Nowa jakość ul. Św. Ducha.

N
Cześć Przyjaciele!

Ulice Głównego Miasta w Gdańsku są wciąż w tyle za innymi krajowymi odpowiednikami. Nie myślę o architekturze, budynkach, klimacie. Mam na myśli nawierzchnię, małą architekturę, schludność. Jednakże w tym ciemnym tunelu, zaczyna świecić coraz silniejsze i bardziej widoczne światło.

Opisałem już na blogu udany remont ulic Straganiarskiej i Grobla IV, zaś w 2017 roku, doczekaliśmy się przebudowy jednej z ważniejszych ulic Głównego Miasta – Św. Ducha.

W 2009 roku przebudowano ul. Św. Ducha na odcinku od Targu Drzewnego do ulicy Złotników. Kilka dni temu, odebrano przebudowany odcinek od Złotników do Bramy Św. Ducha.

Jak obecnie wygląda ul. Św. Ducha?

Przede wszystkim nawierzchnia. Wiele razy pisałem, choćby tutaj, jak ważną rolę w odbiorze otoczenia oraz naszym samopoczuciu, pełni nawierzchnia ulic i placów. Tak samo jest w przypadku remontu, którym się zajmujemy.

Pierzeja od ul. Bosmańskiej do Przędzalniczej, od zawsze piękna, aktualnie zyskała +100 do atrakcyjności. W tym przypadku, nawierzchnia pełni również formę dzielenia przestrzeni dla określonych użytkowników. Odcinek przy wspomnianej pierzei kamienic, został zamknięty dla ruchu kołowego. Jednakże dalej, od ul. Przędzalniczej w stronę Kaplicy Królewskiej, mamy trzy różne typy nawierzchni.

Część dla pieszych wyłożono drobną szarą, ciętą (gładką) kostką. Została odseparowana od jezdni małą architekturą (słupki, ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery), oraz miejscami postojowymi dla aut. Jezdnie zbudowano z kostki brukowej, z kolei pas między częścią dla pieszych a samochodów, mniejszą nierówną kostką kamienną. Na tym odcinku innym kolorem kostki, zaznaczono przebieg dawnych przedproży.

Za Kaplicą Królewską, nawierzchnia chodników zyskała wygodne granitowe płyty. Cieszy fakt, iż szerokość jezdni została ograniczona do minimum, podobnież mnogość ławek. Martwi z kolei marna ilość zasadzonych drzew.

Ulica Św. Ducha
Pierzeja kamienic na odcinku od Przędzalniczej do Bosmańskiej
Brama Św. Ducha
Widok z Bramy Św. Ducha
Po lewej część dla pieszych, po prawej dla aut

 

Odcinek ulicy od Złotników do Grobli I
Inny kolor kostki pokazuje przebieg przedproży
Małe podsumowanie

Warto przejść się całą ulicą i zwrócić uwagę na różnice, jakie zaszły w remontowaniu ulic na przestrzeni ośmiu lat, kiedy miał miejsce poprzedni remont opisywanej ulicy.

Jestem zadowolony z kolejnego remontu ulicy na Głównym Mieście. Porządna nawierzchnia, jasno podzielona przestrzeń, dają spacerującym więcej swobody i wygody w jej użytkowaniu. Żywię nadzieję, iż po zabudowie działki między ulicami Krowią a Mokrą, przyjdzie czas na kolejne inwestycje. O tym pisało trojmiasto.pl, o, tutaj.

Kilka (ważnych) słów na koniec.

Dziękuję za Twoją obecność na blogu. Liczę, że jeszcze tutaj wrócisz.

Niedługo opublikuje podobny wpis na temat innej ulicy na Głównym Mieście, a dokładniej apropo jej potencjału. Tego wykorzystanego oraz tego, który wciąż na to czeka.

Jeśli doceniasz mojego bloga, proszę, polub moją stronę 7 zdjęć z Gdańska na facebook’u. Będzie mi miło, jeśli zostawisz tutaj komentarz oraz podzielisz się tym wpisem z innymi.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć! 🙂

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa