7 nietypowych miejsc w Gdańsku, skąd zobaczysz Bazylikę Mariacką

7

Cześć Przyjaciele!

Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwana “Koroną Gdańska”, jest trzecią największą ceglaną świątynią na świecie i największą zabytkową świątynią w Polsce. Wymiary robią wrażenie – 105 metrów długości, 41 metrów szerokości nawy głównej, 5000 m2 powierzchni oraz wysoka na 78 metrów wieża. Nic więc dziwnego, że ten wyjątkowy gdański zabytek widoczny jest z wielu miejsc. Są to miejsca bardziej i mniej znane.

Zajmiemy się tymi mniej znanymi! Zapraszam do zestawienia 🙂


1. Z perspektywy wiaduktu na Olszynce

Położona na południe od centrum miasta Olszynka jest częścią Żuław Gdańskich, nie ma więc naturalnych punktów widokowych. Ma za to kładkę pieszą nad torami kolejowymi w ciągu ulicy Modrej. Z kładki widoczna jest między innymi wieża Bazyliki Mariackiej. Z takiej perspektywy wygląda BARDZO ciekawie.

2. Z perspektywy ulicy na Olszynce

Zostajemy na Olszynce. Wspomniałem, że dzielnica nie ma naturalnych punktów widokowych i jest to równa połać terenu poprzecinana kanałami. To również jest atut pod kątem widoków! Jeśli znajdziemy odpowiednią ulicę, zobaczymy na jej osi potężną wieżę kościoła Mariackiego. Zajrzyjcie na ulicę Bracką.

3. Ulica Biskupia

Uliczki Biskupiej Góry przenoszą w czasie do dawnego Gdańska. Czasami można zapomnieć, że tuż obok jest zalane turystami Główne Miasto. Chyba, że… staniecie na ulicy Biskupiej. Z perspektywy zachowanych przedwojennych kamienic, wieża Bazyliki Mariackiej, prezentuje się jako jeden z ważniejszych zabytków w mieście.

4. Motława

Wybaczcie na wstępie wielkość tego zdjęcia, aczkolwiek zostało zrobione dość dawno, a niestety nie mam niczego świeżego. 😉 Kościół Mariacki możecie podziwiać też z kajaka! A dokładniej z Motławy, płynącej między Olszynką a Orunią. Sielski pejzaż, odgłosy dalekie od miejskich, a widok zamyka cudowna gotycka świątynia, nasza duma.

5. Ogród Biblijny

Na końcu ulicy Popradzkiej znajduje się Ogród Biblijny. Więcej na jego temat napisałem TUTAJ. Lokalizacja blisko centrum miasta, jednakże już na wzgórzu powoduje, iż rozciąga się stąd bardzo fajna miejski pejzaż. Widać między innymi “Koronę Gdańska” – Bazylikę Mariacką.

6. Na końcu ulicy Legnickiej

Ulicę Legnicką odwiedziłem w ramach TEJ miejskiej podróży. Od tamtej pory minęły cztery lata, więc być może widok uległ zmianie, jednakże sama Legnicka oferuje niecodzienne spojrzenie na Gdańsk, w tym na Bazylikę Mariacką, dominującą w całej panoramie.

7. Politechnika Gdańska – gmach główny

Na koniec malutki żarcik 😉 Jak widać nawet we Wrzeszczu na terenie Politechniki Gdańskiej, można dojrzeć wieżę Kościoła Mariackiego. Gdańszczanie już dawno doceniali ten wyjątkowy zabytek.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za wizytę na blogu i lekturę nowego artykułu. Liczę, że takie zestawienie choć trochę przypadło Wam do gustu, a jeśli macie ochotę na więcej, poniżej znajdziecie przykładowe artykuły na moim blogu.

A poniżej możecie mnie wesprzeć stawiając symboliczną kawkę. Bardzo dziękuję! 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Po więcej Gdańska zaglądajcie do innych artykułów na blogu oraz na FB i IG.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa