7 najciekawszych miejsc w Gdańsku, jakie odkryłem w 2021 roku

7

Cześć Przyjaciele!

Miniony rok przyniósł wiele spacerów po mieście, również w tych mniej oczywistych rejonach. Z tego względu przygotowałem dla Was coś specjalnego.

Pragnę pokazać Wam siedem najwspanialszych miejsc i widoków Gdańska, które odkryłem w mijającym 2021 roku.

Liczę, że choć trochę Was zaskoczę, a owe miejsca staną się przyczyną do tego, by więcej wędrować po mieście.

Zapraszam serdecznie do lektury i zdjęć!

1. Widok z ulicy Zakosy

Ulica Zakosy biegnie na wzniesieniu na Siedlcach. Spacerowałem ową uliczką kilka razy, jednakże właśnie w 2021 roku podczas “miejskiej podróży” (do zobaczenia TUTAJ) poznałem widok, który możecie obejrzeć na zdjęciu poniżej.

Mamy przepiękną panoramę miasta, od wieży Muzeum II Wojny Światowej, poprzez wieże Kościoła Św. Katarzyny i Św. Jana, most wantowy im. Jana Pawła II, aż po Bazylikę Mariacką i Rafinerię.

2. Widok z Pogańskiej Górki

Pogańska Górka ma miejsce między ulicami Smoluchowskiego i Sobieskiego w pobliżu Pomorskich Szkół Rzemiosł. Widać z tego miejsca ulice Sobieskiego i Schuberta, które dzielą widok na Suchanino (po lewej) i Piecki-Migowo (po prawej). Ciekawy krajobraz, kolejny do kolekcji wielu przeciekawych miejsc z widokami.

3. Punkt widokowy na końcu ul. Platynowej

Jeden z marcowych spacerów wiódł przez Orunię Górną. Była piękna pogoda, a ja idąc ulicą Platynową za Szkołą Podstawową numer 19, trafiłem na miejsce z takim jak niżej widokiem. To kolejne jakże ciekawe spojrzenie na Gdańsk z wysokości. Na pierwszym planie bloki przy ul. Diamentowej, dalej po lewej wzniesienie, za którym kryje się Biskupia Górka, wiadukt o takiej samej nazwie, zaś dalej znane każdemu wieże Bazyliki Mariackiej i Ratusza. W krajobrazie odnajdziecie więcej ciekawych obiektów.

4. Widok ze wzgórza nad Dworem V przy Polankach

Oliwskie lasy porastają morenowe wzgórza. W niektórych miejscach można ujrzeć ciekawe widoki i właśnie tak się stało gdy szedłem wzgórzem nad Dworem V, ulokowanym terenie Szpitala Marynarki Wojennej. Prócz wspomnianego terenu szpitalnego, widać stąd przede wszystkim Zaspę, za którą łatwo dojrzeć Zatokę Gdańską. Mnie ów miejski pejzaż oczarował.

5. Galarem po Stoczni

Galar to łódź płaskodenna, wzorowana na tych, które w XVII i XVIII wieku wpływały do Gdańska z różnego rodzaju towarami. Od 2018 roku fundacja “Galar Gdański” oferuje rejsy po Gdańsku. TUTAJ znajdziecie ich stronę internetową i więcej informacji.

W czerwcu odbyłem taki rejs i powiem Wam, że wrażenie są WSPANIAŁE. Odkryłem na nowo tę część Gdańska.

Więcej o rejsie przeczytacie TUTAJ.

6. Zbiornik retencyjny “Klukowo”

Zbiornik retencyjny “Klukowo” znajduje się blisko zachodniej granicy Gdańska, na północ od lotniska. Sielska okolica sprawia, że zbiornik jest jednym z piękniej położonych w Gdańsku. To było największe odkrycie TEJ “miejskiej podróży”.

7. Widok z wiaduktu “weneckiego”

Ostatnim miejscem jest oparty na ośmiu łukach wiadukt zwany “weneckim” – część Al. Adamowicza, która w tym miejscu pokonuje wąwóz. W obie strony mamy świetne widoczki! Zdjęcie poniżej pokazuje, że Gdańsk posiada sporo terenów zielonych.

Lokalizacja miejsc na mapie Gdańska

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Mam nadzieję, że zaciekawiłem Was powyższymi miejscami 🙂

Lubię podsumowania roku, kiedy widzę ile realnie zrobiłem w danym departamencie życia. Co do Gdańska, odkryłem mniej niż w roku poprzednim, ale i tak jestem zadowolony.

Zapraszam serdecznie niżej do lajkowania 7 zdjęć z Gdańska na FB i obserwowania 7_zdjec_z_gdanska na Instagramie.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa