Zabornia – 7 pięknych i mało znanych miejsc (projekt dzielnicowy)

Z

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską i Oliwę. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Dziesiątą dzielnicą jest Zabornia!

W niniejszym wpisie, pokażę Wam 7 interesujących i pięknych miejsc oraz mało znanych większości mieszkańców miejsc, które warto zobaczyć w Zaborni.

Lokalizacja miejsc na mapie Gdańska


1. Zbiornik Retencyjny “Cedrowa”

Jeden z ładniejszych zbiorników retencyjnych w Gdańsku. Uroczo położony obok ogródków działkowych “Odnowa” i ulicy Cedrowej. Teren nad zbiornikiem jest urządzony, jest gdzie usiąść, by złapać piękno tego miejsca. Jedna z moich miejskich podróży przebiegała właśnie przy tym zbiorniku – przeczytacie o tym TUTAJ.

2. Zbiornik Retencyjny “Łabędzia”

Drugi ze zbiorników retencyjnych na Zaborni położony jest w uroczym otoczeniu. Położone na górkach działki, stanowią śliczne tło dla tafli wody. Zbiornik leży nieco na uboczu, zatem kiedy tutaj traficie, macie niemal pewne pobyć chwilę samemu.

3. Zbiornik Retencyjny “Myśliwska”

Skoro trzymamy się zbiorników retencyjnych, kolejnym jest ten przy ulicy Myśliwskiej. W moim odczuciu nie tak ładnie położony, przez co z mniej ciekawymi widokami, aniżeli poprzednie, natomiast również warto o nim pamiętać.

4. Widok z ogródków działkowych “Orlik”

W ramach miejskiej podróży, którą opisałem dokładniej TUTAJ, odkryłem nowy dla mnie widok na miasto. Wszedłem bowiem na teren ogródków działkowych “Orlik”, skąd rozpościera się krajobraz aż po centrum miasta.

5. Widok z ogródków działkowych “Morena”

Ogródki działkowe “Morena” leżą na wzgórzu ponad ulicami Myśliwską i Wiewiórczą. Pewnego pięknego dnia było mi dane wjechać rowerem na teren działek i obejrzeć świetne widoki na Suchanino oraz Piecki-Migowo. Opisałem tę wyprawę na blogu – o TUTAJ.

6. Widok z ul. Św. Huberta

Niepozorna uliczka Św. Huberta na Zaborni jest położona w tak dobrym miejscu, iż widać stąd bardzo wiele. Przede wszystkim w dole ul. Pagórkową, osiedle Słoneczna Morena, osiedla przy ul. Myśliwskiej. Sprawdźcie sami.

7. Widok z Al. Adamowicza

Stosunkowo nowa ulica – Al. Pawła Adamowicza – została poprowadzona między Zabornią i Jasieniem. Trzeba przyznać, że prócz walorów komunikacyjnych, ma ona walor krajobrazowy. Widok jest stąd świetny! Na pierwszym planie ogródki działkowe, dalej Suchanino i Piecki-Migowo.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Poznając te miejsca, zobaczycie jaka jest Zabornia. A jest bardzo ciekawą częścią miasta.

Już w kolejny czwartek opiszę Wam trasę zwiedzania Zaborni.

Dołącz do społeczności bloga, klikając poniżej “lubię to” i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa