7 miejsc poza utartym szlakiem w Gdańsku

7

Cześć Przyjaciele!

Dwa razy w tygodniu od ponad 6 lat zapraszam Was do poznawania Gdańska. Opublikowałem już ponad 600 wpisów. Owszem, niektóre miejsca się powtarzały, ale to i tak daje OGROM miejsc do zobaczenia w Gdańsku. Miejsc znanych, ale w większości mało znanych przeciętnemu mieszkańcowi.

Od początku przyświeca mi właśnie taka zasada – pokazywać mało znany Gdańsk. A to z tego względu, iż kiedy sam odkrywałem i wciąż odkrywam moje miasto, owych nietypowych, a przecież pięknych miejsc, poznałem całą masę.

Oczywiście powstaje pytanie – jakie miejsca można uznać za mało znane i ładne? Dla każdego może to być inne miejsce. Z tego względu wypisuje i pokazuje ich tak dużo.

Dzisiaj kolejna dawka siedmiu mało znanych i pięknych miejsc w Gdańsku! 🙂

1. Siedlce – ulica Popradzka

Niepozorna uliczka na Siedlcach daje spore możliwości oglądania Gdańska z nowej perspektywy. Otóż widać z niej ładnie część Siedlec przy Kartuskiej oraz Suchanino, widać jak na zdjęciu niżej centrum Gdańska oraz na końcu owej ulicy jest brama do Ogrodu Biblijnego Sióstr Pallotynek. Godziny otwarcia i sam ogród pokazałem w TYM artykule.

2. Górka nad Obwodnicą Południową Gdańska

Są takie miejsca w Gdańsku, gdzie mało kto zachodzi ze względu na ich ograniczoną dostępność. Trudniej jest przedrzeć się przez krzaki i wdrapać po skarpie, niż wejść np. na teren Parku Oruńskiego, ale satysfakcja (przynajmniej dla mnie) jest większa.

Z nad POG widać skraj wysoczyzny – morenowe wzgórza łączą się w krajobrazie z widocznym w oddali centrum miasta. Z tej perspektywy miejskie życie jest daleko, można nabrać do niego dystansu i spokojnie pomyśleć.

Więcej zdjęć tego widoku zobaczycie w artykule Po WIDOKI nad Południową Obwodnicę Gdańska.

3. Przegalina

Przegalina i widok w kierunku Przekopu Wisły. Na tym końcu Gdańska można poczuć się jak daleko za miastem. Jedynie jeżdżące tutaj kremowo-czerwone autobusy przypominają, że przecież nadal jesteśmy w granicach Gdańska. Zróbcie kiedyś tak, że wsiądziecie przy Dworcu Głównym w autobus linii 112 i pojedziecie do samego końca. Obiecuje, odpoczniecie od miasta.

4. Stare Szkoty

Kanał Raduni płynie przez kilka różnych części Gdańska. Jedną z nich są Stare Szkoty. Charakterystyczna fasada Kościoła Św. Ignacego Loyoli widziana jest zarówno z ulicy, jak i okien pociągu mknącego do Gdańska. Jest to jedyny barokowy kościół w Gdańsku poza centrum miasta (w centrum na Głównym Mieście jest to Kaplica Królewska). Pojezuicka świątynia z połowy XVIII wieku kryje ciekawe zabytkowe wyposażenie. Przed kościołem stoi oryginalna drewniana dzwonnica z 1777 roku.

5. Fosa przy stadionie żużlowym

Jednym z bardzo ładnych miejsc w Gdańsku jest dawna fosa i bastiony. Znamy szczególnie tę jej część na wysokości Dolnego Miasta. Z kolei bliżej stadionu żużlowego, po drugiej stronie wody, znajdziecie miły zielony zakątek. Można oczywiście wypożyczyć kajak i tutaj przypłynąć, by jeszcze lepiej poczuć klimat tego miejsca.

6. Żabi Kruk

Spacer nad Motławą kojarzy się z tłumem ludzi. Spacer slalomem między innymi, nie ma nic wspólnego z relaksem i swobodnym poznawaniem miasta. Tymczasem można przejść się nad Motławą w miejscu, gdzie spaceruje mało kto. To ostatni fragment Motławy przy ulicy Żabi Kruk.

7. Woda i cegła = piękno miasta

Widok z ulicy Mostek na Opływ Motławy i Kościół Matki Bożej Bolesnej. Gdańsk to wiele pięknych miejsc poza turystycznymi szlakami. Trzeba tylko wyjść poza ramy typowego zwiedzania.

Mapka z lokalizacją opisanych miejsc

Kilka (ważnych) słów na koniec

W Gdańsku jest wiele ślicznych i znanych miejsc. W tym samym mieście można znaleźć 10 razy więcej miejsc mało znanych, a również pięknych. Będę się starał jeszcze długo Wam te miejsca pokazywać.

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Zachęcam do zaglądania do poprzednich artykułów, bowiem jest co czytać.

Klikając TUTAJ możecie śledzić moje poczynania na FACEBOOK’u.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa