7 interesujących i pięknych miejsc w dzielnicy Piecki-Migowo (projekt dzielnicowy)

7

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Szóstą dzielnicą są Piecki-Migowo!

W niniejszym wpisie, pokażę Wam 7 interesujących i pięknych miejsc, jakie można spotkać w dzielnicy Piecki-Migowo.

Pokazałem Wam również Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi, Św. Wojciech i Lipce, Jasień, Młyniska i Letnicę, Chełm i Wzgórze Mickiewicza, Łostowice, Osową, Kokoszki, Przeróbkę, Wisłoujście, Olszynkę, Rudniki i Matarnię, Zakoniczyn, Zaspę, Strzyżę, VII Dwór, Szadółki, Rębowo, Żabiankę, Jelitkowo, Biskupią Górę, Nowe Ogrody i Fort Góry Gradowej, Stare Przedmieście, Dolne Miasto, Długie Ogrody, Główne Miasto, Stare Miasto, Ołowiankę i Wyspę Spichrzów. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z zaznaczonymi miejscami, które wymieniłem w tym wpisie.

1. Staw przy ul. Piekarniczej

Niewielki, ukryty w zieleni staw w okolicy ulicy Piekarniczej. Pamiętam to miejsce sprzed kilkunastu lat, kiedy był niemal całkowicie zarośnięty. Obecnie już od kilku lat część terenu zagospodarowano. Jest super miejscem, aby odejść od natłoku hałasu, spojrzeć na zieleń i wodę, będąc jednocześnie blisko miasta.

Ów stawek był jednym z miejsc, które odwiedziłem w ramach TEJ miejskiej podróży.

2. Wróbla Staw

Naturalny zbiornik wodny, położony na terenie byłego poligonu wojskowego. Obecnie w całości w granicach Piecek-Migowa. Zapewnia piękne naturalne krajobrazy, jest super miejscem na spacer, świetnym krajobrazem na robienie zdjęć bądź spędzenie chwili w spokoju. Tak jak w poprzednim przypadku, tuż obok jest miejska infrastruktura, zapewniająca szybki transport w inną część miasta.

3. Dwór Uphagenów

Dwór Uphagenów przy ulicy Piecewskiej pochodzi z XVIII wieku. Rokokowy budynek został postawiony dzięki rodzinie Uphagenów. Przez kolejne lata, szczególnie już po wojnie, dookoła zbudowano i wciąż budowane są kolejne bloki mieszkalne. On zaś stoi i świadczy o przeszłości, która nie odeszła, a wciąż jest obok nas.

4. Staw przy ul. Wileńskiej

Zgodnie z wikimapią (którą sugeruję się co do podziału i granic dzielnic) zbiornik retencyjny przy ulicy Wileńskiej w leży w połowie na Pieckach-Migowie (Morenie) i w połowie na Suchaninie (zatem wspomnę również o nim, opisując tę dzielnicę). Jest jednym z wyremontowanych i świetnie zagospodarowanych zbiorników retencyjnych w Gdańsku. Wokół niego poprowadzono alejki, postawiono wiele ławek, altankę, pomost. Już od niemal 10 lat jest miejscem rekreacji i spacerów okolicznych mieszkańców.

5. Staw przy ul. Myśliwskiej

Ukryty między blokami na osiedlach „Myśliwski Stok”, „Nad Wodą” i „Klimaty II” staw, dostępny jest jedynie od strony ulicy Myśliwskiej. Biegnie do niego wąska trawiasta ścieżka, na której końcu zobaczycie widok jak niżej. W mojej ocenie to kolejne świetne miejsce dla kogoś, kogo idąc ulicą Myśliwską rozbolała głowa i pragnie chwili spokoju. Takie miejsca pomagają w codziennym pędzie. Do tego sam widok jest bardzo uroczy.

6. Staw za Kościołem Miłosierdzia Bożego

Niewielki, przyjemny stawek za Kościołem Miłosierdzia Bożego, odkryłem w ramach miejskiej podróży, którą znajdziecie TUTAJ. Miejsce spokojne, miłe, z ładnym stawkiem. Latem można usiąść na trawce, odpocząć i złapać kontakt z naturą.

7. Park Migowo

Właściwie to co po nim pozostało. Ogrodzony teren u zbiegu ulic Bulońskiej i Myśliwskiej. Do pewnego czasu stał tutaj dworek, który nie przetrwał próby czasu. Niestety park niszczeje i niewiele wskazuje, by to miejsce mogło odzyskać dawną świetność. Jednakże warto pamiętać o przeszłości dzielnicy.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu.

Za tydzień przedstawię 7 świetnych punktów widokowych na Morenie, zaś za dwa tygodnie, opiszę trasę zwiedzania do tej dzielnicy Gdańska.

Dołącz do społeczności bloga, klikając poniżej “lubię to” i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

  • Mieszkam w Gdańsku od 1945 roku czyli od dwunastego roku życia. Kocham to miasto i ciągle je poznaję. Dlatego też wszelkie tego typu inicjatywy przybliżające mi jego “zakamarki” wyjątkowo cieszą moje serce.
    pieslaw

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa