Czy Gdańsk jest ładny? NATURALNIE – miejskie inspiracje #100

C

Cześć Przyjaciele!

Zapraszam na przegląd siedmiu zdjęć z Gdańska! To 7 pięknych miejsc lub widoków, 7 przemyśleń, 7 ciekawostek.

To 7 razy Gdańsk!

“Miejskie inspiracje”, zwane wcześniej “przemyślenia i refleksje”, są najdłuższą serią na moim blogu. Właśnie od tego się zaczęło – od pokazywania różnych ciekawych, ładnych i interesujących miejsc w Gdańsku.

Poniżej kilka innych postów z tej serii:

W niniejszej, SETNEJ odsłonie “Miejskich inspiracji” dzielę się z Wami zdjęciami pokazującymi, iż Gdańsk jest NATURALNIE ładny. Mianowicie – jak miasto współgra z naturą, jak architektura nawiązuje do natury lub jak można oglądać miasto z perspektywy natury.


1. Jelitkowo pełne natury

Lubię miejsca, które dają pewność uroku. Ujście Potoku Oliwskiego do Zatoki Gdańskiej jest takim miejscem. Natura jest nierozerwalnie związana z miastem. Każde miasto zostało założone w danym miejscu właśnie ze względu na położenie. Najczęściej nad wodą. To natura określa wygląd miasta. W Gdańsku jest to szczególnie widoczne. Ten widok pokazuje, iż Gdańsk jest NATURALNIE ładny.

2. Bulwar na Westerplatte

Nature można próbować ujarzmić, kontrolować lub uczynić poddaną. Czasami się udaje, lecz tylko na moment. Pamiętacie jak fale podmyły nowy bulwar na Westerplatte? To tylko przykład. Historia Gdańska pokazuje, że z żywiołem nie ma żartów. Jednocześnie spacer wspomnianym bulwarem pokazuje, że Gdańsk jest NATURALNIE ładny.

3. Natura inspirowała architektów

Natura to tylko sielskie pejzaże? Łąki, morze, lasy? Otóż nie. Również architektura czerpie z inspirację ze środowiska naturalnego. W wielu miejscach w Gdańsku spotkamy płaskorzeźby lub rzeźby lwów, zaś w przypadku Bramy Wyżynnej mamy dodatkowo elewacje dekorowaną liśćmi akantu. W blasku wieczornego słońca prezentuje się WYBORNIE. Ten widok pokazuje, iż Gdańsk jest NATURALNIE ładny.

4. Gdyby nie Motława…

Gdyby nie Motława, Gdańsk nie byłby takim samym miastem. Ciężko wyobrazić sobie nasze miasto bez tej rzeki, bowiem gdyby nie ona, nie byłoby tych wszystkich spichlerzy, Żurawia, bram wodnych. A na pewno nie w takim zestawieniu. Spojrzenie na miasto przeglądające się w rzece jest tym, co kocham od początku mojej relacji z Gdańskiem. Ten widok pokazuje, iż Gdańsk jest NATURALNIE ładny.

5. Zmiana perspektywy

Jakże inaczej prezentuje się Bazylika Mariacka widziana z ulicy Piwnej, w porównaniu widokiem poniżej. Zdjęcie zrobiłem z Góry Gradowej. Tutaj sylweta bazyliki jest tłem dla NATURY. Jednakże tłem NIEODŁĄCZNYM. Gdyby jej nie było, kto zgadłby, że to Gdańsk? Ten widok pokazuje, iż Gdańsk jest NATURALNIE ładny.

6. Miasto musi współgrać z naturą

Fort Góry Gradowej DOSKONALE pokazuje, że miasto i natura muszą współgrać. Ceglane schrony, remizy czy widoczna na zdjęciu Kaponiera Południowa wpisują się w naturalne otoczenie. Poranne światło dodaje życia zdawałoby się martwemu miejscu. Ten widok pokazuje, iż Gdańsk jest NATURALNIE ładny.

7. 100 % natury obok 100 % miasta

Na koniec jesienny kadr w okolicy ulic Potokowej oraz Słowackiego. Kadr ZDOMINOWANY przez przyrodę. A przecież całkiem blisko, tuż obok, przejeżdża tysiące aut każdego dnia. Bo Gdańsk łączy miasto i to co się z nim kojarzy z naturą. Ten widok pokazuje, iż Gdańsk jest NATURALNIE ładny.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu, obejrzenie zdjęć i lekturę opisów. Mam nadzieję, że zdjęcia się Wam spodobały, a przemyślenia dały… do myślenia 😉

Jak zawsze zachęcam do lajkowania strony na Facebook’u oraz obserwowania profilu na Instagramie.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa