7 najładniej położonych zbiorników retencyjnych w Gdańsku

7

Cześć Przyjaciele!

W Gdańsku znajduje się ponad 50 zbiorników retencyjnych. Służą przede wszystkim do gromadzenia nadmiaru wody w wypadku nadmiernych opadów deszczu, jednocześnie pełniąc funkcję rekreacyjne.

Same w sobie urozmaicają krajobraz, nierzadko otoczone alejkami spacerowymi, wyposażone w ławki, place zabaw. Korzystają z nich spacerowicze, biegacze, wędkarze, rowerzyści. Na niejednym osiedlu właśnie zbiorniki retencyjne i tereny tuż obok pełnią główną funkcję rekreacyjną.

Wybrałem SIEDEM moim zdaniem najciekawiej położonych zbiorników retencyjnych w Gdańsku. Dajcie znać czy widzieliście każdy z nich i zapraszam dalej 🙂

1. Zbiornik retencyjny “Cedrowa”

Zbiornik położony przy ulicy Cedrowej, w pobliżu Cmentarza Łostowickiego i osiedla Wolne Miasto. Jego atutem krajobrazowym jest ładny widok na położone na pagórku ROD “Od nowa” oraz uroczy zakątek od strony ul. Wiśniowej. To również jedno z tych miejsc w Gdańsku, które zmieniło się nie do poznania.

To miejsce odwiedziłem również w czasie miejskiej podróży, którą znajdziecie TUTAJ (klik).

2. Zbiornik retencyjny “Łabędzia”

Zbiornik “Łabędzia” położony jest poniżej ulicy Kartuskiej, przy ul. Łabędziej. Dookoła niego mamy wzgórza z ogródkami działkowymi, co daje ciekawy krajobraz. Warto dodać, że właściciele działek mają całkiem fajny widok na ów zbiornik.

3. Zbiornik Retencyjny Świętokrzyska II

Ów zbiornik jest największym w Gdańsku pod względem powierzchni – zajmuje niemal 8 ha! Położony w bardzo ciekawym miejscu, obok wspinającej się na górkę ulicy Świętokrzyskiej oraz osiedli położonych na wzniesieniach. Spacerując nad wodą jest ciekawie, podobnie kiedy jedziemy ulicą jest bardzo ładnie.

4. Zbiornik retencyjny “Augustowska”

Zbiornik położony w dolinie, tuż obok zespołu przyrodniczo-krajobrazowego “Dolina Potoku Oruńskiego”. Od południa na wzgórzu osiedle Moje Marzenie, od północy węzeł tramwajowo-autobusowy “Świętokrzyska”. W którą stronę nie spojrzeć, tak widoki są ładne. Super miejsce na spacer, tym bardziej w połączeniu ze spacerem nad Potokiem Oruńskim aż do Parku Oruńskiego.

5. Zbiornik retencyjny “Srebrzysko”

Zbiornik położony bardzo fajnie, bowiem z jednej strony wznosi się Bycze Wzgórze, tuż obok przebiega nasyp, wiadukt i stacja linii PKM, dalej mamy al. Żołnierzy Wyklętych i za nią morenowe wzgórza. Na zbiorniku tryska duża fontanna. Warto dodać, że dzięki niemu podróż koleją, samochodem lub rowerem staje się wiele przyjemniejsza.

Tuż obok zbiornika “Srebrzysko” zacząłem miejską podróż, którą zobaczycie TUTAJ (klik).

6. Zbiornik retencyjny “Wileńska”

Podobnie jak zbiornik przy Cedrowej, jedno z miejsc w Gdańsku, które mocno się zmieniły. Położony przy ulicy Wileńskiej zbiornik retencyjny jest kolejnym, który upiększa okolicę. Kilka lat temu urządzono dookoła stawu niewielki park, co podniosło jego atrakcyjność.

Wraz z Martą (Palcem po mapie, stopą po ziemi) odbyłem miejską podróż, na trasie której był m.in. ów zbiornik. Jeśli jesteście ciekawi, zapraszam TUTAJ (klik).

7. Zbiornik retencyjny “Kiełpinek”

Ostatnim zbiornikiem retencyjnym, jaki zamieszczam w tym zestawieniu, jest “Kiełpinek”. Stanowi fajną ostoję spokoju między linią PKM-ki, Obwodnicą Trójmiasta i co jakiś czas przelatującymi samolotami. Dość trudno dostępny, ale warto zrobić sobie wycieczkę np rowerową i poznać to miejsce.

Zbiornik retencyjny “Kiełpinek” odwiedziłem w czasie jednej z miejskich podróży, o której możesz przeczytać TUTAJ (klik).

Kilka (ważnych) słów na koniec

Mam nadzieję, że kolejne zestawienie siedmiu ciekawych miejsc w Gdańsku przypadło Wam do gustu.

Wybralibyście podobną siódemkę? A może macie inne typy? Zapraszam do komentowania 🙂

Jeśli macie ochotę na więcej codziennego Gdańska, zapraszam do polubienia strony 7 zdjęć z Gdańska (klik) na fb.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

  • Gratuluję zainteresowania i realizacji propagacji zarówno fotograficznej jak i opisowej. Dużo ludzi nie zna miejsc, które przed 20-toma latami były zapuszczone i zapomniane- mówiono o zbiornikach w momencie dużych opadów atmosferycznych. Życzę dalszych sukcesów.
    Wojciech Gilla

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa