Zostań turystą w swoim mieście! – poznaj lepiej gdański stadion – 7 faktów/ciekawostek

Z

Cześć Przyjaciele!

Mam przyjemność wraz z Visit Gdańsk, zaprosić Was, mieszkańców Gdańska, do zwiedzania własnego miasta. Jestem pewien, że poznacie miasto na nowo i stanie się ono atrakcyjniejsze.

Znając lepiej Gdańsk, poznacie lepiej siebie. Zostań turystą w swoim mieście!

Zachęcam do zaopatrzenia się w Kartę Mieszkańca (więcej informacji TUTAJ). Dzięki niej, wiele z opisanych miejsc, zwiedzicie za darmo, bądź uzyskacie zniżkę.

Przygotowałem dla Was osiem artykułów, w których zapoznam Was z ciekawymi zabytkami, miejscami, atrakcjami Gdańska.

Niżej znajdziecie poprzednie artykuły w ramach współpracy z Visit Gdańsk:

W niniejszym artykule pokażę Wam gdański stadion. Zajmiemy się przeróżnymi faktami i ciekawostkami, które kryje ten przepiękny obiekt, a uwierzcie, jest tego co nie miara.

Uważany za jeden z ładniejszych w Europie stadionów piłkarskich, został zbudowany w latach 2008-2011 z myślą o rozgrywkach EURO 2012, które odbywały się w Polsce i na Ukrainie. Przez 10 lat na tyle wrósł w miejski krajobraz, że ciężko jest sobie wyobrazić Gdańsk bez “bursztynka”.

Zapraszam do lektury i ciekawostek!

1. Muzeum Lechii Gdańsk

Jedno z dwóch w Polsce muzeów przedstawiających historię klubu piłkarskiego. Dowiecie się w nim masy faktów i ciekawostek o Lechii jako klubie piłkarskim, zawodnikach i sukcesach, ale również o innych sekcjach. Lechia miała około 30 sekcji, a jej zawodnicy zdobywali medale nawet na olimpiadzie. Co ciekawe, klub Biało-Zielone Ladies Gdańsk (rugby) od 11 lat nieprzerwanie jest mistrzem Polski kobiet. Inną ciekawostką i eksponatem jest dokładnie to samo ubranie, które miał na sobie trener Piotr Stokowiec w czasie finału wygranego w Warszawie z Jagiellonią Białystok Pucharu Polski. Ciężko jest wszystko wypisać, dlatego zachęcam, by za 5 zł zwiedzić Muzeum Lechii Gdańsk i poznać lepiej swoje miasto.

2. Punkt widokowy

To jedna z form zwiedzania stadionu, która dostępna jest raz w roku za darmo w ramach karty mieszkańca. Po zakupie biletu (koszt 15 zł) w kasie stadionu (wejście od strony Marynarki Polskiej), należy skierować się do wejścia na stadion numer 9-10. Wówczas przykładając bilet do czytnika, wchodzimy przez obrotowe drzwi. Niestety na górę trzeba udać się schodami.

Widok z górnej części trybuny niebieskiej robi WRAŻENIE! Stoimy 30 metrów ponad murawą, mogąc zaobserwować całą przestrzeń stadionu. W dole murawa, dookoła trybuny oraz dach stadionu, zbudowany z 82 wręgów po 66 ton każdy. Jak dach się trzyma wiedzą tylko Ci, którzy go projektowali oraz dzielni pracownicy, budujący stadion. Nawet jeśli nie interesuje Was piłka nożna, warto wejść, usiąść na krzesełku i popatrzeć.

3. Zwiedzanie z przewodnikiem

Zwiedzanie stadionu z przewodnikiem jest drugą formą oglądania obiektu, która dostępna jest raz w roku za darmo w ramach karty mieszkańca. Przewodnik oprowadza po przeróżnych zakątkach stadionu, pokazuje gdzie są szatnie piłkarzy, kapliczka, tunel którym piłkarze wychodzą na mecz, a nawet czasami można wyjść na murawę i pokopać piłkę. Warto skorzystać, gdyż dowiecie się wiele więcej na temat stadionu i poznacie go od podszewki.

4. Stadion w liczbach

Gdański stadion to ogrom liczb, statystyk i porównań do innych obiektów w mieście. Położony około 2 km od morskiego brzegu stadion, mieści 41 620 kibiców, był budowany 3 lata, ma wymiary 236 x 203 x 45 metrów. Jego elewacja ma 4,5 ha powierzchni, a składa się na nią 17 000 płytek z poliwęglanu komorowego.

5. Architektura i wygląd

Właśnie ze względu na swój charakterystyczny wygląd gdański stadion przez wielu uważany jest na najładniejszy w Polsce i jeden z ładniejszych w Europie. Elewacja stadionu pokryta jest płytkami z poliwęglanu (17 tysięcy sztuk!) w sześciu odcieniach bursztynu. Szczególnie w słońcu stadion wygląda znakomicie, odbijając promienie, staje się wielką bryłą bursztynu. Nawiązanie do morza jest również w środku, bowiem kształt trybun ma przypominać fale.

6. Skąd widać stadion?

Stadion w Gdańsku jest na tyle dużym i przyciągającym wzrok obiektem, że widać go z wielu miejsc w mieście. Na przykład z Wroniej Góry, Pachołka, bloków przy ulicy Ostroroga, z dachu byłej siedziby TVP lub wieży Bazyliki Mariackiej. Bursztynowa elewacja wpisała się w panoramę miasta, a Gdańsk bez stadionu nie byłby tym samym miastem.

7. Stadion początkiem zmian na Letnicy

Budowa stadionu była początkiem zmian, jakie dokonały się w pobliżu. Przede wszystkim dokonano rewitalizacji Letnicy, zbudowano nową siedzibę Międzynarodowych Targów Gdańskich bądź tunel pod Martwą Wisłą. To niesamowite jak bardzo zmieniła się Letnica.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Co ważne! Pamiętajcie o tym, że z aktywną kartą mieszkańca zwiedzicie stadion raz w roku za darmo. Jeśli zaś potrzebujecie więcej informacji, klikajcie TUTAJ.

Dziękuję Wam za lekturę artykułu i zapraszam do innych, które napisałem w ramach współpracy z Visit Gdańsk.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa