Elegancki, nowy, jesienny, ładny Gdańsk – miejskie inspiracje #108

E

Cześć Przyjaciele!

Zapraszam na przegląd siedmiu zdjęć z Gdańska! To 7 pięknych miejsc lub widoków, 7 przemyśleń, 7 ciekawostek.

To 7 razy Gdańsk!

“Miejskie inspiracje”, zwane wcześniej “przemyślenia i refleksje”, są najdłuższą serią na moim blogu. Właśnie od tego się zaczęło – od pokazywania różnych ciekawych, ładnych i interesujących miejsc w Gdańsku.

Poniżej kilka innych postów z tej serii:

W niniejszej, STO ÓSMEJ odsłonie “Miejskich inspiracji” dzielę się z Wami zdjęciami, które zrobiłem październiku tego roku. Kilka odsłon miasta, sporo jesiennego klimatu, mało znane zaułki oraz miejskie nowości, czyli zmieniający się wciąż Gdańsk.

Zapraszam serdecznie do lektury!


1. Elegancja Nowego Portu

Eleganckie kamienice kojarzą się najczęściej z centrum miasta bądź bogatą, willową dzielnicą, gdzie metr kwadratowy nieruchomości kosztuje sporo powyżej średniej. Tymczasem urok i bogactwo detali znajdziemy przy ulicy Rybołowców w Nowym Porcie – dzielnicy kojarzonej z zacofaniem i biedą. Potrzebujemy przyklejać łatki określające dany fragment miasta. Tak jest prościej. Jednocześnie warto zdawać sobie sprawę z tego, iż na daną dzielnicę składają się różnorakie miejsca – brzydkie i ładne, eleganckie i mało estetyczne. Kamienice na zdjęciu pozwalają mówić o Nowym Porcie jako dzielnicy ładnej, eleganckiej zabudowy.

2. Nowa atrakcja miasta

W centrum miasta, vis-a-vis Bramy Wyżynnej, tuż obok centrum handlowego “Forum Gdańsk”, pojawiła się nowa atrakcja. Otóż w nowo otwartym Kunszcie Wodnym, można zobaczyć wielką makietę Historycznego Śródmieścia. Makieta jest rzeczywiście DUŻA i robi wrażenie. Miejsce świetne dla tych, którzy dopiero poznają miasto i chcieliby się rozeznać w jego topografii. Dodatkowo, na ekranach umieszczonych na krańcach makiety, przeczytacie o zabytkach, historii oraz innych ciekawostkach związanych z Gdańskiej. Bilet wstępu kosztuje 12 zł (6 zł ulgowy), a mieszkańcy Gdańska raz w roku mogą obejrzeć nową atrakcję pokazując aktywną kartę mieszkańca.

3. Zwodzony Most Stągiewny

Most Stągiewny został zbudowany w XVI wieku po przekopaniu Nowej Motławy. Od początku swojego istnienia był mostem zwodzonym, co można zobaczyć na wielu litografiach, planach, grafikach czy rycinach. W latach 70-tych XX wieku most przebudowano na stały, ograniczając żeglugę na dalszym odcinku Nowej Motławy. Całkiem niedawno Most Stągiewny został przebudowany i odtąd jest mostem zwodzonym! Inwestycja została zrealizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego między Konsorcjum Immobel & Multibud a miastem Gdańsk. Z jednej strony może to trochę utrudniać spacerowanie po mieście, z drugiej most nie jest podnoszony nazbyt często, a jakby nie było stanowi nie lada atrakcję.

4. Cudowna jesień <3

Mijający tydzień nie rozpieszcza nas pogodą. Od środy jest mokro, wietrznie, smutno i buro. Jednakże jeszcze we wtorek świeciło słońce, a ja korzystając z wolnej godzinki, udałem się od Parku Oruńskiego. Znam to miejsce można rzec “na wylot”, a jednak park w jesiennej odsłonie TOTALNIE mnie zauroczył. Urokliwy krajobraz nad drugim stawem niech będzie zachętą do tego, byście i Wy odwiedzili to miejsce. Oby tylko jeszcze zaświeciło słońce.

5. To miejsce trzeba odwiedzić jesienią!

Innym miejscem, które warto odwiedzić jesienią, jest Kanał Raduni na odcinku od Wałów Jagiellońskich do ul. Łagiewniki. Najczęściej fotografowana jest ściana Domu Opatów Pelplińskich, która jesienią prezentuje się wyjątkowo. Dalej również jest pięknie! Warto zrobić sobie taki spacer i nacieszyć oczy jesiennymi barwami połączonymi z wspaniałymi zabytkami.

6. Obok przechodzą tysiące osób – ilu z nich zna to miejsce?

Ulicę Rajską każdego dnia przemierzają tysiące osób. Jeszcze większy tłum jest tutaj w czasie Jarmarku Św. Dominika. Jak to mamy w zwyczaju, gdzieś się spieszymy, mkniemy naprzód, zapominając o tym co wokół nas. Tymczasem idąc w stronę Głównego Miasta (Hali Targowej) nieco przed Kościołem Św. Katarzyny ma miejsce taki oto wodny zaułek. To oczywiście Kanał Raduni, opływający z obu stron wyspę “Tarcza”. Mega urokliwy widok! Jak wiele osób idących Rajską, dojrzało to miejsce?

7. Ależ ładnie!

Kiedyś było jakoś lepiej. Może to głupie co piszę, przecież obecnie w wielu kwestiach czasy mamy lepsze niż np. 107 lat temu. W wielu kwestiach tak, ale jeśli chodzi o architekturę, niekoniecznie. Na zdjęciu poniżej, w głębi, widać wieżę Kościoła Św. Katarzyny. Najważniejsza świątynia Starego Miasta i jedna z najstarszych w mieście. Masywna gotycka wieża zwieńczona jest nadającym jej lekkości hełmem autorstwa Jacoba van den Blocke. Na pierwszym planie dach, wieżyczki i zdobienia Dworca Kolejowego, zbudowanego kilka stuleci później. Jednakże, mimo tej różnicy wieku, architektura tych budynków nie gryzie się, a widok jest subtelny, piękny i monumentalny jednocześnie. W dzisiejszych czasach BARDZO rzadko udaje się coś takiego osiągnąć.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu, obejrzenie zdjęć i lekturę opisów. Mam nadzieję, że zdjęcia się Wam spodobały, a przemyślenia dały… do myślenia 😉

Jak zawsze zachęcam do lajkowania strony na Facebook’u oraz obserwowania profilu na Instagramie.

A poniżej możecie mnie wesprzeć stawiając symboliczną kawkę. 🙂 Bardzo dziękuję! 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa