7 zaskakujących miejsc w Gdańsku do zobaczenia w maju 2023 (bądź każdym innym miesiącu)

7

Cześć Przyjaciele!

“Miejski świr” to osoba, która interesuje się miastem bardziej, niż przeciętnie. Czyta, spaceruje, fotografuje, fascynuje się, uczy historii, słucha wykładów, zna miasto bardzo dobrze i jednocześnie wciąż odkrywa coś nowego.

Jestem “miejskim świrem”. Od 12 lat. Właśnie w 2009 roku zacząłem swoją przygodę ze świadomym poznawaniem Gdańska.

12 lat! Dziesiątki tysięcy zdjęć. Setki miejsc i spacerów. Wciąż ewoluujące podejście do miasta. Głębsza i wnikliwsza wiedza.

A mimo tego, cały czas odkrywam nowe miejsca i widoki.

Wy również możecie! Z racji tego, zapraszam Was na serię artykułów, w których pokażę zaskakujące, niebanalne miejsca w Gdańsku.

W niniejszym artykule przykładowe ciekawe i niebanalne miejsca w Gdańsku do odwiedzenia w maju 2023 (jak i każdym innym miesiącu)


1. Biskupia Góra

Biskupia Góra to miejsce polecane przeze mnie wielokrotnie. Całkiem niedawno owa przeciekawa część Historycznego Śródmieścia znalazła się na blogu w ramach “projektu dzielnicowego”. Jeśli jesteście ciekawi tego wpisu, zapraszam TUTAJ.

Jeśli szukacie nowego spojrzenia na miasto, klimatu dawnego Gdańska, prawdziwej twarzy miasta bez turystów oraz interesujących zabytków, MUSICIE podejść na “biskupią”. Tak na prawdę to “rzut beretem” od Głównego Miasta, a jeszcze bliżej z centrum handlowego Forum Gdańsk, a uwierzcie, jakże inny klimat miejsca. Polecam.

2. Las między Stogami a Górkami Zachodnimi

Maj, kiedy zieleń jest już pięknie rozwinięta, temperatura raczej zadowalająca, to dobry czas na długie spacery w otoczeniu natury. Świetnym pomysłem będzie wybranie się na spacer ze Stogów na Górki Zachodnie bądź odwrotnie. Można oczywiście iść plażą, choć ja zachęcam do odkrywania terenów leśnych między wymienionymi wyżej dzielnicami.

Na trasie możecie napotkać jeziorka, te bardziej znane jak Jezioro Borowe (inaczej Pusty Staw) oraz mniej znane jak Jezioro Bursztynowe, szlak fortyfikacji nadmorskich, a nade wszystko masę spokoju i natury.

3. Dzielnica na krańcu miasta

Skoro miejsca niebanalne, proponuje Wam dzielnice na krańcu miasta. Osowa położona jest w północno-zachodniej części Gdańska, który to właśnie w tym rejonie osiąga swój najwyższy punkt – Studencką Górę położoną 180 metrów n.p.m. To część Gdańska leżąca na Pojezierzu Kaszubskim, częstująca dwoma jeziorami i zacnymi, szerokimi krajobrazami. Również w “środku” zabudowy jest co zobaczyć, zatem wsiadajcie w autobus 210 i śmigajcie do Osowej!

Jeśli chcecie zobaczyć 7 pięknych miejsc w Osowej wraz z mapką, zapraszam TUTAJ.

4. Ulice Nowego Portu

Nowy Port nie jest szczególnie często wybierają destynacją na spacery po Gdańsku, a nawet jeśli, celem są nabrzeża i bulwary. Niebanalnym wyborem mogą być ulice owej dzielnicy, które zmieniają się w oczach. Dawniej w ramach remontu torowisk, obecnie w ramach rewitalizacji dzielnicy, ulice Nowego Portu przeszły/przechodzą metamorfozę. Nie tylko one, bowiem zabudowa również z wielu miejscach jest coraz piękniejsza.

Zamierzam wybrać się na dokładny spacer po Nowym Porcie i pokazać Wam w osobnym wpisie jak zmieniła się ta jakże interesujące dzielnica Gdańska. Tymczasem polecam na spacer ulice Nowego Portu.

5. Między Sobieskiego a Jaśkową Doliną

Ulica Wileńska łączy Sobieskiego i Jaśkową Dolinę. Spacer zaczynający się od ul. Sobieskiego (czyli Wrzeszcza) i kończący na Jaśkowej Dolinie (czyli Pieckach-Migowie) to sposób na krótką, acz ciekawą przechadzkę po Gdańsku. Na trasie mamy osiedle uroczych domków o mniej uroczej nazwie “Diabełkowo”, dalej zbiornik retencyjny “Wileńska” wraz z całym terenem zielonym, zaś już wyżej blokowisko dzielnicy Piecki Migowo. Różnoraka architektura i atmosfera, miejsce rekreacji, różnice wysokości. Warto odwiedzić.

6. Okolice Bastionu Św. Gertrudy

Bastion Św. Gertrudy z początku XVII wieku to świetnie zachowany przykład bastionu nowowłoskiego. Wraz z fosą wokół niego stanowi nie lada atrakcje miasta, łączącą naturę, historię i architekturę obronną Gdańska. Tuż obok znajdziecie Plac Wałowy oraz Bramę Nizinną. Miejsca położone tak blisko turystycznego serca miasta, mające dużo autentyczności, a tak rzadko odwiedzane.

7. Nabrzeże Szyprów na Przeróbce

Ostatnim miejscem na dzisiaj jest Nabrzeże Szyprów na Przeróbce. Nabrzeże z widokiem na Most Wantowy im. Jana Pawła II oraz Most Siennicki, jest spacerowym zapleczem Przeróbki – dzielnicy sąsiadującej przez Martwą Wisłę z Historycznym Śródmieściem Gdańska.

Dodatkowo trzymajcie mapkę, byście wiedzieli w jakiej części Gdańska są wymienione wyżej miejsca 🙂


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za uwagę i lekturę kolejnego artykułu. Napiszcie mi, jakie miejsca udało się Wam zobaczyć.

Mieszkamy w takim mieście, że nie trzeba jechać na wakacje, by móc poczuć ten klimat. Z drugiej strony to również masa mało znanych i nietuzinkowych miejsc, o których zawsze piszę.

Zapraszam do śledzenia mojej stronki 7 zdjęć z Gdańska na FB oraz profilu na Instagramie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Jeden komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa