7 mało znanych i rzadko odwiedzanych części Gdańska

7

Cześć Przyjaciele!

Dzisiaj zapraszam na przegląd miejsc/części Gdańska, którym zdaje się przeciętny mieszkaniec nie poświęca wiele uwagi.

Postaram się pokazać, że to błąd i warto jest się tym miejscom przyjrzeć.

Są to części Gdańska z jednej strony położone poza uczęszczanymi szlakami, zaś z drugiej, mijane przez nas bardzo często np tramwajem, jednak bez należytego zaciekawienia.

Zapraszam na przegląd siedmiu mało znanych i rzadko odwiedzanych części Gdańska!

1. Płonia

Płonia dzieli się na Małą i Wielką i jest częścią dzielnicy Rudniki. To rzadko odwiedzana część miasta, no bo z jednej strony mamy tutaj Rafinerię i Oczyszczalnie Ścieków, co średnio zachęca do odwiedzin, do tego dość peryferyjne położenie. Skutek jest taki, że okolice podziwiamy zazwyczaj tylko zza okien autobusu 186. Jednak, jadąc np rowerem na Wyspę Sobieszewską, warto odbić na ul. Zagroble i dojechać nad kanał. Na przeciwległej stronie mamy Górki Zachodnie – Stocznie Wisła i Jachtklub Morski, z nabrzeża można również zobaczyć dwie Wisły – Martwą i Śmiałą.

2. Zabornia

Zabornia wciśnięta między Cmentarz Łostowicki, trasę W-Z, Jasień i Morenę jest bardzo ciekawą częścią miasta. Osiedle należy po części do dzielnic Jasień oraz Ujeścisko-Łostowice. Tutaj, w przeciwieństwie do Płoni, każdego dnia przejeżdża mnóstwo osób, ale na tym poprzestają. A fajnych miejsc jest tutaj bez liku, mógłbym zrobić osobny wpis o Zaborni, no bo mamy – zbiornik retencyjny przy Cedrowej, który był finałowym miejscem TEJ miejskiej podróży, zbiornik retencyjny “Łabędzia” z ładnym krajobrazem, ROD “Morena” o których napisałem TUTAJ oraz ciekawe widokowo ulice Św. Huberta i Matecznikowa, które były częścią TEJ miejskiej podróży.

3. Aniołki

Aniołki to administracyjnie wydzielona dzielnica Gdańska, położona między Śródmieściem a Wrzeszczem. Usytuowanie między mocno uczęszczanymi dzielnicami sprawia, iż przez Aniołki się raczej… przejeżdża. Nie zwracając uwagi na piękno dzielnicy. A mamy tutaj założoną w XVIII wieku Wielką Aleję Lipową, uliczki wysadzone dorodnymi drzewami i zabudowane pięknymi starymi domami, Wronią Górę i Górę Suchańską z ciekawymi krajobrazami bądź dwa parki – Zielony i Steffensa.

4. Gęsia Karczma

Część dzielnicy Rudniki, położona nad Opływem Motławy i Martwą Wisłą. Ze względu na położenie i przemysłowy charakter, rzadko odwiedzana przez kogoś z zewnątrz. A dlaczego warto? Niech te dwa zdjęcia Was zachęcą 🙂 Z kolei TUTAJ macie “miejską podróż”, w trakcie której odkrywaliśmy uroki tej części miasta.

5. Przegalina

Południowo-wschodnia część Wyspy Sobieszewskiej, sam koniec Gdańska. Względy położenia i oddalenia od centrum miasta (około 1 h jazdy spod Dworca Głównego autobusem) powodują, iż niewiele osób się tutaj wybiera. Nawet w sezonie, kiedy na wyspę zjeżdżają letnicy, okupują oni raczej plaże, zaś Przegalina zostaje spokojna. Warto się tam wybrać ze względu na ów spokój właśnie, dzikie tereny nad Przekopem Wisły, zabytkową Śluzę Wodną, biegnącą nad Martwą Wisłą ul. Przegalińską lub drewniane budownictwo.

Jeśli chcecie przebyć ze mną ten rejon miasta, zajrzyjcie TUTAJ. To relacja z miejskiej podróży z Martą i Michałem, którą odbyliśmy we wrześniu 2019 roku.

6. Krakowiec

Krakowiec jest częścią dzielnicy Krakowiec-Górki Zachodnie. Położony między Stogami a Górkami Zachodnimi właśnie. Patrząc na wikimapię, jest to część Gdańska sięgająca na południu Martwej Wisły i na północy Zatoki Gdańskiej. Raczej dość rzadko się mówi – “pojedźmy na plażę na Krakowiec!”. Może warto?

7. Młyniska

Wydzielona dzielnica Gdańska, jedna z tych, przez które każdego dnia przejeżdża wiele osób, jednak mało kto myśli o niej jako o miejscu atrakcyjnym. A warto chociażby zajść na ul. Zielony Trójkąt i dowiedzieć się dlaczego właśnie tak się nazywa, stanąć na moście prowadzącym na Wyspę Ostrów lub odkryć, np w czasie dnia otwartego stoczni, Wyspę Ostrów. Ciekawy klimat, zupełnie inne widoki.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za wizytę na blogu i lekture tego co dla Was na dzisiaj przygotowałem.

Może macie jakieś inne propozycje rzadko odwiedzanych miejsc, które są ciekawe? Proszę, piszcie w komentarzu.

Jeszcze jedna sprawa! Jeśli doceniasz moją pracę, wejdź TUTAJ i zostaw lajka. Na fanpage’u znajdziesz zdjęcia Gdańska, opisy miejsc, filmiki, linki do nowych wpisów na blogu.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa