10 najciekawszych miejsc w Gdańsku, jakie odkryłem/zobaczyłem w 2022 roku

1

Cześć Przyjaciele!

Miniony rok przyniósł wiele spacerów bądź przejazdów rowerem po mieście, również w tych mniej oczywistych rejonach. Z tego względu przygotowałem dla Was coś specjalnego.

Pragnę pokazać Wam dziesięć najwspanialszych miejsc i widoków Gdańska, które odkryłem w minionym 2022 roku.

Liczę, że choć trochę Was zaskoczę, a owe miejsca staną się przyczyną do tego, by więcej wędrować po mieście.

Zapraszam serdecznie do lektury i zdjęć!

1. Zaułek przy Dworze Uphagenów na Dolnym Mieście

Ten urokliwy zakątek odkryłem stosunkowo niedawno, w trakcie popołudniowego spaceru po Dolnym Mieście. Firma “Arche” doprowadziła do porządku Dwór Uphagenów i nie tylko, tworząc we wnętrzach hotel i lokale gastronomiczne. Na tyłach Dworu Uphagenów znajdziecie tak śliczne miejsce. Robi wrażenie swą autentycznością, spokojem i dbałością o detale.

2. Widok ze Wzgórza Ptaszniki

Wzgórze Ptaszniki zdobywałem już wcześniej, aczkolwiek nigdy nie było tak przejrzyście. Tym razem w zamian za wejście na górę dostałem TAKI widok. Dla mnie bomba móc z Oruni obejrzeć krajobraz z centrum miasta w roli głównej. Ów widok odkryłem w ramach TEJ miejskiej podróży.

3. Stawek w Kiełpinie Górnym

O tym miejscu wiedziałem wcześniej, bowiem nie raz przewinęło mi się na FB ze względu na fakt, iż w ramach Budżetu Obywatelskiego pięknie je zagospodarowano. Pewnego dnia postanowiłem wrócić z pracy inną, “nieco” dłuższą drogą niż zawsze. Miałem rower, więc łatwiej było mi odwiedzić większą ilość miejsc. Zajechałem między innymi na Kiełpino Górne i voilà.

4. Nowy teren rekreacyjny nad Jeziorkiem Poligonowym

Po zachodniej stronie Jeziora Poligonowego (znane jako Wróbla Staw) zbudowano osiedle Alfa Park. Na plus jest fakt, że to osiedle otwarte, które wykorzystało atut pobliskiego jeziorka. Nad wodą urządzono miły teren zielony, służący do odpoczynku dla mieszkańców osiedla, ale nie tylko, bowiem każdy może tutaj przyjść.

5. Wnętrze kamienicy przy ul. Rycerskiej 10

Dom Browarnika został przepięknie odrestaurowany i udostępniony do zwiedzania w mijającym 2022 roku. Ten kto wie jak wyglądało to miejsce przed remontem zdaje sobie sprawę jak dużo pracy wykonano. W TYM artykule opisałem dość dokładnie kamienicę przy Rycerskiej 10. Jak dla mnie to było jedno z PIĘKNIEJSZYCH miejsc, jakie zobaczyłem w tym roku.

6. Widok na Motławę z hotelowego pokoju

Po raz kolejny miałem okazję nocować w hotelu we własnym mieście. Tym razem wybrałem dla siebie i Narzeczonej pokój z widokiem na Motławę! Cudownie jest móc spojrzeć na Wyspę Spichrzów, Ołowiankę oraz Żuraw z tej jakże innej perspektywy. Obserwowanie życia nocnego również jest czymś bardzo ciekawym.

7. Dziki, północny brzeg Martwej Wisły między Stogami a Górkami Zachodnimi

W marcu 2022 roku wraz z bratem przeszliśmy trasę między Stogami na Górkami Zachodnimi, ale nad Martwą Wisłą. Widoki jak poniżej są dla mnie odkryciem, albowiem jest to BARDZO rzadko uczęszczana trasa. Cały spacer opisałem w ramach TEJ miejskiej podróży.

8. Park Opacki

Tak jak w przypadku miejsca pod numerem czwartym, tutaj również deweloper w ramach budowy osiedla, urządził teren zielony. Park Opacka z osią widokową na Katedrę Oliwską jest miejscem miłym, ładnie zagospodarowanym i urządzonym z dbałością o każdy detal. Super miejsce i nowe spojrzenie na “Wawel północy”. To miejsce odkryłem w ramach TEJ miejskiej podróży.

9. Punkt widokowy na osiedlu Olchowa

Jednym z pierwszych miejsc, które odkryłem w 2022 roku był widok z osiedla Olchowa na terenie Zaborni. To miejsce z widokiem na Suchanino, Siedlce oraz Wzgórze Mickiewicza i centrum miasta w oddali. Odkryłem ów widok na nowo, bowiem już kiedyś, kilka lat temu miałem okazję tutaj być, ale wówczas nie było osiedla. Zatem teraz jest nawet wygodniej. Opis całego spaceru przeczytacie TUTAJ.

10. Niebo Polskie w dawnym Gimnazjum Polskim

Aula dawnego Gimnazjum Polskiego jest ważnym dla mnie miejscem. Kiedy chodziłem do CKU właśnie w tej auli po raz pierwszy zobaczyłem i słuchałem prof. Andrzeja Januszajtisa. Już wówczas Pan Januszajtis wspominał o pięknym malowidle. Obecnie, po wiernej rekonstrukcji w latach 2017-2018, można podziwiać Niebo Polskie na suficie w auli dawnego Gimnazjum Polskiego. Malowidło zostało stworzone przed wojną i zaraz po jej rozpoczęciu zamalowane. Dzisiaj można je oglądać w całej okazałości. Ja skorzystałem z wejścia do środka w ramach festiwalu “Open House Gdańsk”. Świetna praca!

Lokalizacja miejsc na mapie Gdańska:


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Powyższe miejsca w większości pojawiały się na blogu facebook’u bądź instagramie w ciągu roku, natomiast zebranie ich w jednym miejscu pozwala zobaczyć co nowego odkryłem.

Lubię podsumowania roku, kiedy widzę ile realnie zrobiłem w danym departamencie życia. Co do Gdańska, odkryłem mniej niż w poprzednich latach, ale i tak jestem zadowolony i szczęśliwy. Gdańsk wciąż po kilkunastu latach jego wnikliwego odkrywania potrafi mnie zaskoczyć.

Zapraszam serdecznie niżej do lajkowania 7 zdjęć z Gdańska na FB i obserwowania 7_zdjec_z_gdanska na Instagramie.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa