7 ulic w Gdańsku z dużym potencjałem!

7
Cześć Przyjaciele!

Mamy w mieście już przebudowane ulice, nabrzeża czy parki, które robią za świetny przykład tego jak pięknie może wyglądać i służyć przestrzeń publiczna. Opisałem kilka takich miejsc TUTAJ (klik), więc jeśli nie mieliście okazji – zaglądajcie!

Dzisiaj wypisałem dla Was siedem ulic w Gdańsku, które obecnie estetyką ani urodą nie powalają (mam na myśli nawierzchnie, małą architekturę, zieleń), ale mają duży potencjał być świetnymi przestrzeniami.

Zapraszam do listy siedmiu ulic w Gdańsku z potencjałem!

1. Ulica Biskupia

W mojej ocenie już teraz skrywa w sobie coś magicznego, szczególnie kiedy spaceruje tędy po zmroku i widzę za kamienicami wieże Bazyliki Mariackiej. Nie bez kozery znalazła się już w pierwszej odsłonie (klik) z serii wpisów o ciekawych Gdańskich ulicach.

Jednak, nie ma co ukrywać, ulica Biskupia jest zwyczajnie zaniedbana. Gdyby doprowadzić ją do ładu, wyremontować chodniki, posadzić małe drzewka, odremontować kamienice, pozwolić na plombowanie pustych działek, dopasować ciekawą małą architekturę, wówczas mielibyśmy piękną uliczkę.

Liczę, że remont w ramach Rewitalizacji Biskupiej Górki i Chełmu zrobi robotę!

2. Ulica Długie Ogrody

Ulica mająca bardzo duży potencjał, o czym pisałem już TUTAJ (klik). Aby spacer po mieście był ciekawy, jedna przestrzeń musi być jakoś połączona z kolejną. Zatem idąc daną ulicą, powinniśmy zostać zachęceni by pójść dalej. Za ulicą Stągiewną i mostem o tej samej nazwie, mamy Długie Ogrody. Odkąd spaceruje po mieście, turyści najczęściej skręcają w lewo na Szafarnie, ponieważ nie mają widocznego powodu iść prosto. Jestem przekonany, że jeśli Długie Ogrody zostaną przebudowane podobnie do ul. Łąkowej z aleją po środku, nie zabraknie chętnych, którzy zechcą się nią przejść.

3. Ulica Grodzka

Ulica zasługująca na więcej uwagi, z uroczą starą zabudową. Położenie nieco na “zapleczu” nabrzeża Motławy sprawia, iż nigdy nie trafią tutaj tłumy, lecz to uważam za atut. Remont przede wszystkim nawierzchni zmieniłby estetycznie ulicę, jeśli do tego dodalibyśmy trochę zieleni i małej architektury, byłoby pięknie.

4. Ulica Rajska

Potencjał ulicy Rajskiej pokazał przebudowany fragment chodnika na wysokości nowego gmachu “Apartamenty Rajska 8”. Teraz wyobraźcie sobie taki chodnik na całej długości, plus nowa nawierzchnia jezdni. W moim odczuciu Rajska jest jedną z tych ulic, w których drzemie największy potencjał.

5. Ulica Garncarska i Elżbietańska

Ciąg obu ulic przewidziany jest do remontu w najbliższym czasie, z czego się mocno cieszę. Przy Garncarskiej działa kilka lokali gastronomicznych, poza tym obie są ciekawym łącznikiem okolic Dworca z Targiem Drzewnym. Zmiana nawierzchni, uporządkowanie parkowania niewątpliwie sprawi, iż cała przestrzeń wiele zyska.

6. Ulica Kołodziejska

Między wyremontowanymi Tkacką, Piwną i Św. Ducha, Kołodziejska prezentuje się marnie. A jest jedną z tych ulic, gdzie spotkamy największą ilość ludzi, również nocą. Myślę, że gdyby wyremontować ową ulicę i zrobić tam deptak z miejscami do siedzenia, Kołodziejska byłaby żywą i piękną ulicą.

7. Ulica Osiek

Spokojna uliczka z alejką po środku, będącą śladem po odnodze Kanału Raduni. Jedna z tych, przy której przetrwała dawna zabudowa. Wyremontowana nawierzchnia jak i mała architektura dodałaby tutaj uroku, ale również sprawiła, iż zyskałyby budynki stojące obok.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Jedną z rzeczy, które uwielbiam w miastach, są ciągłe zmiany. Myślę oczywiście o tych zmianach, które wprowadzają ład, estetykę i piękno. Ulice które wypisałem mają duży potencjał i wierze, że będę mógł opisać Wam jak się zmieniły już niedługo.

Zachęcam do polubienia fanpage -> 7 zdjęć z Gdańska (klik) na FB oraz dalszego zaglądania na bloga.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć! 

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa