Pomysły na majówkę w Gdańsku – 7 interesujących propozycji

P

Cześć Przyjaciele!

Popularna “majówka” zbliża się WIELKIMI krokami (być może dla niektórych już nadeszła) i z tego względu mam dla Was 7 interesujących pomysłów jak spędzić ten czas w Gdańsku.

Jeśli ktoś z Was wybiera się w tym czasie do Gdańska, uważam, że z moimi propozycjami, zwiedzi miasto na dużo lepszym poziomie.

W zależności od ilości dni spędzonych w Gdańsku, sami dobierzecie ilość propozycji do Waszego planu zwiedzania.

Mnie zależy na tym, abyście dostali ciekawe i nietuzinkowe pomysły na zwiedzanie miasta, łączące to co każdemu znane z tym, co wciąż czeka na odkrycie.

Zapraszam serdecznie do lektury!


1. Dwa wartościowe zabytki otwarte po remoncie!

W okresie “majówki” ponownie zostają otwarte dla mieszkańców i turystów dwa jakże wartościowe zabytki – Żuraw i Twierdza Wisłoujście. Moją pierwszą propozycją jest zajrzenie do Żurawia i zwiedzenie nowej ekspozycji oraz udanie się do Twierdzy Wisłoujście, gdzie również czeka Was wiele atrakcji.

Żuraw zlokalizowany jest nad Motławą, zatem traficie do niego bez problemu. Gorzej się rzecz ma z Twierdzą Wisłoujście. Chcąc dojechać w owe miejsce autobusem, musicie wybrać linię 106 lub 138, wysiąść na przystanku “Pokładowa”, skąd macie 1,4 km do samej Twierdzy Wisłoujście.

2. Południowa część Śródmieścia

Spacer Długą, Mariacką lub nabrzeżem nad Motławą daje dużo frajdy, aczkolwiek wszystko w pewnym momencie staje się opatrzone. Z tego względu, aby złamać schemat i poczuć się jak odkrywca, zapraszam Was do zwiedzenia południowej części Historycznego Śródmieścia. Obszar centrum miasta położony na południe od Podwala Przedmiejskiego kryje wiele ciekawych zabytków, oryginalną zabudowę, a ponadto miłe tereny spacerowe nad dawną fosą. TUTAJ macie propozycje trasy spacerowej (z dokładniejszym opisem i mapką) po Starym Przedmieściu i Dolnym Mieście. Może się Wam przydać 😉

3. Wędrówka od ujścia do źródeł Potoku Oliwskiego

Jeśli jesteście urodzonymi odkrywcami i lubicie miejskie przygody, zachęcam Was do przebycia trasy nad Potokiem Oliwskim, poczynając od jego ujścia (plaża w Jelitkowie) do źródeł, które znajdziecie w okolicy Obwodnicy Trójmiasta w Złotej Karczmie. Trasa ma około 10 km długości, podchodzicie w tym czasie 140 metrów w górę, mijacie stawy, parki (w tym Park Oliwski), doliny, polanki, lasy. Nieprzeciętne zabytki (jak np. Kuźnia Wodna) i mnóstwo miejsc odosobnienia – to wszystko na Was czeka.

Wraz z moim serdecznym kolegą Łukaszem przeszliśmy takową trasę. Relacje na blogu podzieliłem na dwie części, które znajdziecie TUTAJ i TUTAJ.

4. Długi spacer w otoczeniu NATURY

Kolejna moja propozycja to długi spacer obejmujący swym zasięgiem Stogi i Górki Zachodnie. Zaczynając od Jeziora Borowego (tzw. Pusty Staw), poprzez las, plażę, aż do ujścia Wisły Śmiałej. Wówczas możecie udać się na autobus na Górkach Zachodnich lub wrócić na plażę. Co daje taka trasa? Oderwanie się od miasta, fantastyczne krajobrazy, rozładowanie emocjonalne, dużo czasu na przemyślenia, głosy natury (śpiew ptaków, szum morza, szelest liści). Jeśli zaplanujecie sobie ową wędrówkę z uwzględnieniem zachodu słońca, będzie jeszcze piękniej.

Więcej na temat miejsc na Stogach i Górkach Zachodnich znajdziecie w innych artykułach: TUTAJ i TUTAJ.

5. Rowerem wokół Wyspy Sobieszewskiej

Doskonałym sposobem na zwiedzanie Gdańska (jak i każdego innego miasta) jest jazda na rowerze. Rower przydaje się szczególnie tam, gdzie ciężko jednego dnia przejść wszystko pieszo. Takim miejscem jest Wyspa Sobieszewska. Mająca 35 km2 powierzchni wyspa posiada MNÓSTWO naturalnych atrakcji i FANTASTYCZNYCH krajobrazów, jednakże ze względu na jej wielkość, niemożliwym jest ogarnąć wszystko na nogach. Za to rowerem jest to o wiele łatwiejsze, choć również wymagające. Wokół wyspy wiedzie oznaczony szlak rowerowy o długości około 27 km, który na mapie zobaczycie na TEJ STRONIE. Jeśli nie macie swojego roweru, możecie wypożyczyć jeden z miejskich jednośladów MEVO.

6. Zdobywanie punktów widokowych

Nigdy tego nie liczyłem, aczkolwiek zdaje się, że Gdańsk jest jednym z miast, posiadających największą ilość różnego rodzaju oficjalnych punktów widokowych. Ważną kwestią jest ich różnorodność, bo mamy dach muzeum, mamy wieże kościołów, latarnię morską bądź współczesny wieżowiec, a nawet stoczniowy żuraw.

O 16-tu takich miejscach napisałem TUTAJ. Zajrzyjcie i znajdźcie coś dla siebie. Jestem przekonany, że starczy Wam owych punktów widokowych na całą majówkę, nawet, jeśli będzie miała trwać tydzień. 😉

7. Szlak wodociągowy

Co łączy Orunię, Wrzeszcz i Wyspę Sobieszewską? Obiekty ze szlaku wodociągowego. Jeden nowy – Wieża Ciśnień “Kazimierz” oraz dwa zabytkowe zbiorniki wodne: “Stara Orunia” i “Stary Sobieski”. Zwiedzanie każdego z tych miejsc wymaga zapisów i uiszczenia opłaty, co możecie uczynić na TEJ STRONIE.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za lekturę nowego artykułu i wizytę na blogu. Liczę, że moje propozycje okazały się ciekawe, a jeśli macie ochotę na więcej, zapraszam do penetrowania mojego bloga, gdyż czeka tutaj MASA inspiracji.

Gdańsk oferuje wiele więcej atrakcji, od ciekawych restauracji, miejsc jak parki czy plaże, dzielnic, aż po aktywne odkrywanie miasta: kajaki, rowery, muzea.

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapraszam Was serdecznie do obserwowania mnie na FB i IG, gdzie regularnie wrzucam zdjęcia oraz dzielę się przemyśleniami na temat Gdańska.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa