7 nietypowych atrakcji i miejsc w Gdańsku

7

Cześć Przyjaciele!

Wybierając się do danego miasta zazwyczaj odwiedzamy najważniejsze miejsca – zabytki, place, plaże bądź muzea. To dość logiczne, iż pragniemy poznać te znane, słynne i często cudne obiekty/miejsca.

Kolejnym krokiem są miejsca mniej znane, ukryte, polecane przez mieszkańców. W zależności od miasta, mogą to być inne “smaczki”, jedno jest pewne, wszędzie takowe znajdziemy.

Osobiście staram się łączyć jedno z drugim, o czym możecie się przekonać na moim drugim blogu – MIEJSKI WOJAŻER – i tak samo chciałbym, aby traktowano Gdańsk.

W niniejszym artykule mam dla Was propozycje siedmiu nietypowych atrakcji Gdańska. W ten sposób poznacie alternatywną, jakże ciekawą odsłonę miasta.

Jeśli więc znacie już dobrze Gdańsk, a chcielibyście czegoś więcej, ten wpis jest dla Was. Z kolei jeśli po raz pierwszy wybieracie się do największego miasta nad Polskim morzem, ten wpis również jest dla Was. Oblegane atrakcje macie w przewodnikach, zaś te alternatywne tutaj.

Zapraszam serdecznie do lektury!


1. Klatki schodowe w wyższych blokach

Zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda miasto widziane z klatek schodowych bloków mieszkalnych? Na pozór zwykłe bloki oferują NIEZWYKŁE widoki. Często takowe spojrzenie na miasto potrafi zaskoczyć i ukazać je z innej perspektywy.

W Gdańsku polecam kilka miejsc, chociażby bloki przy ul. Szopy, blok przy Powstańców Warszawskich (blisko Kartuskiej), blok na Zaroślaku bądź bloki w Brzeźnie (ulica Gdańska) lub na Przymorzu (falowce) i Nowym Porcie (również falowiec).

Warto wypatrywać otwartych klatek schodowych 😉

Widok z falowca w Nowym Porcie

2. Zwiedzanie mniej znanych starych dzielnic

Gdańsk obfituje w stare i klimatyczne dzielnice o różnym charakterze. Zwiedzanie Głównego Miasta jest WSPANIAŁE, ale nie mniej ciekawe może być odkrywanie Nowego Portu, Dolnego Wrzeszcza bądź Oruni. Lubię używać takiego porównania, iż Główne i Stare Miasto to salon ładnej willi, zaś inne ciekawe dzielnice to kolejne, nie mniej ciekawe pokoje, piwnica, poddasze, które nie budzą tak dużego zainteresowania. Jeśli chcesz się poczuć jak odkrywca, jak ktoś, kto przeciera turystyczne szlaki, działaj.

3. Zbiorniki wodne

Woda, woda, woda… każde miasto ma związek z wodą. Miasta leżą nad rzekami, morzem, kanałami, jeziorami, jednakże to Gdańsk jest jednym z najbardziej “nawodnionych” miast w Polsce. Różnorodność akwenów również robi wrażenie, gdyż w granicach miasta mamy morze (Zatoka Gdańska), rzeki (Motława, Wisła), kanały (Radunia, Gniła Łacha), jeziora (Jasień, Ptasi Raj), potoki (Strzyża, Oliwski), fosy oraz wiele zbiorników retencyjnych i stawów. Jednym ze sposobów na alternatywne zwiedzanie mogą być chociażby różne zbiorniki wodne.

Ułóżcie sobie trasę, wypożyczcie rower i w drogę. Bije się w pierś, iż sam jeszcze nie zaplanowałem takowej trasy, ale tutaj polecam Wam bloga Ścieżki mojego świata, którego autor – Pan Marek – robi świetną robotę!

4. Naturalne punkty widokowe

Pozostając przy naturalnych zasobach Gdańska, tym razem skupimy się na morenowych wzgórzach. Gdańsk to mocno “górzyste” miasto i z tego względu znajdziemy tutaj MASĘ przeróżnych naturalnych punktów widokowych, a te również można wykorzystać w ramach zwiedzania miasta. Kilka takowych znajdziecie we Wrzeszczu na terenie Parku Jaśkowej Doliny (klik), kilka znajduje się w Oliwie (klik), kilka w Brętowie (klik) bądź na Siedlcach (klik). Przy każdej z dzielnic macie odnośnik do wpisu z projektu dzielnicowego, gdzie opisałem po siedem naturalnych punktów widokowych każdej z wymienionych dzielnic (i innych rzecz jasna).

5. Mniej znane muzea

Zwiedzając miasta zazwyczaj mamy w planie muzea. To one opowiadają historie miasta lub regionu, to tam możemy zobaczyć wspaniałe dzieła sztuki lub imponujące wystawy. Warto zwrócić uwagę również na mniej znane placówki. W Gdańsku takową jest np. “Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk” zlokalizowana tuż obok Zielonej Bramy przy Długim Targu 25/27. Muzeum niesie opowieść o tym krótkim, ale szalenie ciekawym czasie w historii miasta. Innym ciekawym muzeum jest Muzeum Kryminalistyki na Uniwersytecie Gdańskim bądź Galeria Starych Zabawek przy ul. Piwnej. Innymi ciekawymi miejscami są: oddziały Muzeum Archeologicznego – Błękitny Baranek i Piwnica Romańska lub oddział Muzeum Gdańska: Muzeum Zegarów Wieżowych.

6. Nabrzeża w okolicy portu

Skoro mowa o Gdańsku, mieście od początku swojego istnienia związanym z morzem, nie można zapomnieć o jego portowym charakterze. Zwiedzając centrum miasta na pewno zobaczycie Żuraw nad Motławą, jakże ikoniczny element starego portu. Aczkolwiek port już dawno przeniósł się bliżej Zatoki Gdańskiej, zatem chcąc podejrzeć jak funkcjonuje gdański port obecnie, konieczne jest wyjście poza ścisłe centrum miasta. A takim miejscem jest chociażby Nabrzeże Wisłoujście lub Nabrzeże Ziółkowskiego.

7. Ciekawe punkty widokowe

Zwyczajowo punkty widokowe znajdują się na wieżach kościołów, ratuszów, w najwyższych piętrach wieżowców lub specjalnie do tego przeznaczonych wieżach widokowych. Takie miejsca znajdziecie również w Gdańsku, ale nie tylko. Mamy bowiem punkt widokowy na dachu muzeum (ECS), na Żurawiu stoczniowym (żuraw M3), wieży ciśnień (Zbiornik Wody Kazimierz) bądź latarni morskiej.

Więcej punktów widokowych (znanych i mniej znanych) wstawiam Wam TUTAJ.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za lekturę nowego artykułu i wizytę na blogu. Liczę, że wpis okazał się ciekawy, a pomysły wcielicie w życie.

Pamiętajcie, że na stronie 7 zdjęć z Gdańska czeka na Was ponad 900 wpisów, a tam cały Gdańsk.

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapraszam Was serdecznie do obserwowania mnie na FB i IG, gdzie regularnie wrzucam zdjęcia oraz dzielę się przemyśleniami na temat Gdańska.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa