Nastrojowe ujęcia Dolnego Miasta i Starego Przedmieścia – miejskie inspiracje #101

N

Cześć Przyjaciele!

Zapraszam na przegląd siedmiu zdjęć z Gdańska! To 7 pięknych miejsc lub widoków, 7 przemyśleń, 7 ciekawostek.

To 7 razy Gdańsk!

“Miejskie inspiracje”, zwane wcześniej “przemyślenia i refleksje”, są najdłuższą serią na moim blogu. Właśnie od tego się zaczęło – od pokazywania różnych ciekawych, ładnych i interesujących miejsc w Gdańsku.

Poniżej kilka innych postów z tej serii:

W niniejszej, STO PIERWSZEJ odsłonie “Miejskich inspiracji” dzielę się z Wami zdjęciami pokazującymi Stare Przedmieście i Dolne Miasto. Pewnego pięknego popołudnia wybrałem się na niedługo spacer po tej części miasta. Nastrój miejsc sprawił, iż postanowiłem podzielić się nimi z Wami. Postarałem się również jak najlepiej opisać to co zobaczycie na fotografiach.

Zapraszam serdecznie do lektury!


1. Historyczne skrawki Starego Przedmieścia

Stare Przedmieście, a właściwie Przedmieście to część Historycznego Śródmieścia zlokalizowana na południe od Głównego Miasta. II Wojna Światowa obróciła w ruinę niemal całe Historyczne Śródmieście, jednakże Przedmieście zdaje się ucierpiało najmocniej. Nie myślę tylko o okresie wojny, bowiem już po 1945 roku odbudowano tylko i wyłącznie obiekty monumentalne. Malownicze kamieniczki ustąpiły pustym przestrzeniom bądź blokom mieszkalnym. Jednakże, jeśli wybrać się na spacer po tej części miasta, można znaleźć obiekty pamiętające dawne czasy. Na poniższej fotografii mamy tego przykład – Baszta pod Zrębem wzniesiona w 1487 roku. W tle natomiast stoi dumnie gmach XIX-wiecznych Koszar Piechoty. Wieczorowa pora oddaje klimat tego miejsca, które kipi wręcz historią.

2. Nastrój tworzą historyczne budynki

Przenosimy się na Dolne Miasto, już nie tak sędziwe jak Przedmieście, choć posiadające kilka interesujących zabytkowych budynków. Najstarszym zabytkiem Dolnego Miasta jest klasycystyczny Dwór Uphagenów z 1800 roku. W połowie XIX-go stulecia zaczątek Szpitala Najświętszej Marii Panny, który został rozbudowany w latach 1857-1860. Ostatnimi czasy marniejące budynki przejęła firma Arche i zrobiła coś NIEPRAWDOPODOBNEGO. Odrestaurowała między innymi perełkę całego kompleksu, mianowicie Dwór Uphagenów. Idąc ul. Kieturakisa czuć nastrój, stworzony przez historyczne budynki.

3. Anglia w Gdańsku?

Neogotycki, zbudowany w XIX wieku Kościół Najświętszej Marii Panny najczęściej oglądamy z perspektywy ulicy Łąkowej. Tymczasem, szczególnie po remoncie, warto spojrzeć na ową świątynię z podwórza. Ten widok przywodzi mi na myśl Angielskie miasteczka. Podobna architektura sakralna robi swoje. Co ciekawe, ta część Gdańska była nazywana “Manchesterem” ze względu na liczne kominy najróżniejszych fabryk. Zatem kolejne nawiązanie do Wielkiej Brytanii.

4. Odkrywam miasto na nowo!

Czy można odkrywać miasto, które zgłębia się i fotografuje od kilkunastu lat? Okazuje się, że tak! Gdańsk zaskoczył mnie wiele razy, tym razem to Dolne Miasto sprawiło, że poczułem dreszczyk emocji związany z eksplorowaniem miejskich zaułków. Ten zaułek to można rzec zaplecze Domu Uphagenów! Ależ klimat bije z tego miejsca <3 Odrestaurowane budynki tworzą miły i pełen historii zaułek. Jeśli się nie mylę, działa tutaj restauracja “Stara Kuchnia” i jeśli latem wystawią w tym miejscu stoliki… chętnie zjem w takim otoczeniu.

5. Jedno miejsce i różne przeznaczenie

Dolne Miasto zmienia się pod wieloma względami. Dawniej teren, który budził grozę, dzisiaj interesuje ludzi pragnących poznać prawdziwy Gdańsk. Jednocześnie powstaje coraz więcej miejscówek gastronomicznych, dających dobrze zjeść, wypić oraz spędzić miło czas. Przykładem jest kawiarnia PUBLICZNA działająca na dziedzińcu dawnej Fabryki Karabinów. Niesamowite jak z czasem zmienia się przeznaczenie budynków. Kiedyś pruska fabryka broni, dzisiaj klinika weterynaryjna i kawiarnia.

6. Prawdziwa twarz dzielnicy?

Czy poniższe zdjęcie przedstawia prawdziwą twarz Dolnego Miasta? I tak i nie. To nie jest fotomontaż, więc rzeczywiście tak również wygląda ta część Gdańska. Jednocześnie, jak zdążyliście się przekonać, Dolne Miasto ma swój urok, ciekawe zabytki i charakter, którego brakuje turystycznemu Głównemu Miastu czy Wyspie Spichrzów. Dolne Miasto ma to do siebie, że z zewnątrz, od strony Podwala Przedmiejskiego, prezentuje się licho, właśnie tak jak poniżej. Zyskuje natomiast przy głębszym poznaniu. Jest jak człowiek o mało atrakcyjnym wyglądzie (np. bezdomny), który przy bliższym poznaniu okazuje się ciepły i serdeczny.

7. Ciekawa architektura przy ul. Łąkowej

Stojący na pierwszym planie przy łuku ulicy Łąkowej budynek dawnego Monopolu Tytoniowego, zaprojektowali Wilhelm Köster z Herfordt i Adolph Bielefeldt. Zbudowany został w latach 1924-1927 i jest jednym z ciekawszych budynków w Gdańsku w stylu modernistycznym. Obecnie zajmowany przez koncern odzieżowy LPP. Zaraz za nim nowy biurowiec należący do tej samej firmy. W moim przekonaniu ładnie nawiązuje architekturą do starszego “brata”.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu, obejrzenie zdjęć i lekturę opisów. Mam nadzieję, że zdjęcia się Wam spodobały, a przemyślenia dały… do myślenia 😉

Jak zawsze zachęcam do lajkowania strony na Facebook’u oraz obserwowania profilu na Instagramie.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa