7 mało znanych (naturalnych) punktów widokowych w Gdańsku

7

Cześć Przyjaciele!

Wieża Bazyliki Mariackiej, Ratusza Głównego Miasta bądź koło widokowe – te punkty widokowe zna każdy z nas. Owszem, widoki są niczego sobie, jednocześnie jesteśmy jednymi z wielu podziwiających miasto z wysokości.

Aby poczuć się wyjątkowo, a tym samym odkryć nieco inny kawałek Gdańska, warto skorzystać z nieoficjalnych, naturalnych punktów widokowych. Takich, ze względu na ukształtowanie terenu, mamy w Gdańsku całą MASĘ!

W niniejszym artykule mam dla Was siedem tego typu miejsc z widokami. Przygotujcie się na trochę wspinania i… podziwiania! 🙂

Życzę miłej lektury i inspiracji!


1. Wzgórze za ulicą Waldorffa

Otóż za ul. Waldorffa ma miejsce dziki zielony teren, który odkryłem w 2015 roku. Idziecie więc do końca ową ulicą, zostawiając za sobą zabudowania, zagłębiając w zieleni i podziwiając jednocześnie przepiękny krajobraz rozpościerający się po prawej stronie.

Gęsto zalesione wzgórze z nieliczną zabudową, dalej szeregowo ułożone domy Osiedla Nowiec, masywnie wyglądające bloki na Morenie (Piecki-Migowo), stacja PKM Brętowo i mnóstwo zieleni. Taki widok na wyłączność.

2. Źródlana Góra

Źródlana Góra to wydma o wysokości 22 metrów n.p.m. z której zobaczycie fascynujący naturalny krajobraz. Widok w stronę południowo-wschodnią to połączenie Wisły Śmiałej i Wisły Martwej, zaś patrząc w kierunku północno-wschodnim mamy krajobraz na który składają się Wisła Śmiała, Kamienna Grobla z XIX wieku, Jezioro Ptasi Raj, Mierzeja Messyńska oraz morze. Jeden z piękniejszych widoków nie tylko w Gdańsku.

Ile razy tam byłem, podziwiałem ów widok solo (poza tymi przypadkami, kiedy kogoś ze sobą zabrałem), odkryjecie więc nowy widok, którym będziecie się mogli rozkoszować w samotności.

3. Wzgórze nad Podleśną Polaną

To jeden z czterech punktów widokowych w Parku Jaśkowej Doliny. W moim odczuciu widok z tego miejsca jest jednym z ciekawszych, obejmujących gęsto zabudowane miasto. Połać zabudowy Wrzeszcza i Zaspy z Zatoką Gdańską w tle ROBI WRAŻENIE.

4. Końcowy fragment ulicy Popradzkiej

Ulica Popradzka biegnie na górce, równolegle do Alei Armii Krajowej. Dochodząc do jej końca, mamy widok na wspomnianą trasę, przejeżdżające tramwaje, zaś w tle mieniące się czerwienią ceglane gmachy oraz stojące w oddaleniu bloki na Przeróbce i Stogach. To miejsce zlokalizowane dosłownie kawałek od Historycznego Śródmieścia, daje z nowej perspektywy spojrzeć na zabytki Głównego i Starego Miasta. Jeszcze nigdy nie byłem świadkiem, aby ktoś z tego miejsca robił zdjęcia, także możecie być pierwsi i pokazać miejscówkę znajomym.

5. Wzgórze Kościuszki

Wzgórze Kościuszki (wcześniej Luizy) wznosi się 103 metry n.p.m. i położone jest “rzut beretem” od znanego każdemu wzgórza Pachołek. Nie jest aż tak mocno oblegane, a również, podobnie jak “Pachołek”, jest świetnym naturalnym punktem widokowym. Nie ma oczywiście aż tak szerokiej perspektywy, natomiast można zobaczyć jak na dłoni Żabiankę, Przymorze, Zaspę oraz tereny portowe. Gdy odwiedzicie to miejsce latem zobaczycie, jak zieleń tworzy naturalną “ramę” dla wspaniałego gdańskiego dzieła.

6. Wzgórze w Św. Wojciechu

Program “Spojrzenie na Gdańsk” dał wiele PRZEPIĘKNYCH punktów widokowych. Również Św. Wojciech ma swój oficjalny punkt widokowy oznaczony numerem XVII (zaznaczony na mapie google). To chyba najbardziej Żuławski widok, bowiem patrząc na wschód nie widać niemal nic tylko ciągnące się równo pola. Widać stąd również panoramę centrum miasta, która majaczy w oddali. Świetne miejsce jeśli lubicie niestandardowe krajobrazy.

7. Górka przy ul. Człuchowskiej

Punkt widokowy jest nawet oznaczony na mapie google. Chodzi o teren między ulicą Człuchowską a II Brygady, który leży na styku trzech dzielnic – Ujeściska, Łostowic i Zakoniczyna. To teren pełen dzikiej zieleni z bardzo ładnymi pejzażami. Polecam koniecznie odwiedzić nim i tutaj dotrze postępująca zabudowa tych terenów.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za wizytę na blogu i lekturę nowego artykułu. Tego typu miejsc mamy w Gdańsku dużo więcej. Możecie je zobaczyć w “projekcie dzielnicowym” bądź wielu “miejskich podróżach” opublikowanych na blogu. Liczę, że powyższe zestawienie jest na tyle ciekawe, iż spróbujecie odkryć owe widoki i na nowo spojrzeć na Gdańsk.

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapraszam Was serdecznie do obserwowania mnie na FB i IG, gdzie regularnie wrzucam zdjęcia oraz dzielę się przemyśleniami na temat Gdańska.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa