Brzeźno oczywiste i nieoczywiste

B
Cześć Przyjaciele!

Zabieram Was dzisiaj do Brzeźna, zajrzymy do parku, pójdziemy z pięknym widokiem na morze do Falochronu Zachodniego, następnie zajrzymy w uliczki Wioski Rybackiej i podreptamy plażą.

Taką trasę odbyłem w poniedziałek 9 września na swojej “miejskiej podróży”. Tym razem postawiłem na klasyczne miejsca, które jakby nie było, są świetnym zasobem spacerowym naszego miasta.

Co ważne! Czytacie pierwszą część CAŁEJ miejskiej podróży od Brzeźna do Jelitkowa. Drugą Macie TUTAJ (klik).

A zatem, chodźcie ze mną na spacer po nadmorskim Gdańsku!

Dom Zdrojowy w remoncie

Do Brzeźna dojechałem tramwajem linii 3, wysiadłem tuż przy wejściu do Parku Brzeźnieńskiego i tam zacząłem wędrówkę. Zaraz za drewnianą, pomalowaną na biało bramą, po lewej stronie stoi zaniedbany, aczkolwiek piękny budynek Domu Zdrojowego z końca XIX wieku. Aktualnie trwa tam remont na potrzeby “Hevelianum”, zatem już niedługo będzie można oglądać Dom Zdrojowy jak za najlepszych czasów, również otoczenie ma zostać uporządkowane.

Park Brzeźnieński – najbardziej nadmorski Gdański park

Alejka podzielona klombami z roślinnością i kwiatami biegnie wprost na plażę, już z daleka widać Zatokę Gdańską, co jest charakterystyczne dla tego parku. Park Brzeźnieński to zdecydowanie najbardziej “nadmorski” z Gdańskich parków. Owszem, inne również mają takie położenie, jednak właśnie tutaj jest najwięcej miejsc, skąd można obserwować morze. Po lewej stronie, zaraz za Domem Zdrojowym, stała kiedyś Hala Plażowa, obecnie pusta działka, otoczona w części powalonym płotem.

Dochodząc do plaży, mamy niewielki placyk z ławkami – świetne miejsce obserwacji tego co się dzieje na morzu i generalnie krajobrazu całej zatoki. Sam park nosi imię Haffnera i został założony w XIX wieku. W 2010 roku rozpoczęła się jego renowacja i od tamtej pory jest jednym z ładniejszych miejsc w Gdańsku w strefie nadmorskiej.

Spacer nad morzem do Falochronu Zachodniego

Szedłem równolegle do plaży, wchodząc w jednym miejscu na piasek, i dalej aleją do promenady prowadzącej na Falochron Zachodni. Za płotem z prawej strony są tereny portowe, a tam pozostałości Baterii Portowej. Początek promenady jest moim ulubionym miejscem fotografowania zachodów słońca, które z tej perspektywy zawsze wyglądają zjawiskowo. Spacer do falochronu jeszcze kilka lat temu nie był możliwy, dopiero w 2015 roku udostępniono to miejsce spacerowiczom. No i stało się kierunkiem spacerów wielu osób, co szczególnie widać letnimi wieczorami.

Można je chłonąć zmysłami, słuchać morza, czuć zapach iglastych drzew, widzieć piękno krajobrazu.

Falochron Zachodni jest świetnym miejscem obserwacji wpływających i wypływających statków, całej Zatoki Gdańskiej, można również zajrzeć w głąb Kanału Portowego.

“Stare Brzeźno” lub “Wioska Rybacka”

Wróciłem do parku, idąc w nim tym razem wyżej położoną ścieżką, skąd jest widok na morze. Wyszedłem na Krasickiego, przeszedłem przez pergolę, spod której zaobserwowałem ciekawy widok na kamienice do spółki z blokiem i tak trafiłem na ul. Pułaskiego.

Idąc ul. Pułaskiego, zaglądałem w prostopadłe do niej uliczki, prowadzące do morza. Nierzadko stoi przy nich zabudowa pamiętająca czasy 100 lat do tyłu, co dodaje klimatu. Ta część Brzeźna nazywana jest “wioską rybacką” lub “starym Brzeźnem”. Idąc nadmorską promenadą, warto odbić w jedną z uliczek i poszukać ciekawych domów.

Gdańsk z wysokości!

Skręciłem w ul. Dworską i udało mi się wejść do jednego z dwóch 10-piętrowych bloków. Rozciąga się z niego widok w stronę Nowego Portu, ale dokładniejszy opis i więcej zdjęć dostaniecie w osobnym poście z cyklu “Gdańskie bloki i z nich widoki” do którego lektury namawiam. Wróciłem Dworską i dalej przeszedłem uroczą ul. Północną na plażę.

Spacer plażą do molo

Staram się jak mogę korzystać z położenia Gdańska i odwiedzać plaże (raczej na spacery i zdjęcia, nie jestem typem plażowicza), choć zawsze wydaje mi się, że robię to zbyt rzadko. Kierowałem się pod molo, gdzie odbiłem na promenadę.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję serdecznie każdemu, kto poświęcił kilka minut na lekturę tego wpisu i obejrzenie zdjęć.

Za tydzień dalsza część spaceru 🙂

Więcej Gdańska codziennie na FANPAGE’U 7 zdjęć z Gdańska (klik).

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

 

 

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Jeden komentarz

  • Brzezno to stara dzielnica Gdanska która pięknieje z każdym dniem. Nie moge sie doczekac otwarcia Domu Zdrojowego. Mam jedna uwage w Brzeznie jest ulica Krasickiego a nie Krasinskiego. Pozdrawiam .

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa