Spojrzenie na miasto z przeszłości – miejskie inspiracje #89

S

Cześć Przyjaciele!

Zapraszam na przegląd siedmiu zdjęć z Gdańska! To 7 pięknych miejsc lub widoków, 7 przemyśleń, 7 ciekawostek.

To 7 razy Gdańsk!

“Miejskie inspiracje”, zwane wcześniej “przemyślenia i refleksje”, są najdłuższą serią na moim blogu. Właśnie od tego się zaczęło – od pokazywania różnych ciekawych, ładnych i interesujących miejsc w Gdańsku.

Dzisiaj trochę powrót do przeszłości i spojrzenie na miasto z perspektywy dawnych czasów.

Poniżej kilka innych postów z tej serii:

Tymczasem zapraszam do zapoznania się z Gdańskiem 🙂

1. Fascynujący widok z Biskupiej Górki

Podczas wędrówek po Gdańsku, jak i wszystkich wycieczek poza nim, zawsze fascynowało mnie, oglądanie ZNANYCH BUDYNKÓW z perspektywy, która mało kogo interesuje. Bazylika Mariacka wraz z Ratuszem Głównego Miasta jest do wypatrzenia z WIELU mało znanych punków miasta.

Jakże inaczej patrzy się na te same budynki wraz z wieloma innymi parami oczu, jak wyjątkowo oglądać je samemu. Odpowiedzcie sobie sami.

2. Powrót do pięknej przeszłości na Dolnym Mieście

Kamienice na Dolnym Mieście – każda inna, każda wyjątkowa, każda oryginalna. Spójrzcie na te trzy zdjęcia, przedstawiające trzy różne kamienice na Dolnym Mieście. Zwróćcie proszę uwagę, że każda jest inna: inne drzwi, inne portale wejściowe, inne elewacje, ozdoby. To jest siła dawnego budownictwa! Każdy dom był ciekawy, oryginalny. Jako, że jestem sentymentalny, lubię spacerować tymi uliczkami i szukać dawnych czasów.

3. Wyjęty z przeszłości uliczny krajobraz

Spacerując całkiem niedawno przez Biskupią Górkę, zdałem sobie sprawę, jak interesująca jest to okolica. Świadczy o tym dobitnie ulica Biskupia. Wspina się na górę wraz z kamienicami, zakręca, tworząc malowniczy, jakby wyjęty z przeszłości uliczny krajobraz. Warto o niego dbać i cieszyć nim.

4. Kościół Św. Trójcy

Kościół Św. Trójcy na Starym Przedmieściu jest jednym z piękniejszych zabytków w Gdańsku. Licząc od prezbiterium przy ul. Rzeźnickiej do Kaplicy Św. Anny, świątynia jest niemal tej samej długości co Bazylika Mariacka oraz Katedra w Oliwie. Jednak niewielu turystów ją odwiedza.

5. Uwielbiam to zestawienie budynków!

Jedno z niewielu miejsc w Gdańsku, gdzie można idąc ulicą, ujrzeć zespół zabytkowej architektury. Osobiście uwielbiam to połączenie budynków! Skromny ceglany dom, kamienica, Hala Targowa, Kościół Św. Mikołaja, Baszta Jacek i wieża Bazyliki Mariackiej. Co za zestawienie!

6. A reszty już nie ma…

Wracając do przeszłości, nie mogę pominąć tego fragmentu miasta. Po niwelacji wałów obronnych, zbudowano w ich miejsce dostojne kamienice. Po ostatniej wojnie niemal nic nie zostało. Jedynie ten fragment pierzei daje zobaczyć, jak wyglądałyby ulice Okopowa, Wały Jagiellońskie i Podwale Grodzkie.

7. Kiedyś budowano z klasą

Jedna z nielicznych wielkomiejskich kamienic w Gdańsku. Mam na myśli kamienice, które są odpowiednio eksponowane. Cieszę się zatem za każdym razem, gdy ją widzę. Warto też zwrócić uwagę, jak pięknie koresponduje z kilkaset starszym Kościołem Św. Trójcy. Kiedyś budowano z klasą.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę wpisu. Liczę, że powyższe siedem zdjęć, pokazało Wam ciekawy, dawny Gdańsk. Gdańsk, który wciąż jest z nami.

Po więcej takiego mojego spojrzenia na miasto zapraszam niżej na facebook’a.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa