Mniej znany Gdańsk, zagłębie przystani żeglarskich, natura i architektura – miejskie inspiracje #105

M

Cześć Przyjaciele!

Zapraszam na przegląd siedmiu zdjęć z Gdańska! To 7 pięknych miejsc lub widoków, 7 przemyśleń, 7 ciekawostek.

To 7 razy Gdańsk!

“Miejskie inspiracje”, zwane wcześniej “przemyślenia i refleksje”, są najdłuższą serią na moim blogu. Właśnie od tego się zaczęło – od pokazywania różnych ciekawych, ładnych i interesujących miejsc w Gdańsku.

Poniżej kilka innych postów z tej serii:

W niniejszej, STO PIĄTEJ odsłonie “Miejskich inspiracji” dzielę się z Wami zdjęciami pokazującymi, które wykonałem w maju i czerwcu tego roku. Będzie natura i architektura. Dobra architektura i piękna natura. Możecie spodziewać się mało znanego spojrzenia na Gdańsk.

Zapraszam serdecznie do lektury!


1. Mniej znany Gdańsk

Każde miasto ma mniej znane lub zupełnie pomijane urocze zakątki. Miejsca nad wodą, zaułki w lesie, ciekawe zakamarki w dzielnicach z dala od centrum. Gdańsk ma takich miejsc MULTUM. Na blogu pokazałem i opisałem zapewne większość z nich, w końcu na 850 artykułów złożyły się setki świetnych miejscówek.

Mam dla Was ujęcie od mego powietrznego przyjaciela zrobione ponad Nabrzeżem Barkowym przy Twierdzy Wisłoujście. Owe nabrzeże oraz sąsiednie – Nabrzeże Wisłoujście – to nietuzinkowe i oddające portowy klimat miasta miejsca. Warto je odwiedzić.

2. Architektura Głównego Miasta na przestrzeni wieków

Na tej jednej fotografii mamy trzy budynki. Najbliżej nas Teatr Szekspirowski, z lewej Dwór Miejski, zaś w tle wieża Bazyliki Mariackiej. Architektura Głównego Miasta w tym zestawieniu, trzeba przyznać, ROBI WRAŻENIE. Zaczynając od gotyckiej wieży kościoła Mariackiego, poprzez Dwór Miejski z XVII wieku, kończąc na współczesnej architekturze teatru. Mimo, iż budynki dzielą stulecia, nie gryzą się i ładnie współgrają.

3. Detale

Oglądając miasto z odległości, mamy ogólny jego zarys. Myśląc o Głównym Mieście również kojarzy się nam z gotyckimi świątyniami, pięknymi zabytkami w stylu niderlandzkiego renesansu bądź starym portem nad Motławą. Jednakże z bliska zawsze widać więcej, a detali na Głównym Mieście jest cała masa! Przykładem niech będą herby naszego miasta, które znajdziecie spacerując ulicami Głównego, dawniej Prawego Miasta.

4. Boom budowlany

W Gdańsku już od pewnego czasu trwa boom budowlany. Buduje się dużo i w różnych częściach miasta, również na terenie Historycznego Śródmieścia. Najczęściej są to realizacje architektonicznie i urbanistycznie przeciętne, zdarzają się ciekawe (jak ta przy Toruńskiej ze zdjęcia) oraz wyjątkowo udane. Napiszę artykuł o tych wyjątkowych realizacjach 🙂

5. Zagłębie przystani żeglarskich

Górki Zachodnie to zagłębie marin żeglarskich. Mniejsze i większe przystanie zlokalizowane są w najróżniejszych częściach miasta. Bynajmniej nie tylko w centrum miasta. Największe zagłębie marin jest na Górkach Zachodnich. Pięć przystani dysponuje łącznie ilością około pięciuset miejsc cumowniczych. Z otoczeniem w postaci Wisły Śmiałej, lasów i szuwarów, przystanie prezentują się przepięknie.

6. Wróciłem!

W 2016 roku zdobyłem swój pierwszy blok w Gdańsku. Zdobyłem, czyli wszedłem do klatki schodowej, wszedłem na możliwie najwyższe piętro i przez okno obejrzałem widok jaki się z owego bloku roztacza. Blok w Brzeźnie przy ulicy Gdańskiej był tym pierwszym. Niedawno, po siedmiu latach do niego wróciłem.

Spojrzenie w stronę Letnicy ukazuje trzy warstwy zabudowy. U dołu domy bliżej ul. Gdańskiej, dalej bloki jakich wiele, zaś za pasem zieleni osiedle Nowa Letnica składające się z takich samych wieżowców.

7. Natura w dużym mieście

Jednym z miejsc, do którego wracam od wielu lat jest rezerwat Ptasi Raj. Miejsce kompletnie pozamiejskie, a przecież leżące w granicach Gdańska. Jadąc autobusem linii 186 na Górki Wschodnie dwa razy wyjeżdżamy i ponownie wracamy w obręb miasta. Cała trasa spacerowa po rezerwacie ma 6 km i do pokonania jest, w zależności od możliwości, od 1,5 do kilku godzin. Na zdjęciu jest jezioro Ptasi Raj, Mierzeja Messyńska oraz Bałtyk. Piękne miejsce, jakiego może nam pozazdrościć każde większe miasto.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu, obejrzenie zdjęć i lekturę opisów. Mam nadzieję, że zdjęcia się Wam spodobały, a przemyślenia dały… do myślenia 😉

Jak zawsze zachęcam do lajkowania strony na Facebook’u oraz obserwowania profilu na Instagramie.

A poniżej możecie mnie wesprzeć stawiając symboliczną kawkę. Bardzo dziękuję! 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa