7 miejsc w Gdańsku na ŚWIATOWYM poziomie!

7

Cześć Przyjaciele!

W niniejszym artykule wypisałem siedem miejsc w Gdańsku, które w moim mniemaniu są na ŚWIATOWYM poziomie. Mianowicie, to takie miejsca/widoki/zabytki, które mogłyby się stać częścią miejskiego krajobrazu najróżniejszych metropolii świata (choć ze względu na kulturę i architekturę można się ograniczyć do Europy). Co więcej, w żadnym wypadku owe miejsca by nie “odstawały”, czasami wręcz upiększały dane miasto.

Wpadłem na pomysł takiego zestawienia ze względu na fakt, iż większości z nas trudno jest docenić to co nasze. Nie jesteśmy obiektywni, żyjemy tutaj od lat bądź (jak ja) od urodzenia. Czasami przeceniamy swoją małą ojczyznę, innym razem nie doceniamy.

Pragnę pokazać, iż Gdańsk ma miejsca, które są serio ŚWIATOWE. Takie, które budzą podziw. Takie, które stanowią wabik na turystów, choć nie zawsze.

Zapraszam do zestawienia 7 miejsc w Gdańsku na ŚWIATOWYM poziomie!


1. Nad Motławą

Nadrzeczne krajobrazy między Mostem Zielonym a osiedlem Brabank to zdecydowanie coś, co mogłoby podbić serca całego świata. Żuraw z 1444 roku jest tutaj “królem” zabudowy, współgrają z nim bramy wodne oraz nabrzeża. Jest kilka miejsc skąd NAJEPIEJ oglądać Motławę – 1. Most Zielony 2. Wyspa Spichrzów 4. Ołowianka 5. Ul. Wartka 6. Most Wapienniczy. Jeżdżę sporo po Europejskich miastach i uważam, że widok jak niżej mógłby być wszędzie nie byłoby się czego wstydzić.

2. Długi Targ

Długi Targ to wiele elementów, więc skupię się na północnej pierzei tegoż placu. Elewacje układają się w przecudną architektoniczną całość, pokazując bogactwo dawnego Gdańska. Wspomnę tylko o Dworze Artusa z fasadą z pocz. XVII wieku proj. Abrahama van den Blocke oraz Złotej Kamienicy projektu tego samego architekta. Uważam owe budynki za zabytki najwyższej klasy. Cały Długi Targ jest nie tylko godzien porównywania z najładniejszymi placami Europy, on jest wręcz od większości z nich ładniejszy.

3. Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Bazylika Mariacka w Gdańsku jest dosłownie na ŚWIATOWYM poziomie ze względu na swe rozmiary. To największa ceglana świątynia na świecie! Korona miasta, górująca nad zabudową Głównego Miasta, mieszcząca wiele zacnych zabytków. Kościoły często stanowią najważniejszą atrakcję turystyczną wielu miast. Gdańsk takich atrakcji ma więcej, ale nie można przejść obojętnie obok tej ceglanej potęgi. Myślę, że wiele miast chętnie zagarnęłoby dla siebie takiej klasy zabytek.

Więcej o wyposażeniu Bazyliki Mariackiej przeczytacie TUTAJ.

4. Ulica Mariacka

Ulica Mariacka – wiodąca od Motławy ku Bazylice Mariackiej, stanowi zamknięty w sobie magiczny i śliczny mały świat. Klimatu dodają przedproża, rzygacze, bursztyny i wiele innych szczegółów. Ponadto zamknięcie uliczki – z jednej strony masywną, ale finezyjną bryłą Bazyliki Mariackiej oraz Bramą Mariacką. Każde szanujące się Europejskie stare miasto posiada tego typu uliczki, które zachowały można rzec najwięcej magii i uroku, które przenoszą wręcz w czasie. Mariacka ani trochę nie odstaje.

5. Plaża na Wyspie Sobieszewskiej

Odejdźmy na moment od zabytków, skupiając się na naturze. Gdańsk ma w zanadrzu aż 21 km plaż, jednakże w moim przekonaniu właśnie plaża na Wyspie Sobieszewskiej jest najładniejsza. Może walczyć o miano najcudniejszej plaży w Europie! Swoją hipotezę popieram zdjęciami, których większą ilość znajdziecie TUTAJ. Myślę, że owa plaża nie ustępuje innym najładniejszym plażom w Polsce i nie tylko. To miejsce, które chciałoby mieć każde miasto lub państwo na świecie.

6. Park Oliwski im. Adama Mickiewicza

Mamy w Gdańsku wiele parków, kilka jest szczególnie ładnych, ale moim zdaniem tylko jeden jest na ŚWIATOWYM poziomie – to Park Oliwski. Owszem, są parki większe, piękniejsze, starsze, lepiej zadbane, ale… uważam, iż Park Oliwski należy do tej elity parków tej właśnie wielkości. Na 11 ha znajdziecie tak wiele cudnych miejsc, które niezmiennie budzą podziw. Elementami wyróżniającymi nasz park jest choćby Książęcy Widok – oś widokowa na morze znajdujące się 2 km dalej (niestety po wojnie zaniedbane) oraz Pałac Opatów, Groty Szeptów i piękne stawy.

7. Nad Kanałem Raduni na Starym Mieście

Amsterdam ze swoimi kanałami znany jest w całym świecie. I tak jak nie porównuje Amsterdamu do Gdańska, tak można stwierdzić, iż nad Kanałem Raduni na Starym Mieście jest choćby namiastka tego czym można raczyć się w stolicy Holandii. Z tego względu uważam to miejsce za ŚWIATOWE. W TYM artykule doskonale widać, że Kanał Raduni na odcinku od ul. Łagiewniki do Garncarskiej jest piękny, zaś widoczki i zabytki mogłyby stać się elementem krajobrazu np. Amsterdamu.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za lekturę kolejnego wpisu i dotrwanie do końca. Uważam, że każde większe lub ciekawsze miasto ma swoje ŚWIATOWE miejsca, które wszędzie zrobiłyby furorę. Warto to doceniać i cieszyć faktem, iż żyjemy właśnie tutaj – w Gdańsku.

Zapraszam mocno do śledzenia mnie na Facebooku na stronie 7 zdjęć z Gdańska oraz obserwowania na Instagramie na profilu 7 zdjęć z Gdańska.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa