Za miastem, a wciąż w mieście – miejskie inspiracje #91

Z

Cześć Przyjaciele!

Zapraszam na przegląd siedmiu zdjęć z Gdańska! To 7 pięknych miejsc lub widoków, 7 przemyśleń, 7 ciekawostek.

To 7 razy Gdańsk!

“Miejskie inspiracje”, zwane wcześniej “przemyślenia i refleksje”, są najdłuższą serią na moim blogu. Właśnie od tego się zaczęło – od pokazywania różnych ciekawych, ładnych i interesujących miejsc w Gdańsku.

Poniżej kilka innych postów z tej serii:

Zapraszam do siedmiu pięknych miejsc w Gdańsku!

1. Być na chwilę turystą…

Całkiem niedawno odwiedziłem Jarmark Św. Dominika z mamą. Spacerowaliśmy przy kramach na ulicy Szerokiej i Św. Ducha. Chwilę wytchnienia znaleźliśmy siedząc na przedprożu przy ulicy Mariackiej.

Siedzieliśmy tak około 20 minut i powiem Wam, że świetnie było móc poczuć klimat tej uliczki. Gdy się idzie, wiele umyka. Siedząc dłuższy czas można chociażby zaobserwować ludzi, którzy robię sobie zdjęcia z Mariacką w tle. I jakoś tak samemu poczuć się jak turysta we własnym mieście.

2. U nas też jest pięknie

Bazylika Mariaka w Gdańsku jest największym kościołem na świecie zbudowanym z cegły. Każdy to wie. Mamy w Gdańsku również inne rekordowe budowle. Jednak zawsze u sąsiada trawa wydaje się bardziej zielona. Jestem ciekaw jak byśmy zareagowali na różne gdańskie zabytki (Żuraw, Bazylika Mariacka bądź Wielka Zbrojownia) gdyby stały w którymś z Niemieckich lub Holenderskich miast. Być może zyskałyby więcej podziwu.

Wracając do Gdańska i zdjęcia, zachęcam by podziwiać oraz doceniać nasze zabytki. Bowiem w każdym państwie i mieście jest coś ciekawego, również u nas.

3. Jezioro, które było źródłem życia

Przenosimy się dość daleko od centrum miasta w okolicę obwodnicy trójmiasta. Mimo, iż jesteśmy z dala od Śródmieścia, znajdujemy się w bardzo ważnym niegdyś dla niego miejscu. Jezioro Jasień bowiem było niegdyś źródłem życia dla miasta. To stąd poprzez Potok Siedlecki doprowadzano wodę pitną do centrum miasta. Było to możliwe dzięki temu, iż jezioro położone jest ponad 100 metrów wyżej aniżeli Główne Miasto.

4. Najpiękniejszy widok na Główne Miasto?

Gdańsk posiada sporą ilość punktów widokowych. Najbardziej znane to wieża Bazyliki Mariackiej i Ratuszowa. Są również inne, jak Wieża Więzienna (obecnie po wyprowadzce Muzeum Bursztynu pewnie niedostępna), Wieża Domu Przyrodników lub taras widokowy Baru Sassy.

Jednakże, by spojrzeć na Główne Miasto z takiej perspektywy, by mieć je jak na dłoni i móc objąć wzrokiem niemal całe, musimy wejść na wieżę Kościoła Św. Katarzyny. Największe wrażenie robią usytuowane w jednej linii Baszta Jacek, Hala Targowa, Kościół Św. Mikołaja i Bazylika Mariacka. Dookoła morze szczytów kamieniczek.

5. Za miastem, a jednak w mieście

Miasto to nie tylko miejsca totalnie zurbanizowane. Takie, gdzie nie uświadczymy wolnej przestrzeni. W granicach miast spokojnie znajdziemy miejsca, które wyglądają jak daleko za miastem. W Gdańsku takich miejsc jest cała masa. Poniższe zdjęcie zrobiłem na północ od lotniska, przy zachodniej granicy Gdańska.

Nie wiem jak Wy, ale co jakiś czas potrzebuje zaznać zieleni, przestrzeni i spokoju. Wówczas lepiej mi się żyje.

6. Budynek, który nie pasuje

Na Biskupiej Górce zaaranżowano niewielką platformę widokową. Znałem ów widok już wcześniej, ale teraz jest wygodniejsze wejście. Widok być może nie jakiś spektakularny, aczkolwiek bardzo fajny, tym bardziej, że mało kto się go spodziewa.

Jednak…

Gdy byłem tam ostatnio, stanąłem, robiłem zdjęcie i… poczułem duży zgrzyt. Od dawna lubię nowe inwestycje w mieście, lubię pomysłową i nowoczesną architekturę, które pasuje do klimatu miasta i nie gryzie się z zastaną tkanką miasta. Jednak gdy widzę coś co i Wy widzicie niżej, to czuje smutek. Moim zdaniem sprawiono, że Gdańsk stał się brzydszy. Wielka szkoda.

7. Klimacik w samym centrum miasta

Samo centrum miasta, spory ruch uliczny i na chodnikach. Każdy gdzieś pędzi. Tymczasem tuż obok można zobaczyć taki uroczy ryglowy dom. Pewnie wielu z Was go zna, ale czy każdy? Napiszcie proszę, gdzie znajduje się taka zabudowa?

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu, obejrzenie zdjęć i lekturę opisów. Mam nadzieję, że zdjęcia się Wam spodobały, a przemyślenia dały… do myślenia 😉

Jak zawsze zachęcam do lajkowania strony na Facebook’u oraz obserwowania profilu na Instagramie.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa