Wasze ukochane miejsca w Gdańsku – 9 miejsc, które zachwycą (prawie) każdego

W

Cześć Przyjaciele!

Niedawno w TYM poście na facebook’u zapytałem Was o ukochane miejsca w Gdańsku. Dostałem stosunkowo sporą ilość komentarzy, w których wypisaliście owe miejsca.

Pomyślałem, że to ŚWIETNY zbiór pięknych miejsc w Gdańsku, które trafiają do (prawie) każdego i warto się nimi podzielić. (Napisałbym, że każdego, ale gust bywa różny ;)). Tym razem nie są to moje rekomendacje, a Wasze. Tutaj lubicie przebywać, spędzać czas, właśnie do tych miejsc wracacie.

Ukochane miejsce to moim zdaniem takie, z którym łączą nas głębsze więzi, aniżeli myśl – “no ładnie tutaj”. Cieszę się, że macie takie miejsca i namawiam wszystkich, którzy nie mają swoich ulubionych miejsc, by poznawali miasto i szukali UKOCHANYCH jego fragmentów.

Zapraszam serdecznie do listy 9 miejsc, które są Waszymi ulubionymi w Gdańsku!


1. Ulica Mariacka

Pani, która wymieniła ulicę Mariacką, dopisała: “tam powietrze inaczej drga” <3 Ależ piękne zdanie, które oddaje w pełni atmosferę owej przestrzeni. Sam wielokrotnie zamieszczałem Mariacką w swoich przeróżnych rankingach i wiem, że to WYJĄTKOWA uliczka. Pojeździłem sporo po Polsce i nie mało po Europie, ale takiego klimatu jak na Mariackiej, nie znalazłem. Świetnie, że wymieniliście właśnie to miejsce.

2. Brzeźno

Brzeźno dwukrotnie pojawiło się w komentarzach i nic dziwnego! Nadmorska dzielnica posiada tereny spacerowe, które ujmują atmosferą, morską bryzą i naturalnym krajobrazem plaży.

W jednym z komentarzy pewna Pani napisała: “Plaża w Brzeźnie w kwietniu, jeszcze jak mieszkałam w Gdańsku, uwielbiałam jeździć tam ze swoim psem tramwajem, tylko ja, piesek, kocyk i dobra książka. Na plaży pustki, szum morza i letnie słońce.”

Czy trzeba dodawać coś więcej? Po przeczytaniu takiego wspomnienia, aż sam poczułem chęć pojechać do Brzeźna! 🙂

3. Górki Zachodnie

Górki Zachodnie zachwycają każdego kto się tam wybierze. Z tego względu nie dziwi fakt, że to Wasze ukochane miejsce. To dzielnica PEŁNA zieleni, z trzech stron z dostępem do wody, posiadająca jedną z ładniejszych plaż. Dodatkowo na jej plus działa lokalizacja, która sprawia, że nie docierają tam tłumy. Poza sezonem szczególnie.

4. Fosa i bastiony

Bastiony Św. Gertrudy i Żubr (i kolejne, choć zniwelowane) nad dawną fosą są doskonałym miejscem na spacer w Gdańsku. Połączenie natury i historii fascynuje również Was, co mnie osobiście szalenie cieszy. To miejsce wciąż spokojne, w granicach Historycznego Śródmieścia, a dające krajobrazy takie, jak za miastem.

5. Stogi

Wymieniliście również Stogi, co mnie niezwykle cieszy. Już dawno pisałem, że to miejsce WYJĄTKOWE w skali kraju. Dlaczego? Sprawdźcie TUTAJ. Na Stogach jest gdzie spacerować i są to miejsca mocno naturalne. Wszelkiego rodzaju wody – kanał, rzeka, jezioro, morze, jak i lasy oraz plaża. Jeśli ktoś z Was ma awersję do Stogów, zapraszam TUTAJ, gdzie opisałem 7 pięknych miejsc w tejże dzielnicy oraz TUTAJ, gdzie nakreśliłem trasę spaceru po tej części miasta.

6. Tereny stoczniowe

Tereny, które dawniej zajmowała stocznia, obecnie w coraz większym stopniu wykorzystywane są przez mieszkańców. Dostałem tak świetny komentarz: “Uwielbiam żurawie, są hipnotyzujące i kojące”. Oj tak, sam uwielbiam ten widok, bowiem jest unikalny. W Warszawie lub Wrocławiu ciężko o panoramę miasta z takimi żurawiami, a w Gdańsku totalnie wpisały się w krajobraz i są jednym z symboli miasta.

7. Park Oliwski

Park Oliwski również pojawił się w komentarzach. Mimo, że to popularne miejsce jest na tyle piękne i wartościowe, że i ja kilka razy w roku wędruje alejkami Oliwskiego ogrodu i cykam fotki. Oaza spokoju i uroczych miejsc.

8. Wyspa Sobieszewska

Wyspa Sobieszewska pojawiła się w komentarzach kilkukrotnie i nic dziwnego – to RAJ w granicach miasta. Każdy pragnie czasami uciec za miasto, a w Gdańsku wcale nie musimy, bowiem w granicach administracyjnych leży wyspa, gdzie… jest 800 ha lasów, 11 km plaż, 2 rezerwaty przyrody, 2 jeziora, 3 rzeki: Przekop Wisły, Martwa Wisła i Wisła Śmiała, ścieżka edukacyjna, szlak rowerowy, wydmy, bulwar nad rzeką i jeszcze więcej!

9. Park Oruński

Ostatnim z miejsc, które pojawiło się w komentarzach pod postem na FB jest Park Oruński. Wspaniałe miejsce! Usytuowany w dolince, ze stawami, dorodną aleją lip, zadbanymi alejkami, kusi każdego kto kocha naturę i spokój. Park Oruński nie jest tak popularny jak ten w Oliwie, ale ma to swoje plusy.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za lekturę nowego wpisu i komentarze na FB, dzięki którym zrobiłem listę powyższych miejsc. Mam nadzieję, że macie swoje ukochane miejsca w Gdańsku. Jeśli nie, to może któreś z powyższych się Wam spodobało? 🙂

Zapraszam niżej do “lajkowania” strony 7 zdjęć z Gdańska na FB oraz obserwowania profilu 7 zdjęć z Gdańska na Insta.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa