7 NAJPIĘKNIEJSZYCH miejsc w Gdańsku, które odkryłem w 2023 roku! #2

7

Cześć Przyjaciele!

Rok 2023 minął nam bezpowrotnie. Rozpoczął się następny, pełen wyzwań i planów rok 2024. Z jednej strony patrzymy z nadzieją w przyszłość i dobrze, warto jednak trochę powspominać miniony rok i z lekka go podsumować.

W 2023 roku starałem się wykorzystywać każdą okazję, by zwiedzać Gdańsk. Przemierzałem miasto na rowerze, pieszo i innymi środkami transportu. Były miejsca znane i oczywiste, jak również te, do których stosunkowo rzadko zaglądam.

W niniejszym artykule przygotowałem dla Was siedem NAJCIEKAWSZYCH miejsc, które odkryłem w 2023 roku. Niektóre z owych miejsc rzeczywiście widziałem po raz pierwszy, inne odkryłem po kilku latach mojej tam nieobecności, jeszcze inne odwiedzam regularnie, ale tym razem zaskoczyły mnie czymś innym.

Co istotne, to DRUGA część ciekawych miejsc, które odkryłem w Gdańsku w zeszłym roku. Poprzedni macie poniżej:

Tymczasem, zapraszam Was serdecznie na drugie zestawienie siedmiu miejsc w Gdańsku, które odkryłem w 2023 roku.

1. Widok z 10-go piętra w Brzeźnie

Właśnie tutaj się zaczęło! W 2016 roku po raz pierwszy skorzystałem z otwartej klatki schodowej i wszedłem na samą górę, aby z nowej dla mnie perspektywy spojrzeć na miasto. Mowa o bloku przy ulicy Gdańskiej w Brzeźnie. W minionym roku, po siedmiu latach, wróciłem w to samo miejsce. Można stwierdzić, że to żadne odkrycie, skoro już tutaj byłem. A jednak! Otóż przez siedem lat wiele się zmienia – miasto i ja sam. Siedem lat temu zrobiłem inne zdjęcia, zwróciłem uwagę na inne perspektywy, miałem inny aparat, tym razem było inaczej i uznaje to za swoje odkrycie.

2. Nowy teren rekreacyjny nad Jeziorkiem Poligonowym

W artykule, który opublikowałem niemal równo rok temu, również wymieniłem to miejsce, ale to nie pomyłka. Wówczas, w 2022 roku, odkryłem nowy teren rekreacyjny bliżej ulicy Myśliwskiej. Rok później, a więc w 2023 roku, mogłem cieszyć oczy nową częścią terenu rekreacyjnego nad Jeziorkiem Poligonowym. Owe miejsce znajduje się bliżej stacji PKM Jasień. Jak widać na zdjęciu, miejsce zostało ładnie i schludnie zagospodarowane, a to za sprawą dewelopera, który zbudował pobliskie osiedle. Co ważne, osiedle nie jest ogrodzone.

3. Osiedle Gdańskich Policjantów

Jednym z ciekawszych odkryć ubiegłego roku jest Osiedle Gdańskich Policjantów na terenie Strzyży. Otóż jadąc pewnego razu rowerem w kierunku Oliwy, skręciłem w ul. Szymanowskiego i następnie na północ w ul. Karłowicza. Cała ta okolica została zabudowana w latach 20-tych XX wieku. Architekci zaprojektowali domy szeregowe i bliźniaki z ogródkami, co było wówczas modnym rozwiązaniem. To konkretne osiedle powstało dla gdańskich policjantów, którzy zajmowali koszary (obecnie osiedle Garnizon) od początku lat 20-tych XX wieku. Oczywiście znam okolicę i byłem tam nie raz, nie dwa, ale tych konkretnych uliczek, a tym bardziej po remoncie, nie widziałem.

4. Dworzec Główny

Po niemal 4 latach oddano do użytku Dworzec Główny w Gdańsku. Przez cały ten czas zastanawiałem się jak zmienia się wnętrze i nie mogłem doczekać momentu, gdy wejdę do środka i zobaczę jak zmienił się nasz dworzec. Powiem Wam, że wyszła PEREŁKA! Efekty remontu widziane z zewnątrz mogłem zobaczyć już wcześniej, choć dopiero teraz zabytek jest iluminowany. Jednakże to na wnętrze czekałem najbardziej. Zadbano o wszelkie detale, jest elegancko, ale i pięknie, dostojnie, ale i przytulnie. Hol stał się przestronny w porównaniu do tego co było dawniej, a do wnętrza przez witraże wpada miękkie światło. Dworzec Główny został odkryty na nowo.

5. Sala BHP

Mające już 10 lat ECS mocno skupia uwagę na każdym, kto staje na Placu Solidarności. To tam mieści się obszerna wystawa opowiadająca o drodze do wolności, Solidarności, strajkach i wielu innych tematach. W zeszłym roku odkryłem, że nie tylko w ECS-ie można zaczerpnąć wiedzy na temat stoczni i wydarzeń, które zmieniły historię tej części Europy. Otóż kawałeczek dalej mamy Salę BHP, gdzie za darmo obejrzycie makiety statków, dioramę ukazującą dzień podpisania Porozumień Sierpniowych bądź wystawę “Stocznia Solidarność”, czyli opowieść o stoczni jako zakładzie pracy oraz miejsca, które rozpoczęło lawinę zmian ku wolności.

6. Widok z wieży Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej działa w Gdańsku od 2017 roku, a ja wciąż odwlekałem próbę wejścia na górę piętra budynku. Otóż wystawa stała muzeum mieści się kilkanaście metrów pod ziemią, natomiast w wieży zlokalizowano między innymi restaurację. W czasie jednego ze spacerów wjechałem na najwyższe możliwe piętro i znalazłem w restauracji. Dogadałem się z Panią z obsługi i cyknąłem kilka zdjęć. Poniżej widok w kierunku Starego Miasta.

7. Polski Hak

W zeszłym roku oddano do użytku wyremontowane nabrzeże obiegające Polski Hak. Cypel znajdujący się między Motławą a Martwą Wisłą położony jest stosunkowo blisko turystycznego centrum miasta, a jednak mało kto tutaj zachodzi. Dzięki nowemu nabrzeżu jest możliwość spaceru na sam cypel z widokiem na Wyspę Ostrów i stocznię! Świetne miejsce.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Powyższe miejsca w większości pojawiały się na blogu facebook’u bądź instagramie w ciągu roku, natomiast zebranie ich w jednym miejscu pozwala zobaczyć co nowego odkryłem.

Na blogu pojawi się jeszcze kilka podsumowujących 2023 rok artykułów. Lubię podsumowania roku, kiedy widzę ile realnie zrobiłem w danym departamencie życia. Co do Gdańska, odkryłem mniej niż w poprzednich latach, ale i tak jestem zadowolony i szczęśliwy. Gdańsk wciąż po kilkunastu latach jego wnikliwego odkrywania potrafi mnie zaskoczyć.

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapraszam serdecznie niżej do lajkowania 7 zdjęć z Gdańska na FB i obserwowania 7_zdjec_z_gdanska na Instagramie.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa