7 darmowych atrakcji w Gdańsku! Zwiedzanie za darmoszkę <3

7

Cześć Przyjaciele!

Czy w 2023 roku jest szansa dostać coś za darmo? Jak się okazuje – TAK. Postanowiłem wypisać Wam 7 darmowych atrakcji Gdańska, które równie dobrze mogłyby być płatne.

Rzecz jasna wybór mamy dość ograniczony, jednakże każde z tych miejsc cieszy widokami, architekturą bądź drogocennymi dziełami sztuki. Zabytkowe wnętrza, piękne krajobrazy, ciekawa wystawa. To wszystko za darmo.

Będąc w Gdańsku warto zaplanować wizytę w tych miejscach i cieszyć Gdańskiem za 0 zł 😉 Zapraszam do lektury!


1. Dach ECS-u

Na dachu Europejskiego Centrum Solidarności znajdziecie ogólnodostępny (w godzinach otwarcia obiektu) taras widokowy. Wystarczy wejść do ECS-u, skierować do windy i wjechać na 6-te piętro. Wówczas wychodzicie na dachu, skąd macie ciekawy widok na tereny stoczni. Z drugiej strony (jak na zdjęciu) spojrzenie w kierunku Dworca Głównego.

2. Wystawa “Wehikuł czasu – Człowiek i pocisk” – Fort Góry Gradowej

Fort Góry Gradowej od kilkunastu lat przyciąga zwiedzających do “Hevelianum” (dawniej Centrum Hewelianum). Centrum nauki posiada rzecz jasna wystawy płatne, ale jedna z nich od samego początku jest dostępna za darmo.

To wystawa “Wehikuł czasu – Człowiek i pocisk” zlokalizowana w schronach i remizach z widokiem na miasto. Na trasie, począwszy od punktu widokowego przy Krzyżu Millenijnym, macie 14 ekspozycji, opowiadających o historii miasta z perspektywy fortu.

Wystawa jest dostępna w godzinach 10:00-16:00 (poniedziałek – piątek) oraz 10:00-18:00 (sobota – niedziela).

3. Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka – największa ceglana świątynia na świecie, korona miasta Gdańska, kryjąca mnóstwo przepięknych zabytków, jest do zwiedzenia ZA DARMOSZKĘ. Płatne jest wejście na wieżę, natomiast zwiedzanie kościoła nie kosztuje w tym momencie nic. To niesamowite, gdyż tego typu miejsca w innych miastach lub państwach zwykle są płatne. Nic tylko korzystać 🙂

Dodam, że o każdego dnia o 11:57 możecie obejrzeć teatr figur na XV-wiecznym Zegarze Astronomicznym w kościele. Z kolei w sali multimedialnej (wejście od strony ul. Św. Ducha) macie możliwość za darmoszkę obejrzeć pokazy filmowe:

Odbywają się one w piątki, soboty, niedziele: o godzinie 11:30 „Skarby Bazyliki Mariackiej. Zegar Astronomiczny” zaś o godz. 12:15 „Dzieje Kościoła Mariackiego”. 

A co zwiedzić w “Mariackim”? Sprawdźcie TUTAJ!

4. Katedra Oliwska

Podobnie jak w przypadku Bazyliki Mariackiej, za 0 zł zwiedzicie Katedrę Oliwską. To jeden z ważniejszych zabytków sakralnych w Gdańsku i w ogóle na Pomorzu. To tutaj chowano dawnych władców Pomorza, to tutaj są słynne Oliwskie organy i wiele wiele więcej. Pomorski Wawel czeka na zwiedzanie i to za darmo.

5. Muzea (dni wolnego wstępu)

Planuje napisać osobny artykuł na ten temat, więc tutaj tylko wspomnę o tym, iż muzea mają dni wolnego wstępu. Wystarczy wejść na stronę danej placówki i znaleźć informacje w jaki dzień tygodnia oraz w jakich godzinach zwiedzicie konkretne muzeum za darmo.

Dla przykładu: “Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga znajdujący się oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego można zobaczyć za 0 zł w piątki.

Piec kaflowy w Dworze Artusa

6. Wieże widokowe (Pachołek i Kozacza Góra)

Mamy w Gdańsku dwie wieże widokowe. Bardziej znana, jak również oferująca ciekawsze krajobrazy jest wieża na wzgórzu Pachołek w Oliwie. Ma 15 metrów wysokości i dostępna jest cały rok (obecnie niestety w remoncie!).

Druga wieża znajduje się na Ujeścisku na Kozaczej Górze. Ma 17 metrów wysokości, a pejzaże obejmują południowe dzielnice Gdańska. Obie wieże są dostępne za darmo.

Widok z wieży na Kozaczej Górze

7. Ratusz Starego Miasta

Jeśli znasz Gdańsk doskonale wiesz, że NIE CHODZI o Ratusz przy ulicy Długiej na Głównym Mieście. Ratusz Staromiejski stoi przy ulicy Korzennej na Starym Mieście. Zbudowany pod koniec XVI wieku w stylu manieryzmu niderlandzkiego gmach przetrwał wojnę, a wnętrza kryją sporo ciekawostek. Jeśli tylko macie ochotę, w godzinach XXX zwiedzicie Ratusz Staromiejski za darmo. Wejście nie jest biletowane, a miejsce jest warte odwiedzenia. To autentyczny świadek historii Gdańska.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za wizytę na blogu oraz lekturę kolejnego artykułu. Mam nadzieję, że wpis okazał się pomocny i ciekawy, a nową wiedzę wykorzystacie przy zwiedzaniu Gdańska.

Zapraszam do innych artykułów na moim blogu, a jest ich grubo ponad 800! Tutaj możecie wejść w poszczególne kategorie 🙂

Jeśli udało się Wam zaoszczędzić kilka złotych, możecie (dobrowolnie) wesprzeć moją twórczość i postawić symboliczną kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak zawsze zachęcam do lajkowania strony na Facebook’u oraz obserwowania profilu na Instagramie.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa