7 zaskakujących miejsc w Gdańsku do zobaczenia w październiku (bądź każdym innym miesiącu)

7

Cześć Przyjaciele!

“Miejski świr” to osoba, która interesuje się miastem bardziej, niż przeciętnie. Czyta, spaceruje, fotografuje, fascynuje się, uczy historii, słucha wykładów, zna miasto bardzo dobrze i jednocześnie wciąż odkrywa coś nowego.

Jestem “miejskim świrem”. Od 12 lat. Właśnie w 2009 roku zacząłem swoją przygodę ze świadomym poznawaniem Gdańska.

12 lat! Dziesiątki tysięcy zdjęć. Setki miejsc i spacerów. Wciąż ewoluujące podejście do miasta. Głębsza i wnikliwsza wiedza.

A mimo tego, cały czas odkrywam nowe miejsca i widoki.

Wy również możecie! Z racji tego, zapraszam Was na serię artykułów, w których pokażę zaskakujące, niebanalne miejsca w Gdańsku.

Pierwsze trzy takie artykuły, opublikowałem w maju, lipcu i wrześniu. Znajdziecie je TUTAJTUTAJ i TUTAJ

W niniejszym artykule przykładowe ciekawe i niebanalne miejsca w Gdańsku do odwiedzenia w październiku (jak i każdym innym miesiącu)

1. Bursztynowe Jeziorko

To pomysł na konkretne miejsce na Wyspie Portowej – niewielkie jeziorko zwane bursztynowym – jak i pomysł na wędrówkę ze Stogów na Górki Zachodnie. Jeziorko ma około 4 ha powierzchni, ukryte jest w lesie, zatem niełatwo jest się tam dostać. Ale jeśli już się dostaniecie, zaznacie super spokojnego, odosobnionego miejsca. Niby w mieście, a totalnie poza nim.

2. Osiedle Moje Marzenie

Zdaje się, że tego typu miejsca nie są ciekawe, ale nie w Gdańsku. Choćby przez ukształtowanie terenu lub zbiorniki retencyjne oraz tereny zielone. Na zdjęciu widok z pętli autobusowej “Kampinoska” na Ujeścisko i widoczną górkę “Wonneberg”.

3. Źródlana Góra

Wydma o nazwie Źródlanej Góry znajduje się na Górkach Zachodnich tuż obok pętli autobusowej linii autobusowej 111. Służy jako świetny punkt widokowy na Martwą Wisłę (na zdjęciu), Wisłę Śmiałą, Jezioro Ptasi Raj i Zatokę Gdańską. Świetne miejsce na wypad.

Góra Źródlana
Widok ze Źródlanej Góry w stronę Martwej Wisły

4. Potok Strzyża

Na zdjęciu niewiele widać, ale to Strzyża na terenie Brętowa. Dzika, skryta, piękna. Niewątpliwie nie dla każdego, natomiast jeśli chcecie odkryć ukryte miejsce, które może zaskoczyć, warto to zrobić.

Przeszedłem od ujścia do źródeł Strzyży. Odcinek Brętowski opisałem TUTAJ.

5. Zbiornik “Kwietna”

Przepiękna Dolina Potoku Oliwskiego zachęca do spacerów. Zbiornik wodny na zdjęciu leży między Stawem Młyńskim tuż obok Pachołka a Instytutem Budownictwa Wodnego PAN. Przy jesiennych barwach jest ślicznie.

6. Park Jaśkowej Doliny

Górny Wrzeszcz mógłbym odkrywać zawsze. Ponad stuletnie kamienice i wille, punkty widokowe, polana, klimatyczne uliczki. Jesienią ulice Matejki, Sobótki lub Jaśkowa Dolina nabierają piękniejszych barw. Również Park Jaśkowej Doliny, zachęca do pełnego spokoju spaceru z widokami.

7. Fosa Dolnego Miasta z drugiej strony

A na koniec propozycja spaceru nad dawną fosą Dolnego Miasta, ale od strony Olszynki. Widok, który macie niżej, w jesiennych barwach, prezentuje się doskonale. Sprawdźcie.

Dodatkowo trzymajcie mapkę, byście wiedzieli jak gdzie dotrzeć 😉

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za uwagę i lekturę kolejnego artykułu. Napiszcie mi, jakie miejsca udało się Wam zobaczyć.

Mieszkamy w takim mieście, że nie trzeba jechać na wakacje, by móc poczuć ten klimat. Z drugiej strony to również masa mało znanych i nietuzinkowych miejsc, o których zawsze piszę.

Zapraszam do śledzenia mojej stronki 7 zdjęć z Gdańska na FB.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa