Lubicie robić zdjęcia? trzymajcie 7 fotogenicznych miejsc w Gdańsku!

L

Cześć Przyjaciele!

W niniejszym wpisie, przychodzę do Was z siedmioma fotogenicznymi miejscami w Gdańsku. Znalazły się tutaj duże obszary, jak całe dzielnice, są również konkretne miejscówki.

Co ważne, wymieniam miejsca, które U MNIE się sprawdzają.

Możecie się nimi zainspirować, możecie poszukać własnych. Wedle uznania. Aczkolwiek warto, byście pomyśleli o takich miejscach, które spełnią Wasze kryteria.

Bo być może kochacie fotografię uliczną? A może lubicie robić zdjęcia na przeróżnych wydarzeniach? Architektura? Historia? Klimat starych dzielnic? Zieleń? Pejzaże i widoki? Zakłady pracy? Natura i spokój?

Możliwości jest masa.

Gdańsk (myślę o całym mieście!) jest takim fotograficznym rajem. Jak niewiele innych miast, łączy miejsca zabudowane, klimatyczne, pełne ludzi, z miejscami niemal pustymi, naturalnymi, krajobrazowymi.

Niech tego wyrazem będą poniższe miejsca, które uważam za świetne i mega fotogeniczne.

Zapraszam serdecznie!

1. Nad Motławą

Tereny nadrzeczne w miastach od zawsze przyciągały ludzi. W niemal każdym mieście, przez które przepływa rzeka, mamy bulwary, parki, nabrzeża.

Nie inaczej jest w Gdańsku.

Nad Motławą napotkamy wiele pięknych krajobrazów, które zaskakują szczególnie, kiedy trafia się na nie, przechodząc przez jedną z bram. Lecz nie tylko. Osobiście mam kilka miejsc, z których uwielbiam robić zdjęcia:

 • Most Zielony
 • Nabrzeże północnego cypla Wyspy Spichrzów
 • Most Kamieniarski
 • Południowa część wyspy Ołowianki
 • Długie Nabrzeże (oficjalnie “pobrzeże”, choć to w rzeczywistości z pobrzeżem nie ma nic wspólnego)
 • Bulwar przy osiedlu Brabank
 • Przystanek tramwaju wodnego “Targ Rybny”

Można z tych lokalizacji uwiecznić przepiękny “waterfront” Głównego Miasta, spichlerze na Ołowiance, generalnie nadrzeczny miejski pejzaż.

2. Wyspa Sobieszewska

Mógłbym zrobić listę fotogenicznych miejsc na samej Wyspie Sobieszewskiej, gdyż jest ich serio WIELE.

 • Wspaniałe, rajskie plaże
 • Tereny nadrzeczne
 • Dwa rezerwaty
 • Ponad 1000 ha lasów
 • Punkt widokowy na Zbiorniku Kazimierz

Wyspa Sobieszewska raczy urokiem szerokich krajobrazów, spokojem, pięknem natury. Będąc w granicach Gdańska, jest jego najpiękniejszym naturalnym obszarem.

Takie tereny aż się proszą o zdjęcia! Możecie wędrować pieszo w danym miejscu, możecie jeździć rowerem. Każda opcja jest dobra.

Masę zdjęć z plaży na wyspie, znajdziecie TUTAJ.

3. Stocznia

Kolejnym świetnym miejscem w Gdańsku do robienia zdjęć, są tereny stoczniowe. Oczywiście w większość miejsc nie wejdziecie, jednak np. Stocznia Cesarska jest udostępniona do zwiedzania.

Nie wiem jak Wam, ale ja uwielbiam ten klimat. Hałas blach, pracujące żurawie, stare stoczniowe hale. Na terenie ogólnodostępnym, warto zainteresować się:

 • Basenem dokowym
 • Ulicą Elektryków
 • Żurawiem M3 (więcej TUTAJ)
 • Ulicą Narzędziowców

Możecie również zajść lub zajechać nieco dalej, na ul. Wiślną lub most na Wyspę Ostrów. Będąc w ogólnodostępnych miejscach, będziecie tuż obok pracującej Stoczni. Jak dla mnie, to świetna możliwość robienia zdjęć.

4. Stogi

Już w 2015 roku zauważyłem, że na Stogach wychodzą mi całkiem spoko zdjęcia. Czy to moja zasługa? Wątpię. Moim zdaniem ta właśnie dzielnica świetnie “pozuje” do aparatu. Zapytacie, ale na Boga, gdzie na Stogach robić zdjęcia?! No to macie:

 • Przystanek tramwaju wodnego i mały bulwar obok
 • Pusty Staw
 • “Sawanka” (więcej co do lokalizacji TUTAJ)
 • Plaża

Stogi mają wiele miejsc naturalnych, które można świetnie uchwycić w fotografii. W tym roku w kwietniu, byłem na tamtejszej plaży na wschodzie słońca (kilkanaście dużych zdjęć, możecie zobaczyć TUTAJ).

5. Uliczki Górnego Wrzeszcza

Połączenie zieleni i architektury, szczególnie obecnie, jesienią, świetnie współgra. Uliczki takie jak Matejki, Sobótki, Jaśkowa Dolina, Batorego czy Podleśna, to raj dla ludzi lubiących robić zdjęcia architektury. Tutaj główną rolę gra zabytkowa, klimatyczna zabudowa, która wprowadza w świetny klimat.

6. Park Oliwski

To prawda, miejsce jest znane i oklepane, ale cały czas tak samo zachwyca jeśli chodzi o możliwość zrobienia świetnych zdjęć. Masa perspektyw, bajecznych wręcz obrazków, połączenie zieleni z architekturą, działają cuda. A jesienią? Jest genialnie! Sprawdźcie.

7. Zbiorniki Retencyjne

Niektóre ze zbiorników retencyjnych, mają świetne otoczenie, a co za tym idzie, są super tłem do zdjęć.

Siedem takich opisałem TUTAJ.

Pojedźcie sobie nad zbiornik przy Cedrowej, Wileńskiej bądź Al. Żołnierzy Wyklętych, odwiedzając owe zbiorniki. Znajdziecie piękne, ciekawe krajobrazy, idealne do zdjęć.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam serdecznie za wizytę na blogu i lekturę tego wpisu.

Oczywiście miejsc fotogenicznych jest cała masa, chociażby różne parki, plaże, ulice Głównego Miasta, krajobrazy z punktów widokowych itp. Z tego względu warto podróżować po swoim mieście, próbować i odkrywać, dzięki czemu poznacie te własne malownicze i fotogeniczne miejsca.

Mam wrażenie, że powyższe zestawienie jest dość oczywiste. Wrócę zatem z kolejną siódemką takich swoich, mniej znanych miejsc, w których lubię robić zdjęcia.

Po więcej zdjęć i przemyśleń, zapraszam niżej na fanpage 7 zdjęć z Gdańska.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa