7 nieoczywistych, a ciekawych miejsc w Śródmieściu Gdańska

7
Cześć Przyjaciele!

Dzisiaj mam dla Was 7 miejsc w Śródmieściu Gdańska, które nie są odwiedzane tak często jak nabrzeża Motławy lub Mariacka, a zasługują na atencję.

Pisząc o miejscach nieoczywistych, myślę o nich w kontekście osób mieszkających w Gdańsku, ale niekoniecznie zapoznanych z miastem oraz co jasne przyjezdnych.

Miejsca nieco na uboczu, ciekawe architektonicznie, wypoczynkowo, zielone, z ładnymi widokami. Warto kolejne spacery po Śródmieściu Gdańska wzbogacić o te kilka miejsc.

Ważna informacja! Jeśli interesują Was ciekawe miejsca w Gdańsku, nieoczywiste spojrzenie na miasto oraz bycie na bieżąco z wpisami na blogu, zapraszam TUTAJ (klik) i proszę o zostawienie “lajka”. Będę wdzięczny.

Nie przedłużając, zapraszam na 7 nieoczywistych, a ciekawych miejsc w Śródmieściu Gdańska!

1. Plac Wałowy

Położony w południowej części Śródmieścia Plac Wałowy jest miejscem, gdzie czas się zatrzymał. Fasady starych kamienic, Mała Zbrojownia, Miejski Lombard, przypominają o dawnym Gdańsku. W mieście, które zostało mocno zniszczone, takie miejsca są na wagę złota.

Co ważne, w najbliższych latach w ramach rewitalizacji dzielnic Gdańska, Plac Wałowy zostanie wyremontowany. Jednak warto już teraz tam zajrzeć, cofnąć się trochę w czasie, zawiesić oko na oryginalnych detalach zabudowy, wczuć w mniej znany Gdańsk.

2. Nabrzeże przy Wiosny Ludów

Miejsce położone zdaje się zaraz obok Śródmieścia, ale w moim odczuciu, przez dojście nad Motławą, dobrze z nim połączone. Nabrzeże zostało wyremontowane kilka lat temu, co prawda można to było uczynić bardziej pod ludzi, tworząc atrakcyjny bulwar, postawiono jednak na aspekt techniczny. Mimo tego idąc nabrzeżem mamy ławeczki, są latarnie, po drodze również przystanek tramwaju wodnego.

Lubię czasami przedłużyć spacer nad Motławą i nie poprzestawać na ul. Wartkiej, a kierować dalej na bulwar przy Brabanku oraz właśnie zawędrować na opisywane tutaj nabrzeże. Myślę, że to niegłupi pomysł.

3. Miejsce z widokiem

Punkt widokowy na Górze Gradowej zna niemal każdy, jednak już niewiele osób wchodzi na Biskupią Górę, aby z tej perspektywy oglądać miasto. A warto to robić! Wystarczy wejść nieco ul. Biskupią i podejść pod byłe już Schronisko Młodzieżowe, skąd mamy widok taki jak niżej. To miejsce jest ledwie 10 min od Forum Gdańsk, zatem korzystajcie i łapcie więcej Gdańska.

4. Park Poforteczny

Skoro patrzymy już z wysokości i dodatkowo w poprzednim punkcie wspomniałem o Górze Gradowej, przenosimy się na teren parku przy centrum nauki Hevelianum. Kilkanaście hektarów z kilkoma punktami widokowymi, zielonymi zaułkami i spokojnymi miejscami do odpoczynku. Możecie się pobawić i znaleźć perspektywę ze zdjęcia niżej 🙂

5. Ulica Stare Domki

Zaczęliśmy od miejsca przypominającego dawny, przedwojenny Gdańsk, tak więc proszę, oto kolejne. Ulica Stare Domki położona w dzielnicy Osiek jest jedną z niewielu w okolicy z ocalałą zabudową. Idąc pod Pocztę Polską, warto pokręcić się również po okolicy.

6. Północny cypel Ołowianki

Kładka na Ołowiankę ułatwiła komunikacje pieszą w tej części Gdańska, a sama wyspa, tak jak wcześniej sporadycznie odwiedzana na spacery, obecnie jest jednym z miejsc koniecznych do zobaczenia. No i pięknie! Jest jednak pewna część Ołowianki, kiedyś zwana “Kępą”, gdzie nie zapuszcza się niemal nikt. Dlaczego warto? Nowe, ciekawe widoki, obcowanie z miastem “sam na sam” oraz ciekawość, o której pisałem TUTAJ (klik).

7. Ulica Królikarnia

Zestawienie siedmiu nieoczywistych miejsc w Śródmieściu Gdańska zamykamy na Dolnym Mieście, a konkretniej na ulicy Królikarnia. Osobiście lubię takie zakątki, oryginalne, klimatyczne, bez turystów. Taki Gdańsk również na Was czeka.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu! Tych siedem miejsc mogą być dla Was punktami na trasie mniej oczywistego Gdańska i liczę, że zobaczycie dzięki nim nieco inne obliczę miasta.

Przypominam o lajkowaniu fanpage’a (klik) i zaglądaniu na bloga. Kolejny wpis już w czwartek.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa