Wzgórza i widoki w Gdańsku – 12 pięknych krajobrazów

W

Cześć Przyjaciele!

Wysoczyzna Gdańska, czyli morenowe wzgórza, tworzące malownicze doliny z potokami, przepięknie zalesione, są domeną zachodniej części miasta.

Gdańsk to miasto, które w jego granicach oferuje wspaniałe szlaki piesze. Nie raz i nie dwa, po drodze można wypatrzeć ciekawe krajobrazy.

Niektóre z nich są znane i odkryte przez wiele osób, inne mogę być dla Was nowe.

Takich miejsc z widokami jest w Gdańsku MASA. W projekcie dzielnicowym już pokazałem blisko 40 takowych.

W niniejszym artykule, znajdziecie 12 miejsc z widokami z gdańskich wzgórz. Dla pomocy, zamieszczam mapkę, abyście mogli sami tam trafić. Mapkę możecie oddalać i przybliżać, wówczas znajdziecie zaznaczone wzgórza.

Oto wzgórza i widoki w Gdańsku – 12 przepięknych krajobrazów!

1. Góra Studencka

Najwyższy punkt Gdańska pokazałem już Wam w ramach “miejskiej podróży” po Osowej oraz podsumowując 2020 rok.

Jednak w takim zestawieniu warto o tym miejscu przypomnieć. Miejsce w północno-zachodniej części miasta w dzielnicy Osowa, najwyżej położony punkt miasta. Krajobraz jest kapitalnie piękny, jeden z moich ulubionych.

2. Wzgórze Cieniawa

Wzgórze Cieniawa znajduje się w obrębie dzielnicy Brętowo, ponad ulicą Słowackiego i działkami “Leśny Stok”. Odkryłem to miejsce w ramach jesiennej wyprawy do Brętowa.

Wspaniały, wciąż niezabudowany teren plus widoczna daleko Morena są świetnym prezentem dla poszukujących tego miejsca.

3. Wzgórze Luizy

Wzgórze Luizy znajduje się ponad ulicą Niepołomicką w dzielnicy Łostowice. W ramach programu “spojrzenie na Gdańsk” odsłonięto ładny widoczek w kierunku południowo-zachodnim.

Poniższe zdjęcie znajdziecie również w TYM artykule, gdzie opisuje to miejsce.

Jednocześnie ze smutkiem muszę napisać, że takiego widoku już nie ma. Otóż poniżej barierki zbudowano domy. Wielka szkoda, że miasto w żaden sposób nie uchroniło osi widokowej. Tym bardziej, że kilka lat temu było specjalne otwarcie, zaproszeni mieszkańcy, oprawa artystyczna. A zostało z tego… zobaczcie sami.

4. Wzgórze obok byłej żwirowni

Wzgórze znajdujące się między dworami trzecim i czwartym przy Polankach, w okolicy dawnej żwirowni. Byłem w tym miejscu dawno temu, kiedy również z kompanem wyprawy weszliśmy na “dach Oliwskiego lasu”.

Jak widać niżej, mamy jak na dłoni Zaspę i Przymorze, dalej falochron na Westerplatte i morze.

5. Wzgórze nad ulicą Legnicką

Na końcu ulicy Legnickiej, po lewej stronie, znalazłem pewnego razu ścieżkę prowadzącą na wzgórze. Nie jest to w żaden sposób przygotowane do zwiedzania miejsce, więc niełatwo tam trafić. Jednakże uważam, że warto je pokazać, gdyż widok jest zacny.

Więcej zobaczycie TUTAJ.

6. Wzgórze przy zbiorniku wody “Stara Orunia”

Wzgórze znajduje się na południe od Parku Oruńskiego i najlepiej właśnie z parku się tutaj dostać. Można również od strony ulicy Kampinoskiej. Miejsce jest ładnie urządzone i przygotowane na wizyty gości, zatem wygodnie i bez kłopotów obejrzycie krajobraz głównie Oruni, ale również dalej centrum miasta.

7. Wzgórze przy Lunecie Cafarellego

W granicach Biskupiej Górki, tuż obok Chełmu, wzgórze blisko ulic Lubuskiej i Pohulanka (od tej strony można dojść). Widok jest ciekawy. Mamy krajobraz Siedlec, ale również centrum miasta, w tym najbardziej znanych budynków.

8. Wzgórze na Niedźwiedniku

Dokładniej chodzi o adres Góralska 39 i plac zabaw z NIESAMOWITYM widokiem! Jak widać niżej, możecie zobaczyć wiatę PKM Niedźwiednik, zbiornik retencyjny “Srebrzysko”, bloki przy ul. Róży Ostrowskiej, “Quatro Towers”, elektrociepłownie. Wszystko ujęte w zielone wzgórza i morze.

9. Wzgórze na Świętym Wojciechu

Wzgórze ponad Kościołem Św. Wojciecha, obok ROD “Przyszłość”. Mało kto myśli o tym miejscu, jako o punkcie widokowym, ale warto, gdyż jak widać niżej, macie duuuuuużo natury, a dalej w tle miasto.

10. Wzgórze przy osiedlu Vivaldiego

Niepozorne miejsce pośród wciąż budujących się osiedli, jednak warte odwiedzenia ze względu na krajobraz. Poniżej spojrzenie w kierunku Rafinerii, a więcej zdjęć znajdziecie we wpisie, który wkładam TUTAJ.

11. Wzgórze na Biskupiej Górce

Wszyscy walą na Górę Gradową, co mnie cieszy, gdyż rozpościera się stamtąd przepiękna panorama miasta. Jednak jednak inne, mniej znane miejsce w zachodniej części Historycznego Śródmieścia – Biskupia Górka.

Poniżej widok spod byłego Schroniska Młodzieżowego. Robi wrażenie, prawda?

12. Wzgórze Bycze

Bycze Wzgórze jest znane wielu z Was. Pokazywałem je nie raz, chociażby w ramach projektu dzielnicowego, kiedy pisałem o punktach widokowych w Brętowie. Wzgórze ma mega ciekawe otoczenie – w dole żyjące i głośne ulice, wspinająca się na wzgórza zabudowa blokowa na tle lasu, z drugiej strony widok na Wrzeszcz. Warto się wybrać.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Myślę, że mógłbym takich wzgórz i miejsc z ciekawym krajobrazem zebrać w Gdańsku nawet setkę. Myślałem kiedyś nad tym, by zrobić taki jeden KONKRETNY artykuł o tego typu miejscach. Kto wie? 😉

Mam nadzieję, że miejsca, widoki i zdjęcia się Wam podobały. Jeśli tak, zostańcie na dłużej na blogu, zostawcie niżej jakiś ślad na facebook’u oraz instagramie -> o TUTAJ.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa