Inwestycje, które zmieniły krajobraz Gdańska

I

Cześć Przyjaciele!

Gdańsk, jak każde większe miasto, wciąż się zmienia. Inwestycje towarzyszą nam niemalże zawsze.

Nim skończy się jedna, rozpoczyna druga. Jeśli wolna od dużych inwestycji jest dana dzielnica, to znajdziemy trzy inne, które są w trakcie zmian.

Przez ostatnich kilka, no, 10 lat, niektóre inwestycje znacząco zmieniły krajobraz naszego miasta.

Dzisiaj właśnie o tym 😉

Poniżej wypisałem 7 inwestycji, które wpłynęły na odbiór miasta w konkretnym miejscu, zmieniły krajobraz widziany chociażby z punktów widokowych i stały się tłem naszej codzienności.

Zapraszam do lektury!

1. Osiedle “Słoneczna Morena”

Wiem, zaskakujący wybór. Już uzasadniam. Otóż osiedle “Słoneczna Morena” powstawało stopniowo. Zaczęto od domków “bliźniaków” i 3-4 piętrowych bloków, które do dzisiaj uważam za eleganckie, z ładnie urządzoną zielenią. To “biało zielone” osiedle opisałem TUTAJ na jednej z “miejskich podróży”.

Następnie ROBYG zdecydował się postawić 7-piętrowe bloki, zaś na końcu dwa 17-piętrowe wieżowce. Dwa kolejne etapy wpłynęło znacząco na krajobraz okolic osiedla, jak i również ten widoczny z oddali.

Spójrzcie chociażby z ul. Królewskie Wzgórze – jakiś czas temu można było dojrzeć np Kościół Mariacki, dzisiaj widok zdominowały bloki osiedla “Słoneczna Morena”. Oczywiście takich miejsc jest więcej.

Zatem moim zdaniem to jednocześnie dobra i nieciekawa inwestycja. Pierwszy etap jest świetny, miły w odbiorze, kolejne atakują zbyt dużymi gabarytami.

2. Olivia Business Centre i Alchemia

OBC – największe centrum biznesowe w Północnej Polsce. Budowane od 2010 roku, wpłynęło bardzo mocno na krajobraz Gdańska. Jeszcze bez Olivii Star (wieżowiec, 156 metrów) kompleks było widać zewsząd. Po wybudowaniu Olivii Star niewiele jest miejsc, skąd nie byłoby widać najwyższego budynku w Gdańsku. Wraz ze zlokalizowanym nieco mniejszym, ale również wielkim centrum biurowym Alchemia, mocno wpłynęły na odbiór tego fragmentu Al. Grunwaldzkiej. Dobrze widać to z uliczek Oliwy lub ulic Przymorza, gdzie zabytkowe domy kontrastują z przeszklonymi elewacjami biurowców.

W 2015 roku udało mi się wejść do Olivii Tower i spojrzeć na miasto z góry. Jeśli jesteście ciekawi widoków, zapraszam TUTAJ.

Olivia Star widoczna z Parku Oliwskiego

3. Muzeum II Wojny Światowej i Brabank

Obie inwestycje nie są aż tak wielkimi przedsięwzięciami, jednak moim zdaniem znacząco wpłynęły na krajobraz Gdańska.

Po pierwsze, fizycznie zmieniły miejsca, w których powstały. Co do tego nie ma wątpliwości. Być może ktoś z Was pamięta jak wyglądała ścieżka nad Motławą za Mostem Wapienniczym. Jak jest obecnie, pokazywałem TUTAJ.

Druga kwestia to krajobrazy nad Motławą. Patrząc z Mostu Zielonego, widać fragment wieży MIIWŚ, z kolei idąc vis-a-vis Filharmonii, mamy dobry widok na Brabank.

Trzecia sprawa to widoki z wysokości. Wieża MIIWŚ wpisała się z krajobraz Gdańska. W moim przekonaniu go uatrakcyjnia, nie narzuca się, aczkolwiek daje do myślenia.

4. Zabudowa płn. cypla Wyspy Spichrzów

Serce miasta, bardzo długo zaniedbane, pozostawione bez opieki. Kiedy w końcu owe serce zaczęło bić (wypełniać się zabudową), zauważył to chyba każdy. Mimo, iż to jeszcze nie koniec całej inwestycji, już obecnie mamy do czynienia z nową odsłoną Gdańska. Widoki z Mostu Zielonego, Długiego Nabrzeża, Ołowianki, zmieniły się nie do poznania. Z kolei to jak żyje nabrzeże Wyspy Spichrzów, pokazuje, jak bardzo na to czekaliśmy.

5. Stadion

Wielka inwestycja, która bardzo mocno wpłynęła na okolicę oraz krajobraz całego Gdańska. Kubatura prawie miliona m3 robi swoje. Elewacja w kolorze bursztynu, szczególnie w słońcu, widoczna jest z oddali. Stadion totalnie zmienił niemal całą dzielnicę – Letnicę. Dodatkowo, odkąd powstał, wchodząc na różne punkty widokowe, był jednym z pierwszych budynków, które zauważałem.

6. Pomorska Kolej Metropolitalna

Nieco inna niż wszystkie poprzednie inwestycja. Bowiem rozciągnięta na kilka różnych dzielnic. Na krajobraz Gdańska wpłynęła dwojako. Pierwsza rzecz, kwestia podróży, to znaczy możliwość oglądania Gdańska z innych perspektyw. Druga rzecz, przystanki. Czerwone wiaty każdej ze stacji, wpisały się w pejzaż takich ulic jak Al. Żołnierzy Wyklętych, Budowlanych, Rakoczego, Wojska Polskiego.

Podróż PKM-ką opisałem TUTAJ i TUTAJ.

7. Forum Gdańsk

Inwestycja, która w mojej opinii najmocniej wpłynęła na odbiór miasta i jego krajobraz. Okolice “lotu” przemierzamy najczęściej i ta okolica zmieniła się diametralnie. Nie jestem wielkim fanem owej inwestycji, ale zawsze staram się obiektywnie każdej przyjrzeć.

Plusy i minusy Forum Gdańsk, opisałem TUTAJ.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę tego wpisu.

W moim przekonaniu każda z wymienionych wyżej inwestycji, znacząco wpłynęła na odbiór Gdańska. Nie wartościuje ich, dla niektórych z Was mogą być ważne i przydatne, dla innych niekoniecznie. To jasne i normalne.

Zapraszam również do dołączenia do społeczności bloga, klikając poniżej “lubię to”. Dzięki temu będziecie na bieżąco z nowymi artykułami na blogu.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa