Nieoczywisty Gdańsk – 13 miejsc/atrakcji, o których prawdopodobnie nie słyszałeś

N

Cześć Przyjaciele!

Przyjeżdżając do Gdańska trzeba przejść Drogą Królewską, zobaczyć słynny Żuraw bądź wejść do Bazyliki Mariackiej. To normalne, że pragniemy zaznać nadmorskiego położenia miasta i pojedziemy na plażę do Brzeźna, bądź udamy się do Oliwy, podziwiać Park Oliwski i Katedrę.

To miejsca i atrakcje, które zna każdy.

Jeśli byłeś w Gdańsku kilka razy i zobaczyłeś te najważniejsze miejsca, mam dla Ciebie coś więcej.

Wypisałem 13 miejsc/atrakcji, które odkryją przed Tobą nieoczywisty Gdańsk. Owszem, część z Was stwierdzi – “Eeee, wszystko znam” – w porządku, ale zdecydowana większość osób (szczególnie spoza Gdańska) prawdopodobnie o tych miejscach nie słyszała.

Zapraszam serdecznie do lektury 🙂

Trzymajcie lokalizacje miejsc na mapie Gdańska:


1. Piwnica Romańska

Piwnica Romańska jest pozostałością po XIII-wiecznym Klasztorze Dominikanów. Odkryto to miejsce kilkanaście lat temu, zaś w 2014 roku zostało udostępnione zwiedzającym. Piwnica Romańska jest oddziałem Gdańskiego Muzeum Archeologicznego.

Piwnica Romańska nie jest w Gdańsku muzeum pierwszego wyboru, a warto się tam wybrać. To najstarsze zachowane wnętrze w stolicy województwa Pomorskiego, które pełniło funkcję jadalni i kuchni. Zwróćcie uwagę na iluminowane ceglane sklepienia. Co ciekawe, zobaczycie tam również pochodzące z XVI/XVII wieku tzw. ossuarium, czyli miejsce składowania kości zmarłych.

A to wszystko w ścisłym centrum miasta. Wejście do piwnicy znajdziecie między Halą Targową a Kościołem Św. Mikołaja, od strony ulicy Pańskiej.

2. Plac Wałowy

Stare Przedmieście to część Historycznego Śródmieścia, położona na południe od Głównego Miasta. Rzadko który turysta wybiera się w tym kierunku, o czym świadczy fakt, że Muzeum Narodowe (posiadające “Sąd Ostateczny” – jeden z najcenniejszych obrazów w Polsce) nie jest specjalnie popularne.

Plac Wałowy to jedno z tych miejsc, od których bije autentyczność. Od północy XIX-wieczne Koszary Wiebego, od zachodu Mała Zbrojownia proj. Jerzego Strakowskiego z lat 1643-1645 (odbudowana po wojnie), od wschodu rząd oryginalnych kamienic, zaś od strony południowej budynek zbudowany w 1867 roku na potrzeby Urzędu Pożyczkowego.

3. Dach Forum Gdańsk

Forum Gdańsk to centrum handlowe zlokalizowane w centrum miasta vis-a-vis Bramy Wyżynnej. Nie namawiam Was do zwiedzania sklepów, ale wjechania na dach obiektu. Ze względu na parking, który jest również na górze, każdy bezproblemowo może wjechać windą na dach.

To bardzo ciekawy, choć nietypowy punkt widokowy na Gdańsk. Szczególnie pięknie prezentuje się widok na Główne Miasto, ale również w stronę Dworca PKP lub Urzędu Wojewódzkiego miło popatrzeć.

Wyobraźcie sobie – wjechać po zmroku na dach i patrzeć na świecące się i hałaśliwe miasto. Dla mnie bajka.

4. Park Poforteczny

Zespół fortyfikacji zlokalizowany na Grodzisku jest coraz bardziej znany. To ze względu na Hevelianum oraz punkt widokowy na Gradowej Górze.

Jednakże park założony na terenach pofortecznych już tak znany nie jest. Począwszy od “mokrej fosy”, przez Bastion Neubauera, teren zielony ciągnący się wzdłuż ul. Dąbrowskiego aż po postawiony w 1898 roku Pomnik żołnierzy Rosyjskich.

Każde z tych miejsc warto odwiedzić, tym bardziej, że park zlokalizowany jest tuż obok ścisłego centrum miasta.

5. Bastiony i dawna fosa

No i mamy kolejne fortyfikacje, jednakże tym razem zupełnie inne miejsce. Historyczne Śródmieście w XVI i XVII wieku zostało otoczone bastionami w stylu Włoskim i Holenderskim. Wiele z nich zostało rozebranych, ale dwa przetrwały i można je zobaczyć do dzisiaj.

Tworzą piękny teren rekreacyjny na opłotkach Śródmieścia. Spacer nad wodą wśród zieleni TOTALNIE daje zapomnieć, że właściwie jesteście w centrum Gdańska. Ciekawe zabytki, jak bastion Żubr z początku XVII wieku lub Kamienna Śluza z podobneo okresu macie w gratisie.

6. Zaułek Zappia

Zaułek Zachariasza Zappia znajduje się na Głównym Mieście, dosłownie kilkadziesiąt metrów od nabrzeża nad Motławą. I tak jak latem nad Motławą ciężko przejść przez tłum ludzi, tak w Zaułku Zappia najprawdopodobniej nie spotkanie nikogo, no może kilka osób, ale to rzadko.

Zaułek zlokalizowany jest obok Kościoła Św. Jana i właśnie wysokie ceglane ściany imponują najbardziej! Z drugiej strony tylne fasady domów przy Warzywniczej i Straganiarskiej. Jeśli chcecie zobaczyć spokojne, urokliwe i z rzadka odwiedzane miejsce, to już wiecie gdzie pójść.

7. Most na Wyspę Ostrów

Pod numerem siódmym mam dla Was zupełnie inne miejsce. Most na Wyspę Ostrów, który jest świetnym punktem widokowym na industialny Gdańsk. Tym razem zachęcam Was do odwiedzenia okolic Wyspy Ostrów, na której działają Stocznie – Remontowa i Gdańska. Z mostu możecie oglądać zupełnie inny Gdańsk, aniżeli w centrum miasta.

8. Punkt widokowy Żuraw M3

Przy ulicy Wyposażeniowców, tuż obok mostu pontonowego prowadzącego na Wyspę Ostrów, stoi jeden ze stoczniowych żurawi. Żuraw M3 jest jednak wyjątkowy, bowiem od ponad trzech lat robi za punkt widokowy.

Działał on dla stoczni im. Lenina w latach 1962-1992, wycofany z eksploatacji w 2002 roku. Waży 600 ton, jest umieszczony na szynach, na których mógł poruszać się równolegle do Martwej Wisły. Dźwigał do 10 ton na wysokość 40 metrów. Nazwę dostał od Młodego Miasta, stąd M, zaś cyfra 3 ze względu na fakt, iż jest trzeci przy tym nabrzeżu.

Główny punkt widokowy zlokalizowany jest 30-kilka metrów na ziemią. Inaczej, to ponad 130 schodków. Co ważne, mamy tutaj widok 360 stopni, zatem jest co oglądać! Stocznia jak na dłoni, widok na centrum miasta, w kierunku Wrzeszcza i Oliwy. Warto skorzystać!

Więcej informacji TUTAJ.

9. Galar Gdański

Wyobraźcie sobie: płynąć w kameralnej grupie ku zachodzącemu na tle stoczniowych żurawi słońcu, oglądać statki i stoczniowe żurawie, wpływać na Motławę niczym dawniej flisacy i oglądać miasto od strony wody.

Galar to łódź płaskodenna, wzorowana na tych, które w XVII i XVIII wieku wpływały do Gdańska z różnego rodzaju towarami. Od 2018 roku fundacja “Galar Gdański” oferuje rejsy po Gdańsku. TUTAJ znajdziecie ich stronę internetową i więcej informacji.

Replika historycznej łodzi typu Galar, bierze na pokład jedynie 12 osób, zatem jest to intymne poznawanie miasta. Łódź płaskodenna ma to do siebie, że siedzimy niewiele ponad lustrem wody, co pozwala jeszcze lepiej wczuć się w nadwodny klimat miasta. Sternik jest jednocześnie przewodnikiem, który opowiada o mijanych miejscach, co pozwala na świeże spojrzenie na własne miasto.

10. Stare Miasto

Zapewne większość z Was pomyślała – “Stare Miasto ma być nieoczywiste…? Przecież to najbardziej oczywiste miejsce!”. W większości miast tak jest, ale nie w Gdańsku.

Otóż oczywiste w Gdańsku jest odwiedzenie Głównego Miasta, gdyż to tam znajdują się najpiękniejsze i najbogatsze zabytki – Bazylika Mariacka, Neptun, Ratusz lub Wielka Zbrojownia.

Stare Miasto z kolei położone jest na północ od Głównego i już tak oczywiste nie jest. Stare Miasto nie jest tak dobrze odbudowane jak Główne Miasto, ale znajdziecie tam sporo pięknych miejsc i zabytków.

W Wielkim Młynie mieści się Muzeum Bursztynu, w Kościele Św. Katarzyny jest Muzeum Zegarów Wieżowych, carillon i na wieży punkt widokowy, Ratusz Starego Miasta kryje śliczne wnętrza z obiektami, pochodzącymi z różnych innych miejsc w Gdańsku. Ponadto warto zobaczyć Zieleniec Heweliusza z fontanną, Most Ław Chlebowych, przejść nad nastrojowym Kanałem Raduni bądź zajrzeć do Kościoła Św. Józefa, gdzie w podziemiach Oblaci prowadzą świetną kawiarnię.

11. Błękitny Baranek

Błękitny Baranek to oddział Muzeum Archeologicznego, który położony jest poza głównym turystycznym szlakiem. Jeden z niewielu zachowanych spichlerzy pochodzi z XVI stulecia i stoi między ul. Chmielną a Motławą.

W muzeum przeniesiecie się do XIV/XV wieku, gdyż przejdziecie uliczką, przy której zobaczycie gdańszczan sprzed 600 lat! Bednarz, szewc, kowal… To wspaniałe muzeum. Warto je odwiedzić.

12. Kościół Św. Trójcy

Kościół Św. Trójcy jest jednym z największych w całym Gdańsku, jednakże nie jest świątynią odwiedzaną przez tłumy turystów. Warto tutaj podejść przy okazji wizyty w Muzeum Narodowym, mieszczącym się dawnym klasztorze Franciszkanów, który przylega do świątyni. Późnogotycka świątynia jest ogromna, ale jej finezyjne zachodnie szczyty oraz wieżyczki nadają gracji i lekkości. We wnętrzu zobaczycie niezwykłą przestrzeń! Latem zaznacie przyjemnego chłodu oraz odpoczniecie od tłumów na ul. Długiej. Organy, ambona bądź stalle to przepiękne dzieła. Warte obejrzenia.

13. Biskupia Górka

Biskupia Górka to zabytkowa część Historycznego Śródmieścia, choć mocno oderwana od reszty. Jeśli pokonacie gmach Forum Gdańsk i wielopasmowe ulice, wejdziecie do innego świata. Co prawda zaniedbanego, ale o przedwojennym klimacie. Na terenie Biskupiej Górki warto zobaczyć zachowaną zabudowę z przełomu XIX/XX wieku, zespół pomennonicki z 1818 roku, górujące nad miastem Schronisko Młodzieżowe z końca lat 30-tych XX wieku oraz znajdziecie punkt widokowy na ścisłe centrum miasta. Warto zejść z utartego szlaku i poznać zupełnie inny Gdańsk.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za lekturę artykułu i wizytę na blogu. Mam nadzieję, że macie kolejne powody by odwiedzić Gdańsk i poznać to miasto od nieco innej strony.

Jak zawsze zachęcam do lajkowania strony na Facebook’u oraz obserwowania profilu na Instagramie.

Poniżej możesz wesprzeć moje działania na blogu symboliczną kawką 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

  • Potwierdzam,są to piękne miejsca. Do moich ulubionych należy Biskupia Górka o bastiony. Warto zajrzeć na niedalekie Dolne Miasto. Dodała bym jeszcze Nowy Port,jest urokliwy a obecnie wiele się tam zmienia.

  • Jeszcze może Dolina Radości dla spacerowiczów i obowiązkowo stary Wrzeszcz, przepiękne a nieznane kamienice min na Sabótki. Park Kuźniczki ,a przede wszystkim park Jaśkowej Doliny. Nawet gdańszczanie go nie znają 🙂

  • Super, interesujący artykuł. Chociaz jestem naplywowym mieszkancem Gdańska od 22 lat, w niniejszym zestawienia znalazlem cos ciekawego dla siebie. Bardzo dziękuję i pozdrawiam Autora.
    Serdecznie też polecam każdemu, kto chciałby blizej poznać Gdańsk także https://ikm.gda.pl/projekt/lokalni-przewodnicy-i-przewodniczki/ W okresie letnim organizują spacery historyczno-poznawcze po dzielnicach naszego miasta ukazując piękno, często i dramaty wielu zakamarków.

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa