7 ulic w Gdańsku z widokiem na morze

7

Cześć Przyjaciele!

Gdańsk leży w wyjątkowym miejscu. Mamy na terenie miasta trzy mezoregiony, tak różne i piękne, że ich połączenie daje wiele fantastycznych krajobrazów.

Jednym z tych mezoregionów jest Mierzeja Wiślana. A zatem wydmy, plaże oraz oczywiście Zatoka Gdańska, należąca do morza Bałtyckiego.

Naturalnym dla mnie, przy zdobywaniu kolejnych naturalnych (i nie tylko) punktów widokowych, jest szukanie na horyzoncie lub bliżej morza. A czasami można dojrzeć ten szaro-niebieski pasek wprost z ulic.

Są to ulice położone bliżej i dalej od morza. Łączy je jedno, właśnie z nich widać Zatokę Gdańską.

Poniżej wypisałem jedynie 7 takich ulic, aczkolwiek jest ich więcej. Zachęcam do podawania pomysłów innych ulic, z których widać morze, a postaram się o drugą “siódemkę”.

Nie przedłużając, zapraszam do listy 7 ulic w Gdańsku, z których widać morze!


1. Cygańska Góra

Początek ulicy Cygańska Góra, blisko Powstańców Warszawskich. Patrząc przez płot ogródków działkowych, na horyzoncie widać Zatokę Gdańską. W linii prostej jest to około 6 km.

2. Bałtycka

Tym razem uliczka bardzo blisko morza. Bałtycka jest ulicą położoną w Jelitkowie, równolegle do promenady, którą najczęściej spacerujemy. Wystarczy odejść dosłownie 50 metrów w głąb miasta i, z tej perspektywy dojrzeć plażę i morze.

3. Młodzieży Polskiej

Uliczka na terenie tzw. “wioski rybackiej” w Brzeźnie. Klimatyczna, uroczo zabudowana, której tłem jest perspektywa i oś widokowa na plażę i morze.

4. Kapitana Żeglugi Wielkiej Witolda Poinca

Kilka lat temu dostępna, dzisiaj niestety za szlabanem. Co nie zmienia faktu, iż jest z tej ulicy świetny widok na morze, które jest tuż tuż za falochronem.

5. Zabytkowa

Znajdująca się we Wrzeszczu ulica, której do niedawna nie podejrzewałem o widok na morze. A jednak! W czasie jednej z wędrówek po mieście, zaszedłem na ul. Zabytkową. Zobaczyłem widok jak niżej.

6. Stoczniowców

Wiadukt nad al. Armii Krajowej wzdłuż ul. Stoczniowców jest, o czym pisałem już np. TUTAJ, świetnym punktem widokowym. Prócz wielu budynków, w tle można ujrzeć Zatokę Gdańską.

7. Piastowska

Wiodąca z Oliwy, przez Przymorze, do Jelitkowa, Piastowska, jest ulicą z pięknym zakończeniem. Wystarczy bowiem spojrzeć przed siebie, doglądając plaży i wód morza Bałtyckiego.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję serdecznie za wizytę na blogu i lekturę tego wpisu! 🙂

Być może teraz sami będziecie zwracać uwagę na ulice, które prócz funkcji komunikacyjnych, mają świetne walory krajobrazowe. Chociażby widok na morze 🙂

Zapraszam do zaglądania na 7 zdjęć z Gdańska (klik), gdzie każdego dnia pokazuję Gdańsk oraz na Instagrama – 7 zdjęć z Gdańska (klik)

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa