Gdańskie doliny, czyli piękno natury i miejsca rekreacji w dużym mieście

G

Cześć Przyjaciele!

Gdańsk leży na styku czterech różnorodnych mezoregionów. W moim mniemaniu nasze miasto jest najciekawiej położone w Polsce. Nigdzie indziej bowiem, w granicach jednego miasta, nie spotykają się tak RÓŻNORODNE krajobrazowo tereny.

Pobrzeże i Pojezierze Kaszubskie charakteryzują się zróżnicowaną rzeźbą terenu. Lądolód już tysiące lat temu ukształtował strome wzgórza, a przy tym wąwozy oraz doliny.

W niniejszym wpisie pragnę przedstawić Wam Gdańskie wąwozy i doliny! Mniej i bardziej znane, acz zawsze piękne, zielone, zapewniające wytchnienie w dużym mieście.

To tylko jeden z elementów, który składa się na wszystkie zasoby naturalne Gdańska. Uważam, że element istotny! Gdańskie doliny, prócz walorów, które można zobaczyć, pełnią funkcję traktów spacerowych bądź rowerowych, miejsc rekreacji (ogródki działkowe) bądź edukacji w zakresie flory i fauny występującej w okolicy.

Postaram się Wam przybliżyć owe miejsca rekreacji i pokazać, że tuż obok gęsto zabudowanego miasta, można znaleźć miejsca wręcz dzikie, naturalne i pełne niespodzianek.

Zapraszam na przegląd SIEDMIU gdańskich dolin!


1. Dolina Potoku Oruńskiego

Dolina Potoku Oruńskiego rozpoczyna się z początkiem Parku Oruńskiego i wcina na zachód w wgłąb miasta. Park Oruński jest tutaj najlepszym przykładem miejsca rekreacji, jednakże i dalej, nad Potokiem Oruńskim, mamy alejkę dla pieszych i rowerzystów. Na północnym zboczu stoją bloki mieszkalne Oruni Górnej, natomiast południowe sterasowane zbocza są w dużej mierze zajęte przez ogródki działkowe “Nad Oranią”. Na niemal całym obszarze powołano w 1999 roku zespół przyrodniczo-krajobrazowy “Dolina Potoku Oruńskiego” w celu zachowania unikalnego krajobrazu i specyficznej szaty roślinnej. Jak wspomniałem dolina jest doskonałym miejscem czynnej i biernej rekreacji, z kolei okoliczne wzgórza służą za punkty widokowe.

2. Dolina Samborowo

Dolina Samborowo lub Dolina Henrietty to polodowcowa, płaskodenna dolina położona w TPK na obszarze dzielnicy VII Dwór. Dolina położona jest na przedłużeniu ul. Abrahama, zapewniając możliwość wędrówek szlakiem Skarszewskim (zielonym). To miejsce WYJĄTKOWE ze względu na lokalizacje aż 11 około 300-letnich pomnikowych dębów. Rośnie tutaj “Gruby Dąb” – jedno z największych drzew w trójmieście. Również tutaj, w Dolinie Henrietty, w latach 1930-1970, funkcjonowała jedna z dwóch skoczni narciarskich. Uroczy leśny pejzaż można podziwiać szczególnie na początku, bliżej ul. Abrahama, dalej jest już gęsto, ale otoczenie wzgórz urozmaica spacer.

3. Dolina Radości

Dolina Radości jest zdaje się najbardziej znaną i również jedną z ciekawszych dolin w Gdańsku. Położona nad Potokiem Oliwskim otoczona kompleksem lasów w dzielnicy Oliwa. Przez dolinę przebiegają dwa szlaki turystyczne – Wzgórz Szymbarskich oraz Kartuski. Każdy kto wybierze się tutaj na spacer nie będzie żałował. Atrakcją są liczne głazy narzutowe, stawy, potok i wodospad. Wszechobecne cudne pejzaże wypełniają domki ogródków działkowych, strumień potoku oraz okoliczne morenowe wzgórza. Dolina Radości to drugie miejsce w Gdańsku (wraz z Doliną Samborowo) gdzie działała skocznia narciarska.

4. Królewska Dolina

Królewska Dolina to jedna z dolin znajdujących się w dzielnicy Wrzeszcz. Osią doliny jest ulica Sobieskiego, łącząca Wrzeszcz z Suchaninem. Królewska Dolina swą nazwę wzięła od wizyty króla Jana III Sobieskiego w dworze Zachariasza Zappio, znajdującym się w Parku w Królewskiej Dolinie właśnie. Owa dolina ma nieco odmienny charakter, aniżeli poprzednie i kolejne. Owszem, również tutaj mamy do czynienia z miejscem służącym rekreacji – to wspomniany park – założony już w XVII wieku. Jednocześnie Królewska Dolina jest w dużej mierze zabudowana. Chlubą całej doliny jest gmach dawnego Królewskiego Seminarium Nauczycielskiego w 1908 roku.

5. Dolina Leśnego Młyna

Dolina Leśnego Młyna znajduje się w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, a jej chlubą jest fakt, iż to właśnie tutaj ulokowany został Gdański Ogród Zoologiczny. O pięknie krajobrazu owej doliny przekonuje się każdego roku kilkaset tysięcy zwiedzających ZOO. Widok egzotycznych zwierząt na tle morenowych wzgórz bądź zbiorników wodnych robi wrażenie.

6. Jaśkowa Dolina

Jaśkowa Dolina to dolina i jednocześnie ulica na terenie dzielnicy Wrzeszcz. Biegnie na południowy-zachód między Wrzeszczem a Pieckami-Migowem. Dnem doliny biegnie, jak wspomniałem, ulica o nazwie “Jaśkowa Dolina”. Okoliczne wzniesienia już na początku XIX wieku zaadaptowano na Park Jaśkowej Doliny i choć obecnie przypomina las, można znaleźć relikty dawnej świetności jak Teatr Leśny z 1911 roku. W dolinie znajdziemy kilka drzew uznanych za pomniki przyrody. Jednak to nie tylko zieleń, bowiem dolina zdominowana jest willami z końca XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku. Styl podmiejskich pałacyków w otoczeniu morenowych wzgórz oddaje piękno Jaśkowej Doliny.

7. Dolina Zgniłych Mostów

Dolina Zgniłych (lub marnych) Mostów to rozległa przestrzeń ukryta w Oliwskich lasach. Rozpoczyna się na zachód od hotelu “Dwór Oliwski”, zaś główną jej częścią jest sporych rozmiarów polana otoczona lasem. Krajobraz przypomina nieco pejzaże z południa kraju, np. podhala. Środkiem doliny biegnie piaszczysta droga, wiodąca w kierunku Osowej. W letnie dni Dolina Zgniłych Mostów wykorzystywana jest na piknik.

Lokalizacja wymienionych w artykule dolin na mapie Gdańska:


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję serdecznie za lekturę kolejnego artykułu nt. Gdańska. Doliny są niezwykle atrakcyjnymi miejscami, które warto poznać. Jak widzicie Gdańsk potrafi zaskoczyć na każdym niemal kroku.

Zapraszam niezmiennie na swoje socialmedia. Na FACEBOOK’a oraz INSTAGRAM’a.

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa