczu. Obecnie nie brakuje śmiałków (w tym gronie jestem i ja, choć byłem dość dawno) którzy wchodzą na górę. A z góry są wspaniałe widoczki! Uwielbiam takie nietypowe miejsca, które pozwalają zapomnieć o całym świecie.

7. Punkt widokowy na końcu ulicy Kurpińskiego

Dochodząc do końca ulicy Kurpińskiego, wchodzicie na chodnik prowadzący do schodów do ulicy Kartuskiej, ale nie schodzicie w dół. Odbijacie w ścieżkę po lewej stronie i dochodzicie do miejsca, skąd obejrzycie piękny widok na Siedlce i centrum miasta. Co ciekawe, w ramach Budżetu Obywatelskiego, to miejsce zostanie przystosowane dla odwiedzających chcących zobaczyć ów widok.

Dodatkowo trzymajcie mapkę, byście wiedzieli jak gdzie dotrzeć 😉


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za uwagę i lekturę kolejnego artykułu. Napiszcie mi, jakie miejsca udało się Wam zobaczyć.

Mieszkamy w takim mieście, że nie trzeba jechać na wakacje, by móc poczuć ten klimat. Z drugiej strony to również masa mało znanych i nietuzinkowych miejsc, o których zawsze piszę.

Poniżej możesz wesprzeć moje działania na blogu symboliczną kawką 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapraszam do śledzenia mojej stronki 7 zdjęć z Gdańska na FB.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

  • Też jestem gdańskim miejskim świrusem! zresztą mam nawet kompanów – miłość do historii i rower 😁
    Odwiedziłam już wszystkie te miejsca, ale zainspirowana tym artykułem mam już plan na każdy weekend września. Fajnie się czyta, na pewno będę zaglądać, sama również piszę mini artykuły o Gdańsku :))))))

  • Wszystkie te miejsca odwiedziłem i znam.
    Robiłem reportaże fotograficzne i wracam do tych miejsc. Polecam jeszcze punkt widokowy Macieja Kosycarza- Winna Góra na Siedlcach, wieża widokowa na Oruni ( taki oruński “Pachołek”)

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa