7 pięknych miejsc do zobaczenia na Młyniskach i Letnicy (projekt dzielnicowy)

7

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi i Św. Wojciech oraz Lipce i Jasień. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Dziewiętnastą i dwudziestą dzielnicą są Młyniska i Letnica!

W niniejszym wpisie, pokażę Wam 7 interesujących i pięknych miejsc, które polecam zobaczyć na Młyniskach i Letnicy! Połączyłem owe dzielnice, bowiem razem mają więcej mocy. Warto poznać tę część miasta.

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z zaznaczonymi miejscami, które wymieniam w artykule:

1. Stocznia Cesarska/Młode Miasto

Na obszarze postoczniowym znajdziecie wiele ciekawych miejsc! Dawne pochylnie i marina obok gdzie odpływa Galar Gdański, ulice oddające klimat wielkiego zakładu pracy, żuraw M3 który robi za punkt widokowy, imprezowa ulica Elektryków bądź zabytkowy gmach Dyrekcji Stoczni.

Więcej o tym obszarze napisałem TUTAJ.

2. Wyspa Ostrów

Wyspa Ostrów w dużej mierze jest niedostępna ze względu na fakt, iż to na niej znajdują się dwie duże stocznie – Stocznia Remontowa im. Piłsudskiego oraz Stocznia Gdańska. Zwiedzenie tej części miasta jest możliwe raz do roku w czerwcu, gdy jest dzień otwarty stoczni. Wówczas można poznać ten jakby odrębny świat. To miasto w mieście. Zupełnie odmienne widoki, charakterystyczne małe pojazdy, nabrzeża i statki, liny, łańcuchy, hale i magazyny oraz pracownicy. Warto zobaczyć na własne oczy.

Jeśli chcecie zobaczyć więcej zdjęć – zapraszam TUTAJ.

3. Most na Wyspę Ostrów

Most prowadzący na Wyspę Ostrów od strony ulicy Swojskiej jest ogólnodostępny. To miejsce jest warte zobaczenia ze względu na widoki. Z jednej strony zobaczycie stocznię Remontowa Shipbuilding (dawniej Stocznia Północna) i widok na centrum miasta, z drugiej zaś widok na Wyspę Ostrów. Świetne miejsce do obserwowania industrialnej odsłony miasta oraz wodowań w Remontowej Shipbuilding.

4. Ulica Wiślna

Ulica Wiślna odchodzi od Swojskiej i biegnie nad Martwą Wisłą vis-a-vis Wyspy Ostrów i Stoczni Remontowej im. Józefa Piłsudskiego. Osobiście uwielbiam przejechać się tędy rowerem z widokiem na OGROMNE statki. Jeśli ktoś chciałby sobie zrobić zdjęcie z takim kolosem, tutaj jest możliwość.

5. Zielony Trójkąt

Nazwa “Zielony Trójkąt” mogła się wziąć od ułożenia domów, między którymi było sporo zieleni. Owe domy (nie wszystkie) stoją do dzisiaj, stanowiąc urokliwy zakątek między wysokimi blokami.

6. Stadion

Stadion w Letnicy stanowi atrakcje nie tylko dzielnicy, Gdańska, ale całego kraju. Uważany za jeden z ładniejszych w Europie stadion piłkarski, obłożony jest płytkami w sześciu odcieniach bursztynu. Czy to z bliska czy z daleka prezentuje się FANTASTYCZNIE.

Stadion można zwiedzać, a więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

7. Ulica Starowiślna (stara zabudowa Letnicy)

Ostatnim miejscem, które polecam odwiedzić jest ulica Starowiejska. Właśnie tutaj poczujecie klimat Letnicy. Sam gdy spaceruje po Starowiejskiej czuje się jak w zamkniętym małym świecie. Urocza zabudowa, zieleń, spokój. Warto to miejsce odkryć.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Mam nadzieję, że zaspokoiłem Wasze oczekiwania względem ciekawych miejsc w dzielnicy Młyniska i Letnica. Myślę, że możecie odwiedzić któreś z wymienionych miejsc.

W kolejny czwartek, opiszę Wam rekomendowaną przeze mnie trasę zwiedzania przez Młyniska i Letnicę.

Dołącz do społeczności bloga na FACEBOOK’u, klikając TUTAJ i na Instagrama, klikając TUTAJ i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa