7 ładnych i ciekawych miejsc na Olszynce i Rudnikach

7

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi, Św. Wojciech i Lipce, Jasień, Młyniska i Letnicę, Chełm i Wzgórze Mickiewicza, Łostowice, Osową, Kokoszki oraz Przeróbkę i Wisłoujście. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Dwudziestą siódmą i ósmą dzielnicą są Olszynka i Rudniki!

W niniejszym wpisie, pokażę Wam 7 interesujących i pięknych miejsc, które polecam zobaczyć na Olszynce i Rudnikach. Obie dzielnice to krajobraz i klimat Żuław w granicach Gdańska. To kolejny fragment całego, wszechstronnego i pełnego piękna krajobrazu naszego miasta. Zobaczycie ciekawe atrakcje nad wodą, zabytki, a nade wszystko pejzaże charakterystyczne dla Gdańskich Żuław.

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z zaznaczonymi miejscami, które wymieniam w artykule:


1. Ulica Olszyńska nad Motławą i Dwór Olszynka

Ulicę Olszyńską polecam odwiedzić ze względu na trzy rzeczy. Pierwszą jest szachulcowa zabudowa, nadająca ulicy wyjątkowego klimatu. Druga to część biegnąca nad Motławą, która w tym miejscu jest naturalną, sielską i spokojną rzeką, na którą aż miło popatrzeć. Trzecia to Dwór Olszynka zabudowany na początku XIX wieku. Klasycystyczny zabytek jest obecnie zarządzany przez Centrum Chrześcijańskie Nowe Życie i powoli odzyskuje dawny blask. Położony bardzo blisko centrum malowniczy fragment Gdańska.

Zdjęcie zrobione od strony Oruni

2. Tereny zielone nad dawną fosą

Granicę między Historycznym Śródmieściem a Olszynką stanowi dawna fosa nowożytnych fortyfikacji Gdańska. Również od strony Olszynki mamy dostęp do tego wyjątkowego miejsca pełnego zieleni i wody. Świetne miejsce na spacer lub przejazd rowerem, z którego mieszkańcy Olszynki chętnie korzystają.

3. Ulica Modra i Kładka nad torami kolejowymi

Modra jest jedną z prostych i długich ulic Olszynki, której krajobraz (szczególnie na południe od linii kolejowej) ukazuje charakterystykę tej części Gdańska. Olszynka leży na nizinnym, miejscami depresyjnym terenie, trudno zatem szukać tutaj naturalnych punktów widokowych. Jednakże właśnie w ciągu ulicy Modrej nad torami kolejowymi jest kładka dla pieszych, która robi za super punkt widokowy. Uwagę zwraca przede wszystkim wieża Bazyliki Mariackiej.

4. Zlewisko Motławy, Raduni i Czarnej Łachy

Olszynka dzieli się na Małą i Wielką. Południowy kraniec dzielnicy dotyka miejsca wyjątkowo naturalnego, spokojnego i dalekiego od skupisk ludzi. To zlewisko Motławy, Raduni i Czarnej Łachy. Można tutaj dojść pieszo, choć to będzie długa wędrówka, dlatego lepiej sprawdzi się rower lub kajak.

5. Nabrzeże Retmanów

Nabrzeże Retmanów umiejscowione jest nad Martwą Wisłą, vis-a-vis Przeróbki. Całkiem niedawno wyremontowane, a raczej ZBUDOWANE, gdyż kiedy byłem tam po raz pierwszy (co zobaczycie TUTAJ), był to dziki brzeg.

Głównymi obiektami, na których zawiesza się wzrok, są mosty. Siennicki, kolejowy oraz wantowy im. Jana Pawła II. Ludzi raczej tam nie uświadczycie, bowiem dojście nie jest takie proste. Najlepiej dostać się tutaj od ulicy Litewskiej.

6. Kanał Rozwójka przy Sztutowskiej

Na zdjęciu widać Kanał Rozwójka oraz miejsce, gdzie do 2019 roku cumowała betonowa barka. Historia cieku wodnego sięga XIV wieku. Obecnie przy ul. Sztutowskiej można obejrzeć klimatyczny wodny zaułek pełen zieleni i łódek. Jeśli wcześniej nie widzieliście tego miejsca, mocno się zdziwicie.

7. Ulica Zagroble

Rudniki nie kojarzą się w dzielnicą pełną pięknych miejsc lub ciekawych zabytków. Typowych turystycznych hitów tutaj nie ma, ale to dobrze. Są za to takie miejsca jak to poniżej. Ulica Zagroble biegnąca nad Martwą Wisłą z świetnym widokiem na Górki Zachodnie, Wyspę Sobieszewską oraz Martwą i Śmiałą Wisłę. Uwierzcie, że do tego miejsca idealnie pasuje określenie “na końcu świata”, ale dzięki temu odkrywacie super miejscówkę i pejzaże zupełnie sami.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Mam nadzieję, że zaspokoiłem Wasze oczekiwania względem ciekawych miejsc na Olszynce i Rudnikach. Unikalne położenie, spokojne i sielskie miejsca nad wodą, zaskakujące zakątki.

W kolejny czwartek, opiszę Wam rekomendowaną przeze mnie trasę zwiedzania tego obszaru miasta.

Dołącz do społeczności bloga na FACEBOOK’u, klikając TUTAJ i na Instagrama, klikając TUTAJ i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa