Zakoniczyn – 7 pięknych i ciekawych miejsc (projekt dzielnicowy)

Z

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi, Św. Wojciech i Lipce, Jasień, Młyniska i Letnicę, Chełm i Wzgórze Mickiewicza, Łostowice, Osową, Kokoszki, Przeróbkę i Wisłoujście, Olszynkę i Rudniki oraz Matarnie. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Trzydziestą dzielnicą jest Zakoniczyn!

W niniejszym wpisie, pokażę Wam 7 interesujących i pięknych miejsc, które polecam zobaczyć na Zakoniczynie! To dzielnica stosunkowo nowych osiedli, zbiorników retencyjnych, ale i historii oraz natury, która gdzieniegdzie uchowała się przed planami deweloperów. Niewątpliwie warto odwiedzić ten rejon miasta.

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z zaznaczonymi miejscami, które wymieniam w artykule:

1. Zbiornik Retencyjny “Świętokrzyska II”

Największy w Gdańsku zbiornik retencyjny ma 7,5 ha powierzchni. Wokół niego prowadzi wygodna, szeroka alejka z ławeczkami. Krajobrazy wypełnia w dużej mierze sam zbiornik oraz okoliczna zieleń, choć nie tylko, bowiem wokół zbiornika na wzgórzach ulokowano kilka osiedli. Miejsce jest świetne na ryby, bieganie, spacery lub plener fotograficzny.

2. Zbiornik Retencyjny “Świętokrzyska I”

“Świętokrzyska I” to drugi największy zbiornik retencyjny w Gdańsku, a jeśli liczyć zbiorniki pod kątem możliwości retencyjnych, to największy taki zbiornik w Gdańsku. Kształtem zbliżony do okręgu, podczas gdy powyżej opisany zbiornik jest bardziej podłużny. Zaznamy tutaj jeszcze więcej zieleni i natury, choć coraz więcej bloków dociera w tę okolice. Ścieżka wokół zbiornika ma niemal równo 1 km, więc jeśli ktoś biega, ma łatwą i miłą trasę. Latem na wodzie działa fontanna.

3. Dziki stawek

Jeden z ostatnich takich “dzikich” terenów w tej części miasta znajduje się między końcem ul. Porębskiego, Lawendowym Wzgórzem na zachodzie i ul. Piotrkowską na od wschodniej strony. Pośród wysokiej trawy i drzewek znajduje się stawek. Miejsce odosobnione, dość trudno dostępne, ale dzikie i moim zdaniem naturalnie ładne.

Wybaczcie, ale nie mogę znaleźć zdjęcia owego miejsca. Mam jedynie relację z Intagrama – screeny z krótkiego wideo.

4. Zespół Dworu Zakoniczyn

Dwór Zakoniczyn zbudowany został w połowie XIX wieku i wraz z otaczającym go parkiem stanowi enklawę historii pośród współczesnych osiedli. Byłem w okolicy wiele razy, sam dwór również widziałem, ale dziwnym trafem nie zrobiłem mu zdjęć. Miejsce jest nieco tajemnicze i niewątpliwie warte odwiedzenia.

Wybaczcie, ale nie mam zdjęcia owego dworu. Gdy tylko tam pojadę, dołączę fotkę. 🙂

5. Zbiornik Retencyjny “pomost”

Niewielki zbiornik retencyjny “Wieżycka” znajduje się właśnie przy ulicy Wieżyckiej. Powierzchnia 0,5 ha nie powala, ale miejsce ma swój urok, stanowiąc super miejscówkę dla okolicznych mieszkańców. Stosunkowo głęboko w wodę wbija się betonowy pomost, z którego super karmi się kaczki.

6. Górka nad ul. Człuchowską

Punkt widokowy jest nawet oznaczony na mapie google. Chodzi o teren między ulicą Człuchowską a II Brygady, który leży na styku trzech dzielnic – Ujeściska, Łostowic i Zakoniczyna. Z tego względu znajdziecie go również w takim samym wpisie, ale pokazującym Ujeścisko. Wciąż niezabudowany teren pełen dzikiej zieleni z bardzo ładnymi pejzażami. Polecam koniecznie odwiedzić!

Zdjęcie archiwalne z 2015 roku.

7. Przyszły Park Południowy

Park Południowy ma być drugim co do wielkości parkiem w Gdańsku, zaraz po Parku Reagana. Jestem sam ciekaw jest zostanie wykorzystany teren zielony, choć już jest możliwość przenieść się do przyszłości. Zbudowano bowiem asfaltowe alejki łączące osiedla z linią tramwajową 12 kursującą do Lawendowego Wzgórza.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Mam nadzieję, że zaspokoiłem Wasze oczekiwania względem ciekawych miejsc na Zakoniczynie. Unikalne położenie, spokojne i sielskie miejsca nad wodą, zaskakujące zakątki.

W kolejny czwartek, opiszę Wam rekomendowaną przeze mnie trasę zwiedzania tego obszaru miasta.

Dołącz do społeczności bloga na FACEBOOK’u, klikając TUTAJ i na Instagrama, klikając TUTAJ i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa