7 przystanków tramwajowych/autobusowych w Gdańsku z ciekawymi widokami #2

7

Cześć Przyjaciele!

Nikt z nas nie lubi czekać zbyt długo na autobus lub tramwaj, jednak są miejsca, gdzie widoki ten czas oczekiwania umilają.

Wybrałem siedem takich przystanków (autobusowych i tramwajowych), z których są ciekawe widoki na okolicę.

Co istotne, to DRUGA odsłona takiego zestawienia. Pierwszą wkładam Wam TUTAJ.

Zapraszam na ich przegląd i dajcie proszę znać czy korzystacie na co dzień z któregoś z tych przystanków.


1. Osiedle Moje Marzenie – przystanek autobusowy “Kampinoska”

Pętla przy ul. Kampinoskiej na osiedlu “Moje Marzenie” to jednocześnie ciekawy punkt widokowy. Przystanek zlokalizowany jest sporo wyżej względem Doliny Potoku Oruńskiego oraz ogródków działkowych zlokalizowanych na zboczu doliny. Oczekujący na autobus mogą oglądać dość szeroki krajobraz doliny, a ponadto widok na Kozaczą Górę oraz wzgórze Wonneberg.

2. Osowa – przystanek autobusowy “Biwakowa”

Ul. Barniewicka biegnie równolegle do Jeziora Wysockiego, które zlokalizowane jest nieco na zachód od owej drogi. Przystanek “Biwakowa” co prawda widoku na jezioro nie zapewnia, ale i tak miło jest posiedzieć i poczekać na autobus w miłym otoczeniu z ładnym pejzażem w tle. Łąka, pobliski stawek i las składają się na owe miłe tło.

3. Wyspa Sobieszewska – przystanek autobusowy “Sobieszewo Wyspa”

Zlokalizowany tuż obok zwodzonego Mostu im. 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski przystanek nie daje się nudzić oczekującym na autobus. W końcu tuż obok jest most zwodzony, więc możliwość obejrzenia przepływającego statku. Inna kwestia to Martwa Wisła – szeroka i pełna majestatu rzeka, której można się długo przyglądać. Z owego przystanku korzystają głównie mieszkańcy Wyspy Sobieszewskiej, jak również goście w postaci turystów.

4. Olszynka – przystanek autobusowy “Łanowa IV”

Z przystanku “Łanowa IV” korzysta niewiele osób, ale WARTO choć raz tutaj przybyć ze względu na odmienny klimat niż w innych częściach miasta. Każdy kto będzie oczekiwał na owym przystanku na linię 178 zobaczy: rów melioracyjny, stare drzewa, małą kapliczkę, długą i równą ulicę, kilka domów i pola uprawne. Przystanek zlokalizowany jest na terenie Żuław Gdańskich, stąd zupełnie inny krajobraz, aniżeli w innych dzielnicach.

5. Historyczne Śródmieście (Główne Miasto) – przystanek autobusowy “Targ Chlebowy”

Przez serce Gdańska, najbogatszą w zabytki część Śródmieścia – Główne Miasto – przebiega jedna linia autobusowa. “Setka” przejeżdża między innymi ul. Św. Ducha przy której znajduje się przystanek “Targ Chlebowy”. Oczekujący w tym miejscu na autobus zobaczą przede wszystkim OGROM Bazyliki Mariackiej! Od strony ul. Św. Ducha nie odbudowano pierzei kamienic, zatem świątynia jest tutaj DOSKONALE wyeksponowana. Patrząc zaś wzdłuż ulicy można zobaczyć Kaplicę Królewską i pierzeje kamieniczek.

6. Przeróbka – przystanek autobusowy “Terminal DTC”

W tym miejscu na autobus czekają głównie pracownicy portu i od czasu do czasu takie osoby jak ja 😉 Jednakże linia 138 jadąca na Westerplatte, odbija właśnie w ul. Kontenerową i nawraca z widokiem na terminal kontenerowy. Dziesiątki tysięcy kontenerów, nierzadko wielkie kontenerowce, skutecznie urozmaicają oczekiwanie na autobus.

7. Historyczne Śródmieście (Spichlerze) – przystanek tramwajowy “Chmielna”

Przystanek tramwajowy “Chmielna” zlokalizowany jest na Wyspie Spichrzów. Oczkujący na tramwaj mogę rzucić okiem na zabudowę Głównego Miasta oraz starszą i nowszą architekturę na wyspie. Niewątpliwie jest jedno z tych miejsc, gdzie czekanie na tramwaj nie jest karą.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję serdecznie za poświęcony czas ?? Wierze, że ten wpis był dla Was ciekawy i sami poszukacie przystanków z ładnymi widokami.

Więcej Gdańska na FB i IG, gdzie dodaje zdjęcia i pisze o swoich przemyśleniach względem miasta.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa