Cześć Przyjaciele!
Gdańsk kryje OGROM ciekawostek i mało znanych faktów, o których pragnę Wam opowiadać. Na przestrzeni kilkunastu lat świadomej podróży przez swoje miasto, przekonałem się o jednym – to miasto zaskakuje na każdym kroku.
Z tego względu rozpoczynamy nowy cykl artykułów pt. “Ciekawostki gdańskich dzielnic”! Owszem, nie odkryje w ten sposób nawet w 1% tego co kryje stolica Pomorza, jak jest intrygująca i pociągająca, jak wiele ciekawych postaci zrodziła i jak często musiała sobie radzić z przeciwnościami losu.
Mam jednocześnie przekonanie, iż jeśli dokończę ten cykl, będziemy mieli zbiór kilkuset wspaniałych i wartych poznania ciekawostek na temat Gdańska.
W ramach każdego wpisu, wypiszę siedem ciekawostek odnoszących się do konkretnej dzielnicy miasta. W przypadku, gdy trudno będzie mi znaleźć siedem ciekawostek, połączę dwie sąsiadujące ze sobą dzielnice.
To DZESIĄTY wpis z tej serii. Pozostałe macie niżej:
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – WRZESZCZ – Gdzie bywał król Polski?, jeden z pierwszych takich parków!, wrzeszczański modernizm :O
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – WYSPA SOBIESZEWSKA – Jak natura i człowiek stworzyły wyspę?, zjawiskowa fauna, wyjątkowy prom :O
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – OLIWA – zabytek ukryty w dolinie, mało znany ogród, najwyższy w północnej Polsce!
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – BRZEŹNO – przedwojenne molo, tramwaj z widokiem na plażę, fortyfikacje
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – NOWY PORT – prom, którego nie ma, Teatr Muzyczny w Nowym Porcie?, pamiątka po latarni morskiej
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – CHEŁM – tajemnicze nekropolie, ulica Długa i widok na morze!
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – ORUNIA – warzywniak, który przenosi w czasie i ślady po linii tramwajowej
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – STOGI – tańce nad jeziorem, najszersza plaża i dlaczego Stogi to wyjątkowe miejsce?
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – Górki Zachodnie – tramwaj wodny, którego nie ma, ukryte jezioro i plaża nad rzeką
Na niektórych z Was, szczególnie mieszkańców i osób trochę głębiej interesujących się miastem, nie zrobię wielkiego wrażenia. Mam jednak wrażenie, iż wiele osób może na nowo odkryć Gdańsk. Choćby dlatego warto.
Zapraszam do lektury! Oto 7 ciekawostek pokazujących w innym świetle Siedlce 🙂
1. Ulica Kościelna bez kościoła
Nazwy ulic są świadkiem historii i tak też jest w przypadku ulicy Kościelnej na Siedlcach. Obecnie przy owej uliczce nie stoi żadna świątynia, skąd zatem jej nazwa?
Ulica zyskała nazwę (Kirchenweg) ze względu na zbudowany w latach 1900-1901 Kościół Zbawiciela. Kościół został zniszczony w 1945 roku i rozebrany w latach 50-tych. W jego miejscu wybudowano torowisko tramwajowe.
Została więc nazwa ulicy – Kościelna – jednakże obecnie żadnej świątyni tutaj nie zobaczymy.
2. Dzielnica winnic
Siedlce ciągną się wzdłuż doliny, którą biegnie ulica Kartuska. Na północ i południe od niej mamy wzniesienia, przecięte mniejszymi i większymi wąwozami. Nie brakuje tutaj wzgórz, na których od dawna zakładano winnice. W tym przypadku również z pomocą przychodzą dawne nazwy ulic – ulica Zakopiańska to dawna Weinbergstraße, Winnicka nazywała się Weinberggang. Całkiem niedawno, bo w zeszłym roku, Siedlce doczekały się swojemu muralu. Jednym z symboli dzielnicy, które przedstawiono na muralu, są właśnie winnice.
3. Najstarszy budynek na Siedlcach
Najstarszy budynek na Siedlcach pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku i stoi przy ulicy Kartuskiej (choć kwestia lokalizacji i tego przy której Kartuskiej stoi ów budynek omawiana jest szerzej w punkcie numer pięć). Obecnie mocno zaniedbany i przez lata przerabiany, prawdopodobnie należał niegdyś do rodziny Schopenhauerów.
4. Oryginał czy odbudowa?
Na zdjęciu poniżej widzicie jeden z budynków Zespołu Młyna Emaus i fragmencik kolejnego (niestety akurat takie zdjęcie posiadam), o którym mowa w niniejszym punkcie. To Dom Młynarza, który mimo swego zabytkowego wyglądu, w zasadzie jest nowym budynkiem. Otóż właściciel był przekonany, że może ów zabytek rozebrać i postawić od nowa. Dom Młynarza zrównano z ziemią i kilka lat później odbudowano. Zapewne nie wszyscy zdają sobie sprawę, że taka sytuacja miała miejsce, a jednak.
5. Skrzyżowanie Kartuskiej z… Kartuską
Wiecie, że na Siedlcach ulica Kartuska krzyżuje się z… Kartuską? Bowiem przed wojną ulica Kartuska miała inny przebieg, aniżeli obecnie. Na wysokości przystanku tramwajowego “Zakopiańska” brała ona ostry zakręt w prawo, a następnie w lewo. Na zdjęciu poniżej widać pierzeję przy starej Kartuskiej. Po wojnie rozebrano kościół, a ulicę poprowadzono na wprost. Nie zmieniono jednak nazwy owej starej części ulicy, zatem Kartuska krzyżuje się z Kartuską. 😉
6. Ależ ciekawa zabudowa!
Zabudowa przy ulicy Ojcowskiej została wzniesiona w latach 1929-1930 wg. proj. Franza Tominskiego. Dwa szeregi domów (po 55 w każdym) długie na 250 metrów wiją się niczym wąż. Spacerując po Siedlcach lub Suchaninie warto tutaj zajrzeć. Co ciekawe (i ważne!) legendy o podwójnym “S”, które tworzą szeregi domów z lotu ptaka, są wyssane z palca. Gdańszczanie nazywali osiedle “D-Zug”, czyli pociąg ekspresowy.
Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.
7. Cmentarz Żołnierzy Francuskich
Na terenie Siedlec znajduje się założona w 1967 roku interesująca nekropolia. Cmentarz odwiedził sam prezydent Francji – Charles de Gaulle. Spoczywają tutaj jeńcy francuscy, zmarli w niewoli na terenie całej Polski oraz żołnierze francuscy, zmarli w trakcie oblężenia Gdańska w 1807 roku. Co ciekawe, to największa poza granicami Francji nekropolia żołnierzy Francuskich.
Kilka (ważnych) słów na koniec
Dziękuję Was serdecznie za wizytę na blogu i lekturę nowego artykułu. Liczę, że ciekawostki przedstawione powyżej choć kapkę zaspokoiły Wasze oczekiwania.
Przed nami kolejne dzielnice i więcej interesujących historii i faktów. Bo Gdańsk wciąż nie przestaje zaskakiwać!